Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2019 року
Опубліковано: 01.07.2019 р., 12:40 | Автор: Кузьменко Артем
У червні на території виноградарської зони України спостерігалася дуже спекотна, як для цієї пори року, погода. Максимальна температура повітря досягала 33-35 °С, а середньомісячні температури повітря становили 23-24 °С, що на 4-6 °С вище норми. Сума активних температур на 30 червня за даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» становила 1404 °С, що на 168 °С вище багаторічних значень. Опади впродовж червня носили здебільшого зливовий характер і розподілялися нерівномірно як за часом, так і за територією. Їхня кількість склала у Запоріжжі – 26 мм, у Херсоні – 93 мм, у Новій Каховці – 139 мм, у Миколаєві – 178 мм, в Очакові – 47 мм, в Одесі – 31 мм, Болграді – 6 мм, в Ужгороді – 27 мм. Також на окремих ділянках спостерігався град.
На початку червня на виноградних кущах відбувалось цвітіння, фаза проходила на фоні підвищеного температурного режиму повітря, що спричинило поганому запиленню квіток. В суху жарку погоду спостерігалось посилення обсипання зав’язі.
На поточну дату на виноградних кущах відбувається період росту ягід. Температура понад +40 °С також негативно може впливати на розвиток рослин і ріст ягід.
Всі агротехнічні заходи з догляду за насадженнями повинні спрямовуватись на збереження та раціональне використання ґрунтової вологи. Для цього треба видаляти бур’яни шляхом проведення культивації міжрядь на глибину 8-12 см у поєднанні з міжкущовим обробітком ґрунту.
На кущах як технічних, так і столових сортів винограду у більшості насаджень розвинулась велика кількість пагонів як на плодових ланках, так і багаторічних частинах кущів, які значно перевищують норму навантаження. На таких виноградниках буде значно гірше визрівання пагонів, що послабить морозостійкість кущів та плодоношення в наступному році, а також ускладнить боротьбу зі шкідниками та хворобами в поточному році. У зв’язку з цим необхідно терміново до 15 липня провести обламування зайвих пагонів та завершити їх підв’язування.
На виноградниках, закладених в поточному році, необхідно не пізніше другої декади липня провести катаровку, щоб усунути загрозу переходу кущів на поверхневі корені. На плодоносних виноградниках, і насадженнях другого-четвертого року, в липні та першій половині серпня також необхідно провести катаровку і видалення підщепної порослі.
На 1 липня спостерігається літ метеликів гронової листокрутки другого покоління, який розпочався у кінці третьої декади червня. Масове відродження гусениць буде збігатися з початком дозрівання ранніх сортів винограду, у зв’язку з чим актуальним буде застосування інсектицидів з коротким терміном очікування (не більше ніж 15 діб).
Стадія розвитку винограду – змикання ягід у гроні, є найбільш вразливою для оїдіуму і гнилей винограду, особливо білої та сірої. У зв’язку з чим препарат повинен потрапити на гребінь і захищати гроно зсередини. Для цього періоду дуже ефективно застосовувати бакову суміш з наступних препаратів: Акробат МЦ (2,0 кг/га) + Колліс (0,4 л/га), або Фольпан 80, в.г. (1,5-2,0 кг/га) + Ориус (0,4-0,6 л/га), або Мілдікат 25, КС (3,0 л/га) + Топсін-М (1,0-1,5 л/га), Танос 50, в.г. (0,4-045 кг/га) +Талендо Екстра (0,3-0,35 л/га), Фалькон (0,3 л/га) + Флінт Стар (0,5 л/га) та ін.
У другої декаді липня, у період пом’якшення ягід винограду, необхідно буде провести наступну обов’язкову обробку. В цей період найбільш шкідливими хворобами для винограду є оїдіум та різні види гнилей, насамперед це біла, чорна та сіра. Серед шкідників – гронова листокрутка II покоління, бавовняна совка (інтенсивне відкладання яєць) та інтенсивний розвиток сисних шкідників, в більшості цикадових.
В цей період застосування таких препаратів, як Тіовіт Джет 80 WG, в.г (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс ДФ (4,0-6,0 кг/га), Медян Екстра 350, КС (2,5-3,5 кг/га), Манзат, ВГ (1,6-2,4 л/га), Сакура, КС, Натіво (0,16-0,18 кг/га), Фолікур (0,4 л/га), Принцип 90 SC (1,0 л/га) дозволяють збільшити ефективність раніше застосованих препаратів і уникнути ризику виникнення резистентності патогенів.
Проти шкідників в період масового відродження гусениць в умовах підвищеного температурного режиму ефективне використання інсектициду Проклейм 5 SG, р.г. (0,3-0,4 кг/га), який відноситься до нового класу хімічної групи авермектинів і знищує шкідників на всіх стадіях розвитку (включаючи яйця). Інсектицид, проникаючи всередину рослинних тканин, утворює резервуари, що містять емамектін бензоату, завдяки чому ефективність препарату не залежить від високих температур і дощу та забезпечує захист рослин протягом тривалого часу. Проте високу ефективність в період масового відродження гусениць шкідників має інсектицид Воліам Флексі 300 SC, КС (0,3-0,5 л/га), що має різні механізми дії і більш тривалий захисний період. Рухливі стадії шкідників гинуть при контакті з обробленою поверхнею і при попаданні препарату в кишківник. Дія препаратів більш виражена при обприскуванні вже відкладених яєць і в період початку відродження гусениць. Препарати так само успішно контролюють всі види сисних та листогризучих шкідників.
Для досягнення високого ефекту захисту та забезпечення більш довготривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів у кожну обробку слід застосовувати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи ад’ювантів, відомої як «суперприлипачі», наприклад, Сільвет Голд (0,05-0,1% роб. р-н), Скаба (0,05-0,1% роб. р-н) та біологічний прилипач Адьюгрейн, 10% (1,5% роб. р-н).
В останній час застосування біостимуляторів росту та мікродобрив біологічного походження у системі інтегрованого захисту інтенсивних насаджень винограду є найефективнішим заходом підвищення врожайності та покращення якості готової продукції.
Рекомендуємо застосовувати Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га), Sunny Mix «універсал» (0,1 л/га), Sunny Mix «бор» (1,5 л/га), Оксігумат (1,0 л/га) – препарати, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях нашого інституту.
Директор
ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» ,
академік НААН України В. В. Власов