Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 вересня 2019 року
Опубліковано: 01.09.2019 р., 07:46 | Автор: Кузьменко Артем
Серпень на півдні України відзначався спекотною погодою. Середньомісячні температури повітря становили 22-24°С. Максимальні температури у повітрі підвищувались у Запоріжжі, Ужгороді до +32-33°С, в Одесі, Миколаєві, Херсоні – до +34-35°С. Мінімальні температури повітря у третій декаді опускалися до 10-12°С, а в Одесі – до 15°С. Сума температур повітря стійко вище 10°С на 31 серпня за даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» становила 2885°С, що на 245°С вище багаторічних значень. Кількість опадів у серпні склала: у Запоріжжі – 129 мм (причому з них 76 мм випало за 1 добу), у Херсоні -22 мм, Миколаєві – 54 мм, Одесі – 63 мм, в Ужгороді 28 мм.
В усіх виноградарських господарствах уже зібрано урожай столових сортів раннього та йде збирання сортів середнього строків дозрівання – Одеський сувенір, Смєна, Кишмиш лучистий, закінчується збір раннього та починається збір середнього винограду технічних сортів на переробку. Посушливі умови вегетації поточного року зумовили значну втрату вологи з ґрунту, що суттєво зменшило середню масу грон та в цілому знизило врожайність насаджень. Визначаючи термін збирання винограду технічних сортів, треба відштовхуватись від досягнення урожаєм необхідних кондицій для певного типу вина. Наприклад, вміст цукру у соці ягід для виробництва коньяків і шампанського має становити 170-180 г/дм3, для білих столових марочних вин – 175-187 г/дм3, для червоних столових марочних вин – 185-195 г/дм3.
Практично на всіх обстежених виноградних насадженнях триває розвиток вторинної інфекції різних хвороб та шкідників. Мілдью переважно поширена на молодому прирості. На листках та пагонах інтенсивно розвивається оїдіум, чорна плямистість, альтернаріоз. Дуже поширена еска та місцями антракноз. Поширена і сіра гниль, але через відсутність сприятливих умов хвороба має депресивний розвиток.
Серед шкідників відзначається розвиток зудня, павутинних кліщів і активний розвиток різних видів цикадок. Спостерігається наявність ушкоджень вегетативної маси листогризучими шкідниками, а саме кримським скосарем, димчасто буро-сірим п’ядуном, американським білим метеликом та різними видами совок. Для запобігання поширенню карантинного об’єкту американського білого метелика слід вирізати пагони з гніздами шкідника та утилізувати їх за межами поля,
Відносно бавовняної совки поточний рік є дуже сприятливим для її розвитку та поширення. В даний час шкідник емігрував з полів, де зібрали урожай спеціалізованих культур і інтенсивно поширюється на виноградних насадженнях, чим завдає шкідливості з розвитку гнилі ягід винограду.
Триває літ метеликів і розвиток гусениць 3-го покоління гронової листокрутки. Літ нечисленний, в феромону пастки за добу потрапляє 1-2 самця. Початок відродження гусениць шкідника спостерігали у другій половині серпня. В даний час фіксується розвиток гусениць в гронах винограду пізнього строку дозрівання. Розвиток генерації протікає в менш сприятливих умовах і сильно розтягнутий. Закінчення харчування гусениць і відхід їх на зимове залялькування відбудеться в жовтні.
Щоб скоротити ризик розвитку шкідників і хвороб винограду у наступному році, в даний час, необхідно проводити боротьбу по зниженню накопичення зимуючого запасу шкідливих об’єктів. Основні роботи по їх запобіганню ґрунтуються на заходах застосування профілактичних засобів захисту та агротехнічних заходів.
По-перше збір винограду потрібно здійснювати ретельно, не залишаючи на кущах уражені грона винограду, які будуть служити місцем збереження зимуючого запасу хвороб і гронової листокрутки.
По-друге, враховуючи сучасний фітосанітарний стан виноградників і сприятливі погодні умови розвитку збудників хвороб, восени, після збору урожаю, доцільно проводити профілактичну обробку насаджень мідьвмісними препаратами профілактичної дії на основі гідроксиду міді, які ефективні проти багатьох збудників грибних і бактеріальних хвороб винограду. Багаторічна класична практика застосування викорінюючої обробки мідьвмісними фунгіцидами (наприклад 3-5% розчином мідного купоросу) свідчить про значне зменшення зимуючого запасу збудників хвороб у насадженнях, особливо мілдью, чорної плямистості, антракнозу та покращення перезимівлі кущів.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |