Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 серпня 2020 року
Опубліковано: 01.08.2020 р., 07:28 | Автор: Кузьменко Артем
На території виноградарської зони України впродовж липня спостерігалася жарка, подекуди спекотна погода. Середньомісячна температура повітря становила 24 -25 °С. Максимальні температури повітря досягали 36-38 °С (в Ужгороді – 31 °С тепла), а мінімальні температури знижувались до 13-15 °С (в Ужгороді – до +8 °С). За попередніми даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вище 10°С на 31 липня становить приблизно 2040°С, що на 90°С нижче середніх багаторічних значень. Опади протягом місяця розподілялися нерівномірно, як за часом, так і за територією і здебільшого носили зливовий характер. Їхня кількість склала: у Запоріжжі – 56 мм, у Херсоні – 53 мм. У Миколаєві – 3 мм, в Одесі – 17 мм, в Ужгороді 130 мм.
На поточну дату вегетаційного періоду виноградні кущі в умовах Південного Степу перебувають у фазах росту та достигання ягід залежно від біологічних особливостей сортів. Пагони рослин передчасно завершили ріст, почалася стадія їх визрівання.
Посушливі умови вегетації сприяли затримці у розвитку виноградних кущів, нерівномірному росту пагонів. На виноградниках відмічається зменшення кількості вегетуючих пагонів на 15-20% порівняно із попереднім роком. Довжина пагонів є меншою на 30-50% від нормальної, характерної для окремих сортів. Дані обставини слугували причиною зменшення норми навантаження кущів пагонами та гронами і, відповідно, врожайності виноградників.
Через гострий дефіцит вологи відбувалися відхилення в мінеральному живленні в період фази цвітіння рослин, що спричинило значне опадання квіток. Грона внаслідок цього були досить зрідженими, що спричинило зниження врожаю. В гронах сортів з двостатевими квітками спостерігається велика кількість ягід, розвинених за типом партенокарпії («горошіння»).
Стрес кущів винограду в умовах посухи посилили бур’яни, які конкурували з ними за вологу.
Агротехніка наразі має бути спрямована на створення сприятливих умов освітлення кущів. Слід застосовувати заходи, які поліпшують провітрювання кущів і запобігають гниттю ягід – провести помірну чеканку пагонів та пасинкування, проте у випадках недостатнього розвитку пагонів від чеканки слід відмовитись. Обробіток ґрунту і підв’язування лоз треба закінчити.
Серпень місяць для виноградної культури є особливим, тому що незначні ушкодження ягід винограду різними шкідниками, у більшій мірі гусеницями гронової та бавовняної совки, призводять до ураження грон сірою та різними іншими видами гнилей, особливо за вологої погоди.
Стосовно гронової листокрутки в деяких господарствах півдня України розпочався літ метеликів III покоління, але в більшості виноградарських областях виліт гронової листокрутки очікується у першій декади серпня. В цілому розвиток третьої генерації перебігає в менш сприятливих умовах і закінчується в жовтні місяці. За останні 15 років спостережень середня тривалість льоту становить 18-20 днів, період ембріонального розвитку складає 5 – 8 днів, гусениці з’являються в другій половині серпня на ягодах винограду сортів середнього і пізнього терміну достигання.
Щільність популяції шкідника прогнозується невеликою, але для запобігання прояву шкідливості необхідно планувати обробку насаджень на період масового відродження гусениць. В цей період, особливо на насадженнях столової групи сортів, ефективно буде застосовувати інсектициди з коротким терміном очікування (до 7 днів), які у своєму складі мають діючу речовину емамектин бензоату з хімічної групи авермектинів, ефективність яких не залежить від високих температур і дощу. Це несистемні біологічні інсектициди кишково-контактної дії, які зареєстровані під торговою маркою Проклейм (0,3-0,4 кг/га) та ін. Тривалість захисної дії препаратів становить понад три тижні, чого цілком достатньо для надійного і повного контролю лускокрилих шкідників з побічною дією на інших фітофагів, в тому числі різних видів сисних шкідників, наявність ушкоджень вегетативної маси кущів якими спостерігається на насадженнях.
Бавовняна совка у цьому році, як і у минулому 2019, на виноградниках спостерігається дуже рідко і не масово, заселення гусеницями грон винограду не перевищує 2-5%, але слід обов’язково продовжувати вести спостереження за поширенням і розвитком цього шкідника.
У цьому році на всіх виноградниках півдня масово спостерігається пошкодження ягід винограду у вигляді білої округлої плями з темною точкою усередині (місце проколу), під шкіркою утворюється суха ватоподібна тканина, що характерно для ушкодження клопами. Смак пошкоджених ягід погіршується, вони не розвиваються і, не достигають, поверхня стає горбистою, в місцях проколу розвиваються різні види гнилі.
В результаті маршрутних візуальних обстежень були виявлені та ідентифіковані імаго карантинного шкідника коричнево-мармурового клопа (Halyomorpha halys Stal.). Від 2017 року він почав масово поширюватися територією України, особливо у південних регіонах, де погодно-кліматичні умови є сприятливими для його акліматизації.
Загроза його появи обумовлена також і кількістю митних зон, в які надходять вантажі майже з усіх країн світу. Отже, ризик подальшого поширення шкідника у південному регіоні дуже великий, а через відсутність природних ворогів, чисельність його буде стрімко зростати.
Основний захист від шкідника проводять у весняний період, коли розвивається перше покоління, тому що тоді комахи мають ослаблений імунітет. Більш ефективні проти клопа неонікотиноїди, оскільки до піретроїдів шкідник вже має резистентність.
На даний час спостерігається активний розвиток оїдіуму практично у всіх виноградарських господарствах. Для запобігання інтенсивного розвитку хвороби ефективним буде застосування системних препарати, таких як Талендо 20, к.е. (0,175-0,225 л/га), Діналі 90 DC, КД (0,6-0,7 л/га), Топаз 100 ЕС, к.е. (0,15-0,25 л/га), Прінцип 90 SC, к.с. (0,8-1,0 л/га), Фолікур, в.е (0,4 л/га), Фалькон, к.е. (0,3-0,5 л/га), Імпакт 25 SC, к.с. (0,1 л/га), Оріус 250, в.е. (0,4-0,6 л/га), Ікарус 250, ЕВ (0,4-0,6 л/га). Потім через 7-10 днів окремо застосувати сірчані препарати (Тіовіт Джет 80 WG, в.г. (5,0-6,0 кг/га), Кумулюс ДФ (4,0-6,0 кг/га та ін.), що будуть пригнічувати і розвиток кліщів.
Надалі серед хвороб найбільш небезпечними будуть гнилі винограду, на самперед біла гниль, яку провокують сонячні опіки. До того ж, в останні роки, щорічно у другій половині серпня, спостерігається прояв перших симптомів чорної та сірої гнилі, в основному уражаються окремі ягоди в гроні, які є джерелом розвитку хвороб та ураження цілих грон винограду.
Максимально ефективно знизити ймовірність масового зараження ягід винограду гнилями можливо застосуванням на столових сортах таких препаратів, як Бесткур, РК (1,0-1,5 л/га), Світч 62,5WG, в.г. (1,0 кг/га), Хорус 75WG, в.г. (0,5-0,7 кг/га) та Тельдор, в.г. (1,5 кг/га) на технічних сортах – Топсін М 500, КС (1,0-1,5 л/га), Натіво, в.г. (0,16-0,18 кг/га), Скала, к.с. (1,2-2,4 л/га) та ін.
Перераховані препарати проти гнилей та проти оїдіуму слід застосовувати у баковій суміші, а період між останніми обробками для більшого ефекту захисту необхідно скоротити до 7-10 діб та пам’ятати, що для отримання екологічно безпечної продукції, необхідно дотримуватись регламентів застосування використаних препаратів.