Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 лютого 2021 року
Опубліковано: 01.02.2021 р., 10:21 | Автор: Кузьменко Артем
Січень у виноградарській зоні України відрізнявся нестійкою погодою. Середньомісячні температури повітря були вище норми і становили, в Ужгороді, Одесі близько +1ºС тепла, Миколаєві, Херсоні близько 0ºС, у Запоріжжі – -1ºС морозу. На загальному фоні слабопозитивних та слабовід’ємних температур повітря у кінці другої декади спостерігалося різке зниження температури. Мінімальні температури у повітрі опускалися у Запоріжжі, Херсоні, Миколаєві до 19-21ºС морозу, в Ужгороді до – 11ºС морозу. По Одеській області цей показник знижувався в Одесі до -16ºС, в Ізмаїлі до -13ºС, у Болграді до -14ºС, у Сараті до -21ºС, у Білгород-Дністровському до -15ºС, у Роздільній до -18ºС. Максимальні температури повітря підвищувались до 10-12ºС тепла. Опади впродовж січня були рясними й випадали у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу. Їхня кількість становила в Ужгороді – 113 мм, в Одесі – 115 мм, у Миколаєві – 68 мм, Херсоні – 72 мм, у Запоріжжі 80 мм.
Зниження температури у другій половині січня дещо погіршило ситуацію із збереженістю вічок винограду на переважній більшості промислових насаджень півдня України. Визначення ступеню пошкодження бруньок у зимуючих вічках станом на 22 січня показало, що у багатьох столових сортів, нестійких до морозу (Королева виноградників, Кардинал, Італія та ін.), загибель центральних бруньок у вічках досягає 90-100%, вічка основних технічних сортів ушкоджені приблизно на 10-30%. Значний рівень пошкодження як центральних, так і замісних бруньок було відмічено на слабоморозостійкому технічному сорті винограду Мерло.
Різний характер та ступінь пошкоджень насаджень винограду, в таких вкрай несприятливих умовах зимівлі, здебільшого зумовлені розміщенням насаджень без урахування кількісних показників основних агроекологічних факторів, порушенням агротехніки та морозостійкості сортів. Серед стандартних європейських сортів підвищеною морозостійкістю відрізняються Ркацителі, Аліготе, Каберне Совіньйон (технічні) та Восторг (столові). Стійкістю проти екстремальних умов відзначились сорти нової селекції Мускат одеський, Загрей, Ароматний (технічні), Таїр, Комета та ін. (столові).
Визначення ембріональної плодоносності вічок на різних сортах винограду показало, що у поточному році вона є на рівні або дещо вище середніх багаторічних значень. Слід звернути увагу, що внаслідок посушливих умов вегетації попереднього року фізіологічний стан кущів і визрівання їх приросту були незадовільними. Тому на насадженнях, що значно постраждали від посухи, обрізку проводять з урахуванням сили росту пагонів, у деяких випадках з відновленням окремих елементів крони куща.
Для того, щоб зменшити негативні наслідки морозів, відновити силу росту рослин та одержати максимально можливий урожай, треба ретельно визначити ступінь пошкодження винограду на кожній ділянці конкретного сорту і проводити обрізування кущів диференційовано, з урахуванням їх стану.
Дані щодо загибелі бруньок у вічках враховують при обрізуванні кущів. Якщо загибель центральних бруньок не перевищує 70%, то у цьому випадку можна отримати нормальний урожай, збільшуючи навантаження кущів вічками. Підвищувати навантаження таких кущів краще за рахунок підсилених плодових ланок, тобто у кожній плодовій ланці на плодоношення слід залишати не одну, а дві плодові стрілки.
На кущах, де ушкоджено від 70 до 90% центральних бруньок, навантаження збільшують, залишаючи на кущі усі нормально розвинені пагони, які обрізають на 8-12 вічок. Для того, щоб не порушити прийнятого формування куща і створити повноцінні плодові ланки на наступний рік, на кущах залишають додаткову кількість 2-3 вічкових сучків заміщення на ріжках та багаторічних рукавах. Загибель 90-100% центральних та замісних бруньок майже виключає потенційну можливість одержання урожаю винограду у поточному році. На ділянках насаджень із таким ступенем пошкоджень головною метою є відновлення крони кущів з використанням в процесі вегетації прийомів прискореного формування, тощо. Обрізування усіх пагонів кущів із таким ступенем пошкоджень проводять коротке, на 2-3 вічка.
Тепла зимова погода та відсутність морозів позитивно вплинули на зберігання інфекційного запасу хвороб і шкідників на виноградниках, а за рахунок затяжної осені запас інфекції збільшився. Внаслідок цього інфекційний фон навесні зросте, тому виноградарям варто очікувати на певні проблеми протягом сезону, через що рання фунгіцидна обробка повинна бути обов’язковою в схемі захисту культури. В першу чергу навесні варто чекати на інтенсивність поширення чорної плямистості та антракнозу, це ті хвороби які одні з перших починають розвиватися і уражати виноградну рослину. Серед шкідників, в першу чергу варто чекати на інтенсивний розвиток брунькових шкідників, які починають пробуджуватися і пошкоджувати рослини вже при температурі від 5ºС. Тому, якщо обробка буде проводитись при низьких температурах, доцільніше буде використовувати препарати на основі піретроїдів, оскільки системні інсектициди за таких умов менш ефективні. Однак тепла зима має і негативні фактори для доброї перезимівлі шкідників, наприклад гронової листокрутки та інших комах, оскільки за таких умов вони інтенсивніше уражуються хворобами. Отже кількість шкідників буде дещо знижуватися але наразі наявний запас життєздатних зимуючих лялечок шкідника дуже великий. Навіть із можливим настанням холодів ситуація з хворобами та шкідниками вже кардинально не зміниться, тому, весною, крім обов’язкової ранньовесняної обробки («обмивки») кущів, аби впоратись із високим навантаженням хвороб і шкідників, необхідно буде провести обробку в період 2-3 листочків та в період висунення та виокремлення суцвіть.