Довідка про стан виноградних насаджень України на 5 липня 2021 року
Опубліковано: 05.07.2021 р., 18:55 | Автор: Кузьменко Артем
Червень на більшості території виноградарської зони України відзначався теплою, зі значними опадами, погодою. Середньомісячні температури повітря становили 20–21 ºС. Максимальні температури повітря підвищувалися до 32–35 ºС, а мінімальні температури на початку місяця знижувались до 9–12 ºС тепла (у Запоріжжі – до +5 ºС). За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», сума температур повітря, стійко вищих від +10 °С, на 30 червня становила 1170 °С, що на 70 °С вище середніх багаторічних значень. Впродовж червня на півдні України спостерігалися інтенсивні опади, їх кількість склала: по Одесі – 111 мм, Миколаєву – 108 мм, Херсону – 91 мм, Запоріжжю – 235 мм, Ужгороду – 24 мм.
У більшості виноградарських районів вологість метрового шару ґрунту на кінець червня знаходилась в межах 75–80 % НВ (83–98 мм), що на півдні України є вкрай рідким явищем.
Агрометеорологічні умови поточного року сприяють сильному росту однорічного приросту, що в свою чергу позначиться на підвищенні витрат вологи на транспірацію рослин. У зв’язку з цим всі агротехнічні прийоми із догляду за насадженнями в липні та серпні повинні спрямовуватись на збереження та раціональне використання ґрунтової вологи. Важливим моментом у догляді за насадженнями є вчасне виконання ручних операцій, особливо обламування та підв’язування пагонів.
В літній період необхідно проводити боротьбу із бур’янами, які активізують свій розвиток після опадів. Для цього необхідно проводити культивації в міжряддях винограднику на глибину 10–12 см у поєднанні зі знаряддям для міжкущового обробітку ґрунту.
Для того, щоб усунути загрозу переходу кущів на поверхневі корені, на виноградниках поточного року садіння необхідно не пізніше другої декади липня провести катаровку. На плодоносних виноградниках і, особливо на насадженнях другого–четвертого року, в липні та першій половині серпня також слід провести катаровку і видалення підщепної порослі.
Фактичний стан насаджень, аналіз багаторічних даних із проходження фенофаз дозволяє припустити, що строки дозрівання основних сортів винограду у поточному році слід очікувати приблизно на 8–10 днів пізніше, ніж у попередні роки.
Липень є дуже відповідальним періодом вирощування винограду через необхідність проведення ефективного захисту від шкідників і хвороб на підставі регулярного фітосанітарного моніторингу та вчасного планування захисних заходів.
Особливо це стосується аномальних умов, які склалися у поточному сезоні вегетації. Рясні опади та зростаюча температура повітря створили оптимальні умови для розвитку хвороб, в першу чергу мілдью, оїдіуму, сірої та білої гнилі, чорної плямистості тощо. Водночас агрометеорологічні умови року є сприятливими для розвитку та накопичення на виноградниках гронової листокрутки і сисних шкідників (кліщів, трипсів, цикадок), які перебувають в активній стадії свого розвитку, хоча їх чисельність не перевищує допустиму межу шкідливості.
Станом на перше липня триває літ метеликів гронової листокрутки ІІ-го покоління, який розпочався у другій декаді червня та характеризувався високою інтенсивністю. В більшості господарств поширеність гусениць відмічається на 3–5% обстежених кущів, 1–2% з них характеризується невеликим заселенням на суцвіттях. Початок льоту метеликів III-го покоління листокрутки слід очікувати у третій декаді липня, він буде продовжуватися протягом серпня. Проводити обробки потрібно з урахуванням даних феромонного моніторингу, тобто при наявності більш ніж 10–15 метеликів (для столових сортів) та 20–25 метеликів (для технічних сортів) на добу у пастці через 10 днів від дати масового льоту метеликів.
Щільність популяції шкідника прогнозується відносно невелика, але для запобігання прояву шкідливості необхідно планувати обробку насаджень на період масового відродження гусениць. В цей період, особливо на насадженнях столової групи сортів, ефективним є застосовування інсектицидів з коротким терміном очікування (до 7 днів), які у своєму складі мають комплекс природних авермектинів, що продукуються ґрунтовим грибом Streptomyces avermitilis. Це нове покоління засобів захисту рослин – біоінсектициди, які на відміну від інших інсектицидів ефективно працюють при високих температурах (не нижче + 18ºС), а обробка рослин при температурі вище + 28–30ºС дозволяє на 30% скоротити витрати препарату.
Зазначені несистемні біологічні інсектициди кишково-контактної дії, зареєстровані під різними торговими марками, наприклад Проклейм (0,3–0,4 кг/га), Актофіт (2,0 л/га), Фітоверм, Акарін, Агровертін та ін. Є дані, що вони негативно діють й на яйцекладки, так як відроджені з них комахи – неповноцінні, що швидко призводить до знищення популяцій різних шкідників, особливо сисних, з якими досить тяжко боротися.
Тривалість захисної дії препаратів становить понад три тижні, чого цілком достатньо для надійного контролю лускокрилих шкідників з побічною дією на інших фітофагів, в тому числі різних видів сисних шкідників.
У поточному році склалися особливі умови для розвитку мільдью, але на рівні значної кількості опадів температурний режим стримував епіфітотійний розвиток хвороби. Останній раз особливо сприятливі погодні умови для розвитку мілдью складалися у 2016 році, коли наприкінці травня випало 25,6 мм опадів та протягом тижня на фоні середньодобової температури +14,7ºС відносна вологість становила близько 100%. За таких умов перший спалах хвороби на суцвіттях було зафіксовано вже 10 червня, що на місяць раніше, ніж звичайно. Оскільки більшість господарств не були готовими до цього, хвороба розвивалась дуже стрімко та завдала непоправної шкоди, особливо на столових сортах раннього строку достигання.
Таким чином, для ефективного контролю розвитку хвороб на виноградниках, необхідно суворо дотримуватись стратегії захисних заходів. У цей період, починаючи з фази після цвітіння й до фази початку достигання винограду, необхідно провести три обов’язкові профілактичні обробки (тобто кожні 10–14 днів) із застосуванням бакових сумішей препаратів контактно-системної дії для запобігання розвитку найбільш поширених і шкідливих хвороб – мілдью, оїдіуму, білої і сірої гнилей, які також будуть запобігати розвитку інших гнилей, чорної плямистості, альтернаріозу, антракнозу тощо.
Першу обробку необхідно провести в першій декаді липня, після цвітіння – у найбільш сприятливий період для зараження ягід оїдіумом.
Другу обробку необхідно провести у другій декаді липня, в період інтенсивного росту ягід до їх змикання у гроні – оптимальний період для запобігання розвитку гнилей винограду, особливо білої та сірої, оскільки при обробці препарати потрапляють на гребінь і захищають гроно зсередини.
Для проведення ефективних обробок можна застосовувати бакову суміш з наступних препаратів: Акробат МЦ (2,0 кг/га) + Колліс (0,4 л/га), або Фольпан 80, в.г. (1,5-2,0 кг/га) + Ориус (0,4-0,6 л/га), або Мілдікат 25, КС (3,0 л/га) + Топсін-М (1,0-1,5 л/га), Танос 50, в.г. (0,4-045 кг/га) +Талендо Екстра (0,3-0,35 л/га), Фалькон (0,3 л/га) + Флінт Стар (0,5 л/га) та ін.
У третій декаді липня, в період пом’якшення ягід винограду, необхідно провести наступну обов’язкову обробку. В цей період найбільш шкідливими хворобами для винограду є оїдіум та різні види гнилей, насамперед це – біла, чорна та сіра. В цей період застосування таких препаратів, як Тіовіт Джет 80 WG, в.г (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс ДФ (4,0-6,0 кг/га), Медян Екстра 350, КС (2,5-3,5 кг/га), Манзат, ВГ (1,6-2,4 л/га), Сакура, КС, Натіво (0,16-0,18 кг/га), Фолікур (0,4 л/га), Прінцип 90 SC (1,0 л/га) дозволяє збільшити ефективність раніше застосованих препаратів і уникнути ризику виникнення резистентності патогенів до пестицидів. Відносно сірковмісних препаратів треба пам’ятати, що діє не сама сірка, а її пари – тому обробляти нею треба в суху і пекучу погоду.
Для досягнення високого ефекту захисту та забезпечення більш довготривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів у кожну обробку слід застосовувати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи ад’ювантів, відомої як «суперприлипачі», наприклад Сільвет Голд (0,05–0,1% раб. р-р), Скаба (0,05–0,1% раб. р-р), Сіліксан 106 (0,025–0,15 л на 100 л води), біологічний прилипач Адьюгрейн, 10% (1,5% раб. р-р) та ін.