Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 серпня 2021 року
Опубліковано: 03.08.2021 р., 12:36 | Автор: Кузьменко Артем
Липень на території виноградарської зони України відзначався спекотною, місцями зі значними опадами, погодою. Середньомісячні температури повітря коливалися у діапазоні 24-25ºС. Максимальні температури повітря досягали 33-36ºС, а мінімальні температури знижувались до 13-17ºС. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вище +10ºС на 31 червня становила 1950ºС, що близько до середніх багаторічних значень. Впродовж липня на півдні України спостерігалися зливові опади, їхня кількість склала: в Ужгороді – 51 мм, у Миколаєві – 94 мм, у Херсоні – 77 мм, у Запоріжжі – 62 мм. В Одесі кількість опадів за місяць склала – 99 мм, причому з них 60 мм випало 22 липня (https://rp5.ua/).
Погодні умови цього року зумовили деяку затримку у проходженні фенологічних фаз рослинами винограду, що в підсумку виразилось у зміщенні на 7-10 днів строків достигання основних сортів порівняно із середніми багаторічними даними.
Слід відмітити, що сприятливі умови вологозабезпечення в поєднанні з тепловим режимом зумовили потужний розвиток однорічного приросту і активний ріст ягід винограду. Також ці умови були сприятливі для розвитку бур’янів та хвороб винограду. Агротехніка наразі має бути спрямована на створення сприятливих умов освітлення кущів. Слід застосовувати заходи, які поліпшують провітрювання кущів і запобігають гниттю ягід – провести чеканку пагонів та пасинкування.
Зелені операції потрібно виконувати залежно від фітосанітарного стану виноградних насаджень. За умов сильного пошкодження листків хворобами чеканку та пасинкування проводити не доцільно.
Для збереження і ефективного використання наявних запасів вологи на виноградниках роботи із розпушення ґрунту необхідно звести до мінімуму і проводити їх на глибину не більше 6-8 см.
На даний час фіксується літ метеликів III покоління гронової листокрутки, який проходить в більш стислі терміни, ніж літ попередніх двох поколінь. Спостерігається низька чисельність шкідника – в середньому в пастку потрапляє від 3 до 8 самців на добу. Пік масового льоту прогнозується на період від 7 до10 серпня. Яйцекладіння фіксується на ягодах винограду сортів середнього і пізнього терміну достигання. Розвиток яйця триватиме 5-8 днів, відродження гусениць очікується в другій декаді серпня.
За погодних умов, на 1 серпня спостерігається початок масового яйцекладіння II-го покоління бавовникової совки на ягодах винограду. Відродження гусениць розпочнеться через 2-4 доби після відкладання яєць, розвиток яких триватиме від 10 до 20 днів.
Відмічається наявність ушкоджень вегетативної маси кущів сисними шкідниками – різними видами цикадок, кліщів та спостерігається наявність ушкоджень ягід винограду трипсами (в основному виноградним трипсом), але їх чисельність не перевищує економічного порогу шкідливості. Жовті клейові пастки вказують на видову різноманітність (переважно зелена, жовта, японська виноградна та інші види цикадок).
В цей період слід застосовувати інсектициди з коротким терміном очікування, наприклад Проклейм, р. г. (0,4 кг/га) у якого тривалість захисної дії становить понад три тижні, чого цілком достатньо для останньої інсектицидної обробки та надійного і повного контролю різних фітофагів, в тому числі і сисних.
В останні роки на виноградниках в період початку достигання винограду, активно почати застосовувати біоінсектицид Актофіт (1,0-2,0 л/га). Дія препарату за сприятливих погодних умов (відсутність опадів) триває від 7 до 20 днів, опади, в тому числі незначні, а також сильна роса знижують ефективність препарату. Оптимальна температура для обробки Актофітом 0,2% к.е. +18ºС і вище. При температурі повітря +28ºС та вище рекомендується зниження норми витрати препарату на 25% без втрати його ефективності. На відміну від хімічних препаратів, не рекомендується проводити обробку біоінсектицидом у вечірній час.
Цього року склалися дуже сприятливі погодні умови для розвитку хвороб винограду, особливо мілдью та оїдіуму, які розвиваються за типом епіфітотії практично у всіх господарствах й приватному секторі. Згідно результатів обстежень виноградників півдня України, інтенсивний розвиток хвороб буде продовжуватися до кінця періоду вегетації на тому ж рівні, тому необхідно продовжувати проводити захист проти них до самого збору врожаю.
Погодні умови впродовж липня місяця, створили сприятливі умови для розвитку оїдіуму. На даний час в середньому хворобою уражено 74-86% грон, інтенсивність ураження дуже висока і складає 35-67%. Для захисту від оїдіуму рекомендуємо застосовувати такі фунгіциди, як Колліс, Талендо, Діналі, Топаз, Принцип, Фолікур, Оріус та ін. Для більш ефективної дії обробок зараз бажано використовувати бакові суміші з контактними препаратами на основі сірки: Тіовіт Джет 80 WG, в.г. (5,0-6,0 кг/га), Кумулюс ДФ (4,0-6,0 кг/га) та ін., при цьому дотримуватись строків періоду очікування (20-25 днів до збору врожаю) стосовно стиглості сортів винограду. На сортах раннього строку достигання бажано застосовувати препарати Хорус, Світч, або препарати біологічного походження (Гаупсін, Пентафаг – «С», Планріз, Триходермін та. ін.).
Мілдью на даний час теж знаходиться у активній стадії розвитку. Спостерігається розвиток хвороби на ягодах винограду (вдавлені фіолетові плями) та листях (інтенсивне спороношення знизу листя). Поширення хвороби в середньому складає 33-46% з інтенсивністю ураження 28-43%, у зв’язку з чим проти хвороби необхідно продовжувати проводити профілактичні обробки й у серпні. На технічній групи сортів винограду доцільно застосовувати препарати контактної дії, такі як Малвін, Делан, Полірам, Бенелус, Дітан М-45, Фольпан та ін.
У серпні місяці, серед хвороб, найбільш небезпечними є гнилі винограду. В умовах цього року сонячні опіки провокують інтенсивний розвиток та поширення гнилей, особливо білої. У другій половині серпня слід очікувати прояв перших симптомів чорної та сірої гнилі. Спочатку гнилями уражаються окремі ягоди в гроні винограду, поступово охоплюючи всю гроно, а найбільшого розвитку гнилі досягають в період збору врожаю.
Максимально ефективно знизити ймовірність масового зараження ягід винограду гнилями можливо застосуванням таких препаратів, як Світч 62,5WG, в.г. (1,0 кг/га), Хорус 75WG, в.г. (0,5-0,7 кг/га), Тельдор, в.г. (1,5 кг/га), Топсін М 500, КС (1,0-1,5 л/га), Бесткур, РК (1,0-1,5 л/га), Натіво, в.г. (0,16-0,18 кг/га), Скала, к.с. (1,2-2,4 л/га), Квадріс (0,8 л/га) та ін., при необхідності норму витрати препаратів збільшують на 30-50%.
Перераховані препарати проти вказаних хвороб (оїдіуму, мілдью, гнилей) слід застосовувати у баковій суміші, а період між останніми обробками, для більш ефективного захисту, необхідно скоротити до 7-10 діб.
Слід зауважити, що для отримання екологічно безпечної продукції, необхідно дотримуватись регламентів застосування препаратів та залежно від рівня їх токсичної дії останню обробку на виноградниках необхідно провести не пізніше, ніж за 7-14 та 25-30 діб до збору врожаю.