Пішов з життя відомий вчений в області засобів механізації виноградарства…
Опубліковано: 29.08.2021 р., 10:43 | Автор: Кузьменко Артем
26 серпня 2021 року на 75 році пішов з життя кандидат технічних наук, відомий вчений в області засобів механізації виноградарства Сапожников Анатолій Михайлович.
Анатолій Михайлович народився 17 серпня 1947 року. Після закінчення середньої школи в 1965 році вступив до Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства, який успішно закінчив у 1970 році. Отримавши спеціальність, у напрямку почав трудову діяльність в 1970 році завідувачем механізованими майстернями, а потім головним інженером радгоспу імені 14 років Жовтня Слов’яносербського Спецтрест Ворошиловоградської (тепер Луганської) області, де пропрацював до 1974 року. У 1974 році вступив на роботу в відділ механізації Українського НДІ виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова, який на довгі роки став рідною установою.
Тут, в інституті, Анатолій Михайлович пройшов всі щаблі становлення вченого: інженер-конструктор, молодший науковий співробітник, старший і провідний науковий співробітник.
У перші роки початку роботи А.М. Сапожникова в інституті постало питання про різке збільшення вирощування посадкового матеріалу винограду в Україні. При нестачі робочих, які знають виноградне розсадництво, в спеціалізованих господарствах це ставало серйозною проблемою. Тому основні зусилля були спрямовані на пошук і розробку машин і знарядь для механізації і автоматизації процесу виробництва щеплень – від калібрування живців прищепи та підщепи по діаметру, засліплення живців підщепи і до виготовлення самої щепи. Анатолій Михайлович активно включився в цю роботу.
За результатами дослідницької та конструкторської роботи Анатолій Михайлович підготував і успішно захистив у січні 1982 року дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук на тему «Дослідження раціональної схеми і визначення оптимальних технологічних і конструктивних параметрів робочих органів машини для нарізки і калібрування виноградних щеп». У дисертаційній роботі Анатолій Михайлович вперше обґрунтував технологічні параметри калібрування щеп (величини інтервалів калібрування і їх співвідношення для підщепних і прищепного живців), схеми і параметри врівноважувального пристрою, вимірювального пристрою і транспортувальної системи калібрувальної машини.
На підставі виконаних досліджень була розроблена конструкція калібрувальної напівавтоматичної машини для нарізки і калібрування виноградних щеп. Машина забезпечувала підвищення точності калібрування щеп на 25-30% і продуктивність в 3-4 рази в порівнянні з калібрувальною машиною МЗКЧ-3, що випускалась раніше серійно. Отримані результати лягли в основу розробленого в ДСКБ «Плодсельхозмаш» (м Кишинів) напівавтомата для калібрування і нарізки живців винограду ПНК-1, який був включений у «Систему машин» і поставлений на серійне виробництво.
Далі була активна робота в дослідженнях та розробці комплексу машин напівавтоматів для виробництва виноградних щеплень на промисловій основі, розробці комплексу машин для підготовки ґрунту, посадки щеплень і догляду за ними в виноградної шкілки, викопуванні виноградних саджанців.
А.М. Сапожников бере участь в розробці енергозберігаючих технологій і знарядь для підготовки ґрунту під посадку виноградних саджанців, обробітку ґрунту в рядах і міжряддях виноградних насаджень, внесення мінеральних і органічних добрив, розробці засобів механізації облаштування шпалери на виноградниках і розкорчування неперспективних насаджень. Він бере участь у випробуваннях і удосконалення виноградозбиральної техніки і засобів механізації для передзбиральної підрізування кущів.
Знаючий, досвідчений фахівець по машинах і знаряддях для виробництва щеп винограду, догляду за виноградниками та виноградної шкілки Анатолій Михайлович консультує фахівців господарств, надає безпосередню допомогу в налагодженні машин і навчанні обслуговуючого персоналу господарств і виноградарів-фермерів і любителів, користується заслуженим авторитетом і повагою. Останні роки займався розробкою машини для збору і пресування обрізків виноградної лози з метою подальшого їх використання в якості твердого палива.
За результатами досліджень Анатолій Михайлович опублікував близько 100 наукових робіт в спеціалізованих журналах і збірниках, отримав 22 авторських свідоцтв і патентів.
Сапожников Анатолій Михайлович нагороджений срібною медаллю ВДНГ за досягнення в розвитку народного господарства СРСР, Почесними грамотами Одеської обласної державної адміністрації, організації профспілок і працівників АПК, а також нагороджений Почесним Знаком «Заслужений працівник ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».
Колектив інституту глибоко сумує з приводу непоправної втрати. Світла пам’ять про чудову людину назавжди залишиться в серцях близьких, колег, учнів та всіх, хто знав Анатолія Михайловича.