Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 серпня 2024 року
Опубліковано: 01.08.2024 р., 15:19 | Автор: Кузьменко Артем
Липень у виноградарській зоні України характеризувалася надзвичайно жаркою й переважно сухою погодою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» перша і третя декади були теплішими за звичайне відповідно на 3,8 та 2,1⁰С, а друга декада – на 7,1⁰С. В середньому температура повітря у липні склала 27,3⁰С, що на 4,2⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря у другій декаді досягала 39⁰С тепла, а мінімальна температура повітря у кінці третьої декади знижувалась до 15⁰С. Сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 31 липня становила 2520⁰С, що вище норми на 560⁰С. Кількість опадів за червень склала 21 мм (42 % норми), причому у першій та другій декадах ефективних опадів не спостерігалося.
На виноградниках Півдня Одещини триває фенологічна фаза розвитку винограду – достигання ягід; на сортах раннього строку достигання почався збір врожаю. Ріст усіх органів куща уповільнюється, поступово достигають ягоди та визріває лоза. Для цього періоду найбільш сприятливою є температура повітря 28-32⁰С.
Моніторинг польової вологості ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» показує різні значення залежно від глибини відбору зразків. Так, на третю декаду липня у шарі важкосуглинкового ґрунту 0-20 см вологість дорівнює 44%НВ, 20-60 см – 65%НВ, 60-80 см – 73%НВ, 80-100 см 76%НВ.
У культурі винограду без зрошення та утримання ґрунту в стані чорного пару вологість метрового (кореневого) шару в середньому дорівнює 65 %НВ. Запас продуктивної вологи 44 мм.
На виноградниках плодоносного віку, на яких відсутні ознаки пошкодження листків хворобами, в першій декаді серпня необхідно провести чеканку пагонів. Однак треба враховувати, що добрі результати чеканки проявляються на сильнорослих сортах, закладених на родючих ґрунтах та на зрошуваних ділянках. Не рекомендовано проводити чеканку на слаборослих сортах, на молодих неплодоносних або уражених грибними хворобами кущах.
На даний час спостерігається виліт метеликів ІІІ генерації гронової листокрутки, який проходить в більш стислі терміни, ніж у першого та другого поколінь. Спостерігається низька чисельність шкідника. Відкладання яєць зазвичай фіксується на ягодах винограду сортів середнього і пізнього терміну достигання. Розвиток яйця триває 5-8 днів, відроджені гусениці з’являться в другій половині серпня. Розвиток третьої генерації протікає в менш сприятливих температурних умовах і є сильно розтягнутим. Харчування гусениць і залялькування буде закінчуватися в жовтні, але частина їх зазвичай не встигне закінчити харчування і піти на залялькування для перезимівлі.
Відмічається значна присутність сисних шкідників – трипсів, цикадових та кліщів. У результаті пошкоджень порушується нормальна функція листкового апарату, що призводить до загального ослаблення рослин, погіршується якість лози і інтенсивність її визрівання.
Спостерігається розвиток оїдіуму, у деяких господарствах інтенсивний. Для захисту від даної хвороби рекомендуємо застосовувати такі ефективні фунгіциди, як Талендо 20, к.е. (0,175-0,225 л/га), Діналі 90 DC, КД (0,6-0,7 л/га), Топаз 100 ЕС, к.е. (0,15-0,25 л/га), Прінцип 90 SC, к.с. (0,8-1,0 л/га), Фолікур, в.е (0,4 л/га), Фалькон, к.е. (0,3-0,5 л/га), Імпакт 25 SC, к.с. (0,1 л/га), Оріус 250, в.е. (0,4-0,6 л/га), Ікарус 250, ЕВ (0,4-0,6 л/га).
Мілдью на даний час знаходиться у депресивній стадії, але профілактичні обробки проти даної хвороби треба продовжувати й у серпні, оскільки спостерігається розвиток хвороби на пасинкових листках. Доцільно застосовувати препарати контактної дії на технічних групах сортів винограду, такі як Малвін, Делан, Акробат, Бенелус, Дітан М-45, Фольпан та ін.
Сонячні опіки та вранішні роси, а також ушкодження ягід гусінню гронової листокрутки можуть провокувати появу та розвиток комплексу гнилей ягід винограду. Для ефективного захисту рекомендуємо застосовувати ботрітіцидні фунгіциди: Світч (1,0 кг/га), Тельдор (1,5 кг/га), Топсин М (2,0 л/га), Бесткур (1,5 л/га) та ін.
Для отримання екологічно безпечної продукції необхідно дотримуватись регламентів застосування препаратів та залежно від їх токсичної дії останню обробку на виноградниках провести не пізніше, ніж за 7-14 та 25-30 діб до збору врожаю.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.