Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 квітня 2025 року
Опубліковано: 11.04.2025 р., 14:33 | Автор: Кузьменко Артем
На півдні України на протязі березня утримувалась дуже тепла з невеликими опадами погода. . За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» у першій декаді середня температура повітря становила +6,1⁰С і перевищувала норму на 3,8⁰С, у другій – +9,1⁰С , що вище норми на 6,2⁰С, а у третій декаді – +10,3⁰С, що на 5,2⁰С вище за норму. Середньомісячна температура повітря становила +8,5⁰С, що перевищувало середні багаторічні значення на 5⁰С. Максимальна температура повітря досягала 23⁰С тепла у другій декаді, а мінімальна температура повітря знижувалась до 3⁰С морозу також у другій декаді. Кількість опадів за березень склала 11 мм (40 % від норми).
На Півдні Одещини на виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – сокорух. В цей час приморозки (-3, -4 °С) небезпечні для рослин, особливо вічок, які вже набубнявіли.
Визначення польової вологості ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить про обмежене вологозабезпечення рослин на початку вегетації. Так, вологість ґрунту в шарі 0-100 см варіює в інтервалі 72-85 %НВ, в той час, як для нормального розвитку фази сокоруху винограду необхідна достатня вологість ґрунту на рівні 100-95% НВ.
Запас продуктивної вологі в метровому шарі важкосуглинкового чорнозему на кінець березня дорівнює 88 мм, що нижче за середньо-багаторічні значення.
Поточний стан зимуючих вічок винограду задовільний. Ембріональна плодоносність бруньок винограду достатня для отримання доброго врожаю у 2025 році. Але, потенційні рівні урожайності залежатимуть від подальших погодних умов, особливо вологозабезпечення, а також рівня агротехнічного догляду за насадженнями.
Рекомендуються агротехнічні заходи зі збереження вологи у ґрунті – виконати ранньовесняне боронування міжрядь навесні, при «дозріванні ґрунту». Передбачити боротьбу з бур’янами, в тому числі у спосіб обробітку гербіцидами.
Порівняно тепла зима добре сприяла перезимівлі збудників хвороб винограду. Наявний високий інфекційний запас збудників хвороб та зимуючих стадій шкідників, достатній для розвитку основних хвороб та шкідників в поточному році.
З метою профілактичної обробки навесні проти оїдіуму у період набубнявіння та розпукування бруньок необхідно обробити кущі сірковмісними фунгіцидами (Тіовіт Джет, в. г. (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс, в. г. (4,0-6,0 кг/га). Ця обробка буде ефективною і проти рослиноїдних кліщів.
Для профілактичного захисту проти різних шкідників, які зимують на кущах, при переході середньодобової температури повітря через 10°С слід провести профілактичну обробку масляними емульсіями – Препарат 30Д з 2,5% концентрацією робочого розчину, або Еко Ойл Спрей (1,5-2,0 л/га), які формують тонку рівномірну захисну плівку та забезпечують надійний захист проти зимуючих стадій різних шкідників.
На ділянках, заселених кліщами, у період розпукування бруньок (2-3 листки) найбільш ефективним є використання специфічних акарицидів, які мають овіцидну дію (Аполло, к. с. (0,24-0,36 л/га), Масай, с. п. (0,4-0,6 л/га), Ніссоран, с. п. (0,24-0,36 кг/га), Санмайт, с. п. (0,5-0,75 кг/га), Енвідор, к. с. (0,4 л/га) та ін.), або будь якого інсектициду з акарицидною дією: Талстар,
к. е. (0,2 л/га), Конфідор, в. р. к. (0,15-0,2 л/га), Карате Зеон, мк. с. (0,2 л/га), Воліам Флексі, к. с. (0,5 л/га), Енжіо, к. с. (0,18 л/га) та ін.).
Для захисту виноградників від бур’янів у ранньовесняний період рекомендуємо застосовувати гербіцид ґрунтової дії для до сходового і після сходового контролю бур’янів – Люмакс 537,5 SE, с. е. (3,5-4,0 л/га), який забезпечує пролонгований контроль бур’янів протягом 10-12 тижнів та ефективно діє в нестабільних кліматичних умовах.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.