До 100-річчя з дня народження вченої з питань агротехніки виноградарства Нікіфорової Л.Т.
Опубліковано: 06.09.2024 р., 09:10 | Автор: Кузьменко Артем
Людмила Тимофіївна Нікіфорова народилася 06 вересня 1924 року в місті Моршанськ Тамбовської області. 1932-1942 роки навчання у Моршанській середній школі. Після закінчення школи в 1942 році поступає в Казахській сільськогосподарській інститут, потім її було переведено в Московську сільськогосподарську академію ім. К.А. Тімірязєва, яку закінчила з відзнакою, за спеціальністю агронома-плодовода.
Після закінчення у 1947 році отримала спрямування на роботу у Всесоюзний науково-дослідний інститут виноградарства і виноробства «Магарач» молодшим науковим співробітником відділу агротехніки.
У 1951 році вступила до аспірантури Тімірязевської сільськогосподарської академії. У 1956 році захистила дисертаційну роботу «Встановлення взаємозв’язків окремих органів виноградного куща і їх використання для підвищення врожаю і поліпшення якості» на засіданні МСГА ім. К.А. Тімірязєва.
У 1957 році за конкурсом була прийнята на роботу в Український НДІ виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова на посаду старшого наукового співробітника відділу агротехніки, а з 1959 року переведена завідуючою відділом агротехніки. У 1960 році їй було присвоєно вчене звання старшого наукового співробітника. Людмила Тимофіївна завідувала відділом агротехніки інституту 30 років – до січня 1989 року. Вона вклала багато сил, організаторських здібностей у вирішення агротехнічних проблем виноградарства. Під її керівництвом і при безпосередній участі були виконані дослідження особливостей фізіологічних процесів виноградної рослини, які послужили основою для уточнення ряду агротехнічних прийомів для основних сортів винограду в різних виноградарських регіонах України. Разом з Ковалем Миколою Мефодієвичем Людмила Тимофіївна була ініціатором і основним виконавцем закладки великої дослідної ділянки виноградників на площі 72 га, де досліджувалися прийоми сортової диференційованої агротехніки винограду основних сортів. Далі були розпочаті дослідження і розробка прийомів ведення кущів при формуванні на високому штамбі. На той час це були інноваційні розробки, і сортове обрізання кущів, встановлення раціональної крони, і щільність посадки кущів на високому штамбі отримали широке застосування. Людмила Тимофіївна Нікіфорова приділяла велику увагу наданню допомоги виробництву, організовувала і виступала на семінарах в господарствах, виїжджала у виноградарські радгоспи і колгоспи для надання допомоги фахівцям середньої ланки безпосередньо на виноградниках. На початку 1989 року Л.Т. Нікіфорова була переведена на роботу у відділ науково-технічної інформації інституту. І тут вона внесла чималий вклад в розробку принципів і методів підходу до технології створення автоматизованих інформаційних систем, предметної області і бази даних по виноградарству і виноробству.
За результатами наукових досліджень Л.Т. Нікіфорова опублікувала більше 160 наукових і науково-популярних робіт. Людмила Тимофіївна відрізнялася напористістю, була працелюбною, принциповою і високоерудованою ученою, талановитою дослідницею. Це здобуло їй повагу колег, численних учнів, виробничників–виноградарів. Вона постійно підтримувала ділову творчу співпрацю з колегами зі споріднених установ не лише нашої країни, але і закордоном. За вагомий внесок у виноградарство і практичну допомогу виробництву вона була нагороджена орденом «Знак пошани», срібною і бронзовою медалями ВДНГ, численними грамотами Міністерства і обласних організацій.
Людмила Тимофіївна Нікіфорова пішла з життя в 21 лютого 2003 року, похована на Таїровському кладовищі міста Одеси.