Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2020 року
Опубліковано: 01.07.2020 р., 07:53 | Автор: Кузьменко Артем
На території виноградарської зони України на початку червня спостерігалася помірно тепла, а у другій половині – спекотна зі зливовими дощами погода. У першій декаді температура повітря у Запоріжжі, Херсоні, Миколаєві становила близько 20 °С, а в Одесі та Ужгороді – 17 °С тепла. У другій декаді суттєво потеплішало, температура повітря у середньому підвищилась на 3°С, а у третій декаді стало ще спекотніше – температура зросла до 24 °С, в Ужгороді – до 22 °С. Максимальні температури повітря досягали рівня 32–36 °С, а мінімальні на початку місяця знижувались до 7–9 °С (в Ужгороді – до 4 °С тепла). За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума середньодобових температур повітря, стійко вищих від 10 °С, на 30 червня склала 1280 °С, що на 50 °С вище багаторічних значень. Кількість опадів за червень на більшості території півдня України перевищувала норму і склала: в Запоріжжі – 134 мм, у Херсоні – 44 мм, у Миколаєві – 104 мм, в Одесі – 29 мм, в Ужгороді – 123 мм.
На поточну дату виноград перебуває у фазі росту ягід. На основних сортах в умовах богари спостерігається всихання квіток в обсягах вище норми, що викликано фізіологічними порушеннями у процесах зав’язування ягід. Найбільш ймовірні причини такого явища – відхилення від нормального мінерального живлення при дефіциті вологи, що підсилюється негативним впливом бур’янів через конкуренцію за воду та елементи мінерального живлення.
До середини липня на виноградниках необхідно завершити проведення обламування зайвих пагонів. В умовах посухи навантаження кущів пагонами необхідно зменшити на 20–30% від рекомендованого.
У зв’язку з посушливими умовами особливу увагу в літній період на виноградниках необхідно приділити боротьбі із бур’янами, які можуть пригнічувати ріст кущів винограду. Усі агротехнічні заходи з догляду за насадженнями в липні та серпні повинні спрямовуватись на збереження та раціональне використання вологи.
На виноградниках, закладених у поточному році, необхідно не пізніше другої декади липня провести катарування, щоб усунути загрозу переходу кущів на поверхневі корені і сприяти формуванню глибокої та потужної кореневої системи. Прийом слід поєднувати з поливом від тракторної цистерни або гідробуром.
На виноградних насадженнях півдня України спостерігається літ метеликів гронової листокрутки другого покоління, який в умовах ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» розпочався на початку третьої декади червня. У господарствах спостерігається різна чисельність потрапляння самців у феромонну пастку – від 17 до 85 штук за добу. Пік масового льоту прогнозується на 7–9 липня. Через 1–2 дні після вильоту, самки відкладають яйця, з яких через 7–8 днів відроджуються гусениці, кожна з яких в середньому може пошкодити від 5 до 15 ягід. Період розвитку гусениці складає 35–40 днів, основна маса гусениць закінчує розвиток в кінці серпня. Стадія лялечки, частина яких йде в діапаузу, триває 7–12 днів.
Моніторинг активності сисних шкідників виявляє часте пошкодження листя цикадками. Серед кліщів в основному спостерігається присутність зудня в середній чисельності та листового кліща в низькій чисельності.
Повсюдно визначаються ознаки пошкодження листя, гребенів і пагонів трипсами. Рівень пошкодження листя варіює від слабкого до сильного у вигляді точкових некрозів, незначних розривів і деформації листової пластинки. На пагонах, гребенях і ягодах пошкодження трипсами має вигляд темних крапок і подовжених штрихів, які зливаються в ділянки з окорковінням, через що ці ознаки можна переплутати із хворобою усихання гребенів винограду.
Спостерігається наявність ушкоджень вегетативної маси листогризучими шкідниками (скосарем, п’ядуном, совками, американським білим метеликом та ін.), але їх чисельність не перевищує економічного порогу шкідливості.
Бавовняна совка, яка в останні три роки інтенсивно заселяла виноградники Одеської області та завдавала великої шкоди, на даний час на виноградниках зустрічається невеликими осередками з поодинокими відкладеними яйцями на ягодах .
У деяких господарствах Одеської області починається розвиток оїдіуму; мільдью на даний час знаходиться у депресивній стадії, але профілактичні обробки проти даної хвороби необхідно продовжувати й у липні. Не пізніше другої декади липня, до початку змикання ягід у гроні, з метою обов’язкового профілактичного захисту слід провести обробку насаджень фунгіцидами, які мають захисну та лікувальну дію, в першу чергу у відношенні до оїдіуму та профілактичну дію щодо білої гнилі, мільдью, чорної плямистості, альтернаріозу, краснухи та інших хвороб.
Бажано застосовувати бакову суміш з наступних препаратів: Акробат МЦ (2,0 кг/га) + Колліс (0,4 л/га), або Фольпан 80, в.г. (1,5-2,0 кг/га) + Ориус (0,4-0,6 л/га), або Мілдікат 25, КС (3,0 л/га) + Топсін-М (1,0-1,5 л/га), Танос 50, в.г. (0,4-045 кг/га) + Талендо Екстра (0,3-0,35 л/га), Фалькон (0,3 л/га) + Флінт Стар (0,5 л/га) та ін. з додаванням інсектициду, який буде захищати виноградні насадження від шкідників (Енжіо 247 SC, к.с. (0,18 л/га) та ін.).
Для досягнення високого ефекту та забезпечення більш довготривалого періоду захисту у баковій суміші слід застосовувати поверхнево-активні речовини, наприклад, Сільвет Голд (0,05-0,1% робочий розчин), Скаба (0,05-0,1% робочий розчин), Адьюгрейн, 10% (1,5% робочий розчин) та ін.
Для підвищення врожайності та покращення якості винограду рекомендуємо застосовувати біостимулятори росту та мікродобрива біологічного походження, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» – це Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га), Sunny Mix «універсал» (0,1 л/га), Sunny Mix «бор» (1,5 л/га), Оксігумат (1,0 л/га) та ін.