Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 червня 2021 року
Опубліковано: 01.06.2021 р., 07:00 | Автор: Кузьменко Артем
На території виноградарської зони України на протязі травня утримувалася нестійка помірно прохолодна з опадами погода. Середньомісячні температури повітря становили 14-15ºС. Максимальні температури повітря підвищувались до 28-29ºС, по Одесі до 25ºС, а мінімальні знижувались до 2-4ºС тепла, по Одесі – до +6ºС.
Сума активних температур повітря за даними метеорологічного посту при ННЦ “ІВіВ ім. Таїрова” склала 560ºС, що на 80ºС менше норми. Кількість опадів за травень склала: Ужгород, Одеса, Запоріжжя – 40-54 мм, Миколаїв , Херсон – 109 і 98 мм відповідно (https://rp5.ua/).
Сприятливі умови вологозабезпеченості та помірного теплового режиму навесні зумовили інтенсивний ріст пагонів винограду
В подальшому для боротьби із забур’яненістю виноградників і підтримки верхнього шару ґрунту у пухкому стані слід проводити неглибокі (7-10 см) культивації з одночасною обробкою ґрунту в рядах знаряддям ПРВМ- 11000 або аналогами.
До першої половини червня на виноградниках необхідно провести видалення зайвих пагонів. На плодоносних кущах винограду спочатку обламують слабкі пагони та штамбову поросль, а також ті, що розвинулись на багаторічній деревині і не потрібні для відновлення окремих плодових елементів.
Оптимальне навантаження пагонами на гектар високоштамбових виноградників повинно складати у столових сортів з великими гронами (Аркадія, Італія, Молдова, Загадка) – 45-55 тисяч, у сортів із середніми і невеликими гронами (Кардишах, Мускат гамбурзький, Мускат жемчужний) – 60-70 тисяч.
На насадженнях технічних сортів винограду після обламування залишають 90-110 тисяч пагонів на гектар.
На молодих (2-4 річних) насадженнях проводять зелені операції (обламування, прищипування, пасинкування), спрямовані на формування елементів крони кущу.
Весняна обробка винограду – це обов’язковий процес, який захищає виноградні рослини від шкідників і хвороб на початку періоду їх розвитку та поширення. Весняні опади навесні провокують активізацію життєдіяльності збудників хвороб, які відразу розповсюджуються на пагони і молоде листя, а підвищення температури понад 10…15ºС в поєднанні з дощами сприяє проростанню спор, їх активному розвитку та ураженню рослин. В кінці травня випали рясні опади, які створили умови для розвитку грибних хвороб винограду, особливо мілдью, сірої гнилі, чорної плямистості, чорної гнилі та ін. Слід також очікувати інтенсивний розвиток оїдіуму, тому що оптимальні умови розвитку хвороби – це температурі повітря +18… + 25ºС і відносна вологість повітря вище 70% зі зниженням температури в нічний час.
В поточних метеорологічних умовах відзначається активний розвиток і поширення виноградного повстяного кліща або зудня (Eriophyes vitis Pgst.), шкідливість якого простежується на протязі всього сезону вегетації. У поточному році відмічається повсюдний його розвиток, як на півдні Україні, так і в Запорозькій та Закарпатський областях.
Чисельність шкідника, як правило, збільшується у другій половині травня. Кліщ шкодить локально, але може служити причиною значної втрати врожаю. Ерінеуми (опуклі галли), в яких розвивається кліщ, виконують роль захисних бар’єрів, оберігаючи кліща від зовнішніх впливів, в тому числі дії акарициду. Тому необхідно вчасно проводити обробку, а саме в період виходу кліща з зимової діапаузи, при розпусканні 1-2 справжніх листків.
На даний час в умовах півдня України закінчується літ метеликів гронової листокрутки першого покоління, який розпочався пізніше звичайного – у першій декаді травня. У зв’язку з погодними умовами весни літ листокрутки тривалий та переривчастий, але дуже численний. За даними різних господарств у пастку за добу потрапляє від 26 до 173 штук особин, в окремих випадках, навіть і більше. Відродження гусениць триває понад місяць. У зв’язку з цим необхідно запланувати додаткову обробку від першого покоління листокрутки перед цвітінням винограду, яку необхідно провести не пізніше першої декади червня за умов наявності порогової кількості шкідника.
В Запорозькій та Закарпатський областях протягом останніх років, в тому числі і у поточному, чисельність та шкідливість гусениць є невисокою, лише у окремих господарствах для профілактики пошкодження суцвіть проводили захисні обробки інсектицидами.
Слід зазначити, що обробка перед цвітінням винограду регулюватиме розвиток інших видів шкідників, особливо різних видів цикад, трипсів, листкових кліщів та ін., при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічному порогу шкідливості.
Виходячи з фітосанітарного стану, до початку масового цвітіння з метою профілактичного захисту від хвороб слід провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Танос 50 в. г. + Талендо 20 к.е.; Акробат МЦ, в. д. г. + Колліс, к. с.; Мелоді Дуо в. г. + Фалькон, к.е.; Ридоміл Голд, в.д.г. + Топаз, к. е.; Фольпан, в. г. + Топсин М, з. п. та ін.
Дані комбінації пестицидів забезпечать ефективний захист від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі з додатковою дією ефективного захисту від чорної плямисті, антракнозу, краснухи та ін.
Для забезпечення довготривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів слід застосовувати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи ад’ювантів, відомої як «суперприлипачі», наприклад Сільвет Голд (0,05-0,1% раб. р-р), Скаба (0,05-0,1% раб. р-р), біологічний прилипач Адьюгрейн, 10% (1,5% раб. р-р) та ін.
В останній час застосування біостимуляторів росту та мікродобрив біологічного походження у системі інтегрованого захисту інтенсивних виноградних насаджень є найефективнішим заходом підвищення врожайності та покращення якості готової продукції.
Рекомендуємо застосовувати Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га), Sunny Mix «універсал» (0,1 л/га), Sunny Mix «бор» (1,5 л/га), Оксігумат (1,0 л/га) – препарати, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях нашого Інституту.