Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 листопада 2024 року
Опубліковано: 07.11.2024 р., 11:25 | Автор: Кузьменко Артем
На півдні України у першій половині жовтня спостерігалася тепла і дощова погода, друга частина жовтня була відносно прохолодною і сухою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середня температура повітря першої декади перевищувала норму на 4,7⁰С і становила 18,2⁰С, у другій декаді середня температура повітря знизилась до 12,0⁰С, що на 0,8⁰С вище норми, а у третій декаді цей показник становив 11,0⁰С, що на 2,5⁰С вище середніх багаторічних значень. Стійкий перехід середньодобової температури повітря через +10⁰С у сторону зниження відбувся 18 жовтня. Сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 17 жовтня становила 4200⁰С, що вище норми на 920⁰С. Опади спостерігалися у першій половині місяця, їхня кількість за жовтень склала 50 мм або 196 % від норми.
На виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – визрівання пагонів і листопад. Зазвичай природний листопад винограду спостерігається дуже рідко; він відбувається після осінніх приморозків, які припиняють вегетацію.
Опади упродовж жовтня підвищили запас продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту до рівня 53 мм. Вологість важкосуглинкового ґрунту в горизонті найбільшого розвитку коренів в середньому дорівнює 66 %НВ.
На виноградниках плодоносного віку для збереження та накопичення в ґрунті продуктивної вологи у листопаді після припинення вегетації доцільно провести чизелювання міжрядь на глибину до 30 см.
На молодих (1-2 річних) насадженнях, з метою попередження пошкоджень морозами місця щеплення, обов’язковим повинно бути підгортання кущів на зиму шаром ґрунту 20-30 см.
Добрива для осіннього підживлення винограду обов’язково повинні містити фосфор і калій, добре, якщо вони також будуть містити магній та цинк. Усі ці елементи зміцнюють імунітет рослини та допомагають витримати холоди та морози. Гранульовані добрива розсипають по поверхні землі, після чого проводять глибоке перекопування і полив. Фосфорні та калійні добрива для винограду добре поєднуються, тому нерідко їх застосовують одночасно. Наприклад, у 10 л води розводять 20-25 г суперфосфату і 10 г калійної солі або 25 г сірчанокислого калію, до якого можна додати 1 г борної кислоти та 2 г сірчанокислого цинку. Одержаний розчин застосовують із розрахунку на 1 м2 виноградника. При цьому слід враховувати, що на рихлому родючому ґрунті досить робити це раз на 3 роки, на супіщаних ґрунтах добрива вносять кожні 2 роки, а якщо виноградник розташований на піску, то такі осінні підживлення рослин проводять щорічно.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.