Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 травня 2023 року
Опубліковано: 01.05.2023 р., 08:12 | Автор: Кузьменко Артем
Квітень на території півдня України характеризувався порівняно теплою, з рясними дощами, погодою. Середньомісячна температура повітря становила 10,2 ⁰С, що на 0,5⁰ вище середніх багаторічних значень. Причому температура повітря у перших двох декадах перевищувала норму на 1 ⁰С, а у третій декаді температура повітря була нижче за норму на 0,4 ⁰С. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» перехід середньодобової температури повітря через +10 ⁰С у бік підвищення відмічено 13 квітня – на 7 днів раніше середніх багаторічних строків. Сума температур повітря стійко вище +10 ⁰С, на 30 квітня становила 185 ⁰С, що вище норми на 15 ⁰С. Опади впродовж квітня були дуже рясними, їхня кількість склала 107 мм або 350% норми.
На Півдні Одещини на виноградниках спостерігається фаза набубнявіння та розпукування вічок.
Атмосферні опади протягом квітня покращили значення вологості ґрунту на виноградниках. Запас продуктивної вологі в 1 м шарі чорнозему південному важко суглинковому на кінець квітня дорівнює 105 мм, що відповідає середньо-багаторічним значенням.
Визначення польової вологості ґрунту на молодих та плодоносних виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить про добре вологозабезпечення рослин на початок вегетації. Так, вологість ґрунту в шарі 0-20 см на рівні 77%НВ, на глибині від 20 до 100 см – 82-89%НВ.
Достатні запаси вологи сприяють внесенню мінеральних добрив у весняний період на виноградниках. Норму добрив слід встановлювати з розрахунку на 1 га під насадженнями по 60 кг діючих речовин азоту, фосфору, калію.
З метою збереження існуючих запасів вологи на виноградниках провести культивацію міжрядь на глибину 10-12 см. На насадженнях плодоносного віку її слід суміщати з обробітком ґрунту в рядах.
Польове обстеження виноградників показує, що розвиток почали від 60 до 80% залишених після обрізування вічок, в залежності від сорту та розташування ділянки. Особливу увагу слід приділити обламуванню зелених пагонів, починаючі операцію в травні, при досягненні довжини 10-15 см. У першу чергу видаляти всі слабкі пагони, що розвинулися на штамбі і рукавах, за винятком потрібних для заміни або відновлення скелетних частин куща.
Залежно від біологічних особливостей сортів, рекомендується залишати наступні норми пагонів на 1 погонний метр вертикальної шпалери:
– 25-30 пагонів/м.п. на сортах з дрібними гронами та з невеликою листовою поверхнею кущів (Рислінг рейнський, група сортів Піно, Каберне Совіньон, Голубок, Одеський чорний, Ізабелла);
– 20-25 пагонів/м.п. на сортах з вищими показниками плодоносності (Фетяска, Мускат Оттонель, Аліготе, Сухолиманський білий, Рубін таїровський, Ароматний та ін.) і більшою листковою поверхнею;
– 15-20 пагонів/м.п. на столових сортах (Аркадія, Одеський сувенір, Оригінал, Кобзар, Загадка, Флора, Таїр, Кардішах та ін.).
Дощі у наприкінці квітня та у травні провокують більш інтенсивний розвиток первинної інфекції різних хвороб, яким необхідна краплинно-рідинна волога. Тому у першій-другій декаді травня необхідно передбачити профілактичне обприскування насаджень, бажано у фазі 3-5 листків. Обробка на цьому етапі забезпечує профілактичний захист винограду в першу чергу від чорної плямистості, краснухи та антракнозу, а також знижує інфекційний запас інших грибних хвороб (мілдью, оїдіуму, сірої гнилі та ін.). Перевагу треба надавати контактним препаратам з широким спектром дії – Антракол (1,5 кг/га), Полірам® ДФ (2,5 кг/га) або Делан® (0,5-1,0 кг/га), Малвін (2,0 кг/га), Шавіт® (2,0 кг/га), Дітан М-45 (2,0 кг/га) та інші з додаванням сірковмісного фунгіциду (Кумулюс (5,0 кг/га), Тіовіт Джет (5,0 кг/га), Інферно (5,0 кг/га та ін.), який має побічну дію на кліщів при їх низькій чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості та забезпечуючи профілактичну дію на оїдіум.
Досить ефективно в цей період використовувати мікробіологічні препарати (Мікосан, Гаупсин, Планриз та ін.), які, крім захисту від розвитку більшості хвороб винограду, сприяють активізації росту рослини. Застосування комплексного захисту виноградних насаджень фунгіцидами та мікробіологічними препаратами дозволить досягти максимального позитивного ефекту.
У цей період відбувається активізація шкідників після зимової діапаузи. Через затяжну весну та дощову погоду виліт метеликів гронової листокрутки спостерігали 28 квітня. Літ метеликів обмежується дощовою погодою та прохолодними вечірніми та нічними умовами. Ранньовесняні обстеження кущів на наявність зимуючих коконів гронової листокрутки вказують на досить високий запас шкідника на виноградниках. Тому важливо вчасно провести обробку проти гронової листокрутки. Дату обробки необхідно встановити згідно з результатами феромонного моніторингу, а саме – на 7-10 день після дати масового льоту шкідника.
Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листокрутки має така схема: до відкладання яєць обробити виноградники одним із інсектицидів: Люфокс® (1,0 л/га), Матч® (1,0 л/га) або Номолт® (0,5 л/га), потім через 10-12 днів після відродження гусениць застосувати Карате Зеон ® (0,15-0,2 л/га), Сумі-альфа® (0,4-0,6 л/га), Балазо® (0,2-0,3 л/га), Нупрід® (0,2 л/га), Цезар® (0,2 л/га), Енжіо® (0,18 л/га) та ін.
Особливу увагу на виноградниках необхідно приділяти боротьбі з бур’янами, які ускладнюють фітосанітарний стан насаджень та є резервуаром розвитку і живлення для багатьох шкідників, особливо для цикад та трипсів.