Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2024 року
Опубліковано: 09.10.2024 р., 12:41 | Автор: Кузьменко Артем
Вересень на півдні України відзначався дощовою і дуже теплою, як для цієї пори року, погодою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середня температура повітря становила у першій декаді +22,5⁰С і перевищувала норму на 4,7⁰С, у другій – +20,6⁰С, що вище норми на 3,7⁰С, а у третій декаді – +19,7⁰С, що на 4,2⁰С вище за норму. Середньомісячна температура повітря в цілому за вересень становила 20,9⁰С, що на 4,2⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальні температури повітря досягали 30⁰С на початку місяця, а мінімальні знижувались до 13⁰С у третій декаді. Сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 30 вересня становила 3922⁰С, що вище норми на 660⁰С. У першій і другій декадах вересня спостерігались значні опади, їхня кількість за місяць склала 109 мм (284% норми).
На виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – визрівання пагонів і листопад. В виноградарських господарствах уже зібрано або закінчується збір винограду.
Опади упродовж вересня підвищили запас продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту до рівня 38 мм. Вологість важкосуглинкового ґрунту в горизонті найбільшого розвитку коренів в середньому дорівнює 62%НВ.
Для знезараження кущів з метою знищення зимуючих стадій комах і спор патогенних грибів, восени необхідно провести 2 комплексні обробки насаджень.
Першу обробку проводять по листю (після збору урожаю), другу – після опадання листя, але не раніше 14 днів після останньої обробки.
Обробку по листю необхідно проводити в суху погоду при температурі не нижче +10ºС. В цей період ефективно використовувати бакову суміш із карбаміду та залізного купоросу (3-5%), яка має декілька переваг у захисті рослин (знезараження листя від збудників хвороб, акарицидна дія, добриво для боротьби із хлорозом, сприяння кращому закладанню бруньок майбутнього врожаю).
Після опадання листя (при середньої температурі повітря не нижче +4ºС), рекомендуємо використовувати універсальні препарати на основі концентрату рослинно-масляної емульсії 30-В, 76%, або 30-Д, 83%. Препарати, рівномірно покриваючи кущі масляною плівкою, створюють захисний бар’єр на поверхні рослин, який буде утримуватися протягом усього зимового періоду та перешкоджати проникненню кисню, що призводить до загибелі яєць і личинок комах і спор патогенів, а також до захисту кущів від коливань температури у зимовий період. Обробку треба провести за місяць до мінусових температур, не пізніше другої декади листопада, застосовуючи 3-4% концентрацію препаратів (15-40 л/га).
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.