(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 червня 2020 року
Published: 01.06.2020 y., 09:18 | Author: Кузьменко Артем
У виноградарській зоні України впродовж травня спостерігалася помірно прохолодна погода. Середньомісячна температура повітря становила 14-15°С (в Ужгороді – 13°С тепла), що на 1-1,5°С нижче норми. Мінімальні температура знижувалась до +3..+6°С ( в Ужгороді – до +0.2°С), а максимальна температура повітря підвищувалась до 24-25°С. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вище 10°С на 31 травня становила 580°С, що на 55°С нижче середніх багаторічних значень. За кількістю опадів більш вологою була третя декада, а в цілому за місяць сума опадів склала: у Запоріжжі – 57 мм, у Херсоні – 27 мм, у Миколаєві – 61 мм, в Одесі – 78 мм, в Ужгороді – 56 мм (https://rp5.ua).
В умовах довготривалої посухи розвиток виноградних кущів у південних областях України (Одеська, Миколаївська, Херсонська) відбувається вкрай нерівномірно та із деяким запізненням. Так, станом на кінець травня розвиток зимуючих вічок йде дуже повільно, до 40% з них живі, але не розпустились. Сила росту рослин нижча за середні багаторічні значення. Довжина пагонів приблизно на 50% менша, в порівнянні з минулим роком. Щодо проблем із розвитком пагонів на окремих сортах повідомляють із Запорізької області; на Закарпатті виникла проблема часткової втрати врожаю через приморозки 1 та 7 квітня.
Більший вплив посухи відбувається на класичні, європейські сорти винограду. В Одеській області спостерігаються випадки повної відсутності плодоносних пагонів на кущах окремих сортів.
За черговими лабораторно-польовими аналізами ґрунту на вміст вологи під виноградниками дослідних господарств ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», встановлено, що на кінець травня переважно на чорноземі південному важкосуглинковому на лесі вологість у шарі 0-40 см коливається від 57 до 81 відсотка найменшої вологоємності (НВ), у шарі 41-100 см – 28-60% НВ.
З метою зменшення негативного впливу посухи на кущі винограду особливу увагу слід приділити боротьбі із бур’янами. Обробіток міжрядь плодоносних виноградників доцільно проводити одночасно з обробкою грунту в ряду на глибину 6-8 см. Важливо також зменшити площу транспірації кущів, для цього зменшують норму навантаження кущів пагонами на 20 % від рекомендованої, у деяких випадках виправданим є видалення другого суцвіття.
Критичне становище з вологою відзначається і на молодих виноградниках, що потребує проведення локальних поливів з розрахунку 5 л на кущ гідробуром, або 10-15 літрів на кущ від тракторної цистерни.
В поточних кліматичних умовах відзначається активний розвиток і поширення виноградного листового кліща (Calepitrimerus vitis Nal.), представник сімейства чотириногих кліщів (Eriophyidae), висока шкідливість якого найбільш відчутна в весняний період. У поточному році відмічається повсюдний його розвиток, як на півдні Україні, так і в Запорозькій та Закарпатський областях. Результатом масового розвитку кліщів є затримка росту пагонів, недорозвинення і деформація листя.
На даний час в умовах півдня України закінчується літ метеликів гронової листокрутки першого покоління, який на ділянках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» розпочався з 14 травня. У зв’язку з погодними умовами весни літ листокрутки тривалий. Було відзначено три піки льоту самців шкідника (2, 10, 19 травня). Тривалість ембріонального розвитку становить 10-12 днів. Відродження гусениць відбувається неодночасно і розтягується на період до місяця і більше. У зв’язку з цим необхідно запланувати додаткову інсекто-акарицидну обробку перед цвітінням винограду, яку необхідно провести не пізніше першої декади червня за умов наявності порогової кількості шкідника.
В Запорозькій та Закарпатський областях протягом останніх років, в тому числі і у поточному, чисельність та шкідливість гусениць є невисокою, лише у окремих господарствах для профілактики пошкодження суцвіть проводили обробіток інсектицидом.
Слід зазначити, що ця ж обробка регулюватиме розвиток інших видів шкідників (бавовняної совки, філоксери, цикад, трипсів, листових кліщів та ін.), при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості.
Опади у вигляді дощу наприкінці травня і рясні ранкові роси створили умови для розвитку грибних хвороб винограду, особливо мілдью, сірої гнилі, чорної плямистості та чорної гнилі. Так само слід очікувати інтенсивний розвиток оїдіуму, тому що конідії гриба проростають при всіх ступенях вологості та оптимальній температурі повітря +25… + 30˚С.
Виходячи із конкретної фітосанітарної ситуації на виноградних насадженнях до початку масового цвітіння з метою профілактичного захисту слід провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Танос 50 в.г. + Талендо 20 к.е.; Акробат мц, ВДГ + Колліс, к.с.; Мелоді Дуо 66, 75 в.г. + Фалькон 360 ЄС, к.е.; Ридоміл Голд мц, ВДГ + Топаз, к.е.; Фольпан 80, в.г. + Топсин М 70, з.п. та ін.
Дані комбінації пестицидів забезпечать ефективний захист від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі з додатковою дією на ефективний захист виноградних кущів від таких хвороб, як чорна плямистість, антракноз, краснуха та ін.
Для досягнення високого ефекту та забезпечення більш тривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів доцільно додавати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи ад’ювантів, відомої як «суперприлипачі», наприклад Сільвет Голд (0,05-0,1% раб. р-н), Скаба (0,05-0,1% раб. р-н) та біологічний прилипач Адьюгрейн, 10% (1,5% раб. р-н).
В останній час застосування біостимуляторів росту та мікродобрив біологічного походження у системі інтегрованого захисту інтенсивних насаджень винограду єефективним заходом підвищення врожайності та покращення якості готової продукції. З цією метою можна рекомендувати застосування Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га), Sunny Mix «універсал» (0,1 л/га), Sunny Mix «бор» (1,5 л/га), Оксігумат (1,0 л/га) – препарати, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».