(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 квітня 2014 року
Published: 01.04.2014 y., 13:01 | Author: Кузьменко Артем
На протязі березня на півдні України спостерігалася нестійка й місцями доволі суха погода. У Миколаївський області середньомісячні температури повітря знаходились в межах 7-8 °С, мінімальні температури знижувались до +1…-0,6 °С, а максимальні досягали 17-20 °С тепла, кількість опадів становила у Миколаїві 10 мм і у Очакові 28 мм. По Херсонський області середні температури за березень становили також біля 7 °С, мінімальні температури у повітрі опускалися до -2,5…-4 °С, максимальні підвищувалися до 20-23 °С тепла, а кількість опадів склала 16-19 мм. На Закарпатті було дещо тепліше — температури у повітрі склали 9-10 °С, мінімальні температури знижувались до -0,5…-3 °С, максимальні становили 22 °С тепла, а кількість опадів склала 19-30 мм.
По Одеської області середньомісячні температури повітря становили +7…+8,5°С, що на 2-3°С вище середніх багаторічних значень. Мінімальні температури у повітрі знижувались від -0,5°С (Ізмаїл) і до -6°С (Сарата), а максимальні температури підвищувалися до 19-21°С тепла. Кількість опадів за березень склала: у Роздільній 8 мм (28 % норми), у Одесі 10 мм (29 % норми), у Сараті 12 мм (40 % норми), у Ізмаїлі 21 мм (70 % норми) і у Болграді 26 мм (76 % норми).
У березні місяці, в результаті потепління, більшість рослин винограду вийшли із періоду глибокого спокою. На кущах багатьох сортів розпочався сокорух і витік пасоки із місць поранень («плач»). У тканинах органів рослин збільшився вміст вільної води, що зробило їх більш уразливими до морозу. Наприкінці березня у черговий раз були відібрані зразки лоз різних за морозостійкістю сортів винограду і проведені аналізи на збереженість їх вічок.
Результати аналізів підтвердили достатньо високу збереженість бруньок в зимуючих вічках винограду. Дані збереженості вічок, отримані нами, співпадають із результатами аналізів які виконані на місцях фахівцями господарств півдня України. Таким чином, погодні умови першого місяця весни поточного року не завдали шкоди виноградникам і загибель бруньок знаходиться на рівні минулого року, тобто потенційно забезпечує отримання у 2014 році високого урожаю ягід винограду.
Дані фітосанітарних обстежень виноградних насаджень (2-3 декади березня 2014р.) підтверджують високий запас зимуючих ооспор мілдью (збудник Plasmopara viticola Berl. et Toni) в опалому ураженому листі і ягодах. У бруньках зберігається запас міцелію оїдіуму (збудник Uncinula necator Schwein., Burril, (конідіальна стадія Oidium turckeri Berkl.), на багаторічній деревині спостерігається ураження оїдіумом, яке виявляється у вигляді коричневих плям зірчастої конфігурації.
На всіх насадженнях візуально діагностуються пікніди чорної плямистості винограду (збудник хвороби – Phomopsis viticola Sacc.). Мікробіологічними аналізами з відібраних зразків деревини виділений комплекс грибних організмів – сіра гниль (Botrytis cinerea Pers.), біла гниль (збудник Coniothyrium diplodiella (Speg.) і прогресуюча останнім часом чорна гниль ягід (збудник хвороби Guignardia Bidwellii (Ell.) Vial. Et Rav.).
Крім того, у відібраних зразках на лозі виявлений збудник антракнозу Gloeosporium ampelophagum (Pass.).
При огляді штамбів в підв’язковому матеріалі, корі виявлені лялечки гронової листокрутки в кількості від 0,05 екз./ кущ до 2,6 экз./куст на старих насадженнях. На поверхні ґрунту відмічено появу кримського скосаря, який при підвищенні нічних температур до 7-8 °С розпочне живлення бруньками винограду.
При мікроскопічній і візуальній діагностиці бруньок було відмічено початок реактивації зимуючих стадій павутинних і чотирьохногих кліщів (родини Tetranychidae і Eriophyidae ).
У зв’язку з ситуацією, що склалася в кожному господарстві, рекомендується провести фітосанітарні обстеження, і, при необхідності, передбачити ранньовесняні обприскування виноградників проти зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Обгрунтуванням проведення захисних обробок являється виявлення 3-5 пошкоджених бруньок на кущ. Рекомендується обов’язкова обробка осередків пошкодження інсектицидами системної дії. Проти шкідників (гусениць совок, пядениць, виноградної листокрутки, жуків скосарів та інших шкідників) ефективними в цей період є: Воліам Флексі (0,4-0,5л/га), Конфідор (0,25 л/га), Еко Ойл Спрей (1,5-2,0 л/га), Би-58 Новий, (1,2-3,0 л/га) Золон, 35 ( 1,0-2,8 л/га) Номолт, ( 0,5л/га) Енжио, (0,18 л\га), Талстар, (0,2 л/га).
Залежно від виявлених видів збудників хвороб (особливо при вранішніх росах та атмосферних опадах) в цей період доцільне застосування наступних хімічних засобів: Коссайд -2000 (1,5-2,0 кг/га),-мілдью; Полірам ДМ ДФ (1,2 кг/га),- краснуха, чорна плямистість, чорна гниль, антракноз; Чемп Ультра DP 1,5-2,5л/га-мілдью, чорна плямистість;
Делан (0,5-1,0 кг/га) -мілдью, чорна плямистість; Фольпан 80, в.г.-(2,0 кг/га),-мілдью, сіра гниль, оїдіум; Антракол- (1,5 кг/га) – чорна плямистість, мілдью;
Хорус-(0,5-0,7 кг/га),-мілдью, сіра гниль, оїдіум,
Доцільно разом з пестицидами використовувати допоміжні речовини, типу Кодасайд 950 м.э. (1,5-2,5 л/га) та ін., котрі сприяють підсиленню дії пестицидів і оптимізують норму витрати робочої рідини.
У ранньовесняний період на виноградниках можуть застосовуватися і інші пестициди рекомендовані «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні…» за умови виконання регламентів їх застосування і рекомендацій фахівців.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |