(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 червня 2015 року
Published: 01.06.2015 y., 16:23 | Author: Кузьменко Артем
Травень у виноградарський зоні України відзначався теплою, а у третій декаді місяця жаркою погодою. Середньомісячна температура повітря знаходилась у межах 16-17 ºС, мінімальна температура повітря на початку травня знижувалась до 6-8ºС (у Закарпатті – до 2-3ºС, а максимальна температура повітря підвищувалась у третій декаді до 27-29ºС. Опади у травні носили у своїй більшості зливовий характер та були недостатніми. Їхня кількість коливалася від 19 мм у Бердянську до 72 і 82 мм в Ужгороді і Херсоні, відповідно.
У виноградарських районах Одеської області середньомісячна температура повітря також становила близько 17ºС, що на 1ºС вище за середнє багаторічне значення. Мінімальна температура повітря опускалася до 3ºС, у Сараті – до 9 ºС, по Одесі максимальна температура повітря досягала 26-29ºС. За даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума активних температур на 31 травня становила 742ºС, що на 106ºС вище норми. Кількість опадів становила по Одесі 22 мм (61 % від норми), у Сараті – 18 мм (44% норми), у Болграді – 17 мм (39 % від норми), у Ізмаїлі – 14 мм (33 % від норми), у Роздільній – всього 8 мм (61 % від норми).
Станом на 29 травня виноград знаходиться в фазі інтенсивного росту пагонів і суцвіть, в першій декаді червня прогнозується початок фази цвітіння. Попередні обліки розвитку кущів підтвердили невтішний результат аналізів вічок, що були виконані напередодні – взимку, а підвищення температури повітря весною дало змогу остаточно встановити ступінь ушкодження однорічних пагонів та багаторічної деревини кущів.
Розвиток кущів різноманітний, що пов’язано з дією комплексу негативних факторів: по-перше, посухи минулого літа, що призвело до погіршення умов визрівання пагонів; по-друге, зниженням температур в зимовий період до критичних значень для винограду (на Одещині до мінус 20 °С, на Херсонщині до мінус 20-22°С, на Миколаївщині до мінус 24°С), що спричинило загибель вічок у середньому, на технічних сортах європейського походження від 25 до 100%, на столових – 50-100%, повна загибель вічок – до 40 и 80%, відповідно сортогрупі.
В межах виноградарської зони слід відмітити задовільний стан виноградних насаджень на Закарпатті, де зимні температури не завдали шкоди кущам. Урожайність насаджень прогнозується на рівні минулого року.
Виноградні насадження, які розташовані на територіях Одеської, Миколаївської та Херсонської областей пошкодженні в більшій мірі. В основних господарствах Одещини, Миколаївщини та Херсонщини розпускання вічок винограду не рівномірне, з залишеної при зимньому
обрізуванні кущів кількості вічок розпустилося від 40 до 80%, в залежності від господарства та сорту винограду.
Найбільш пошкоджені класичні технічні сорти винограду Мерло, Трамінер рожевий та інші, а також столові сорти винограду Королева виноградників, Іршаї Олівер та інші. На таких насадженнях слід очікувати зменшення урожайності до 50% в порівнянні з минулим роком.
Зимостійкі технічні сорти винограду Каберне Совіньон, Ріслінг рейнський, Сухолиманській білий та інші пошкоджені в меншій мірі. На окремих ділянках можна встановити повне навантаження кущів, що дасть змогу отримати урожай на рівні минулого року. В більшості господарств навіть на морозостійких сортах слід очікувати зменшення валової продукції до 20 % в порівнянні з минулим роком.
Однак слід відмітити, що прогнози валового урожаю винограду є орієнтовними. Корективи в урожайність насаджень винограду можуть внести грона розвинені на пагонах із заміщуючіх бруньок, а також на пасинкових пагонах. Більш достовірну інформацію щодо потенційного врожаю винограду можливо отримати в період, коли буде можливим провести сумарні підрахунки суцвіть та грона.
На багатьох ділянках винограду Одеської, Миколаївської та Херсонської областей протягом літа доведеться відновлювати формування кущів. Основною причиною такого становища є кругове ушкодження лубу і деревини штамбів. При цьому можливе набубнявіння вічок і навіть їх розвиток. Але згодом пагони, що розвинуться на таких кущах, за відсутності живлення, позасихають.
Зараз, перш за все, на кожному винограднику треба визначити стан кущів та операції по їх відновленню. При цьому слід враховувати реальні можливості господарства, щодо обсягів майбутніх робіт та забезпечення своєчасного (не пізніше червня) виконання „зелених” операцій на кущах.
Обламування, прищипування, пасинкування пагонів треба проводити диференційовано з урахуванням необхідності збереження або відновлення окремих органів кущів.
Якісний і своєчасний догляд за постраждалими від морозу насадженнями на фоні високої загальної культури виноградарства є гарантом отримання певного урожаю та своєчасного відновлення кущів.
На 1 червня на виноградних насадженнях триває літ метеликів першого покоління гронової листокрутки, який розпочався з 2 травня. У зв’язку з погодними умовами весни, літ листокрутки – тривалий. Пік льоту самців шкідника був відзначений 10-12 травня. Тривалість ембріонального розвитку гронової листокрутки в цій генерації зазвичай становить 10-12 днів. Відродження гусениць відбувається не одночасно і розтягується до місяця і більше. Проводити обробку потрібно виходячи з даних феромонного моніторингу, а саме через 10 днів після дати масового льоту шкідника. Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листокрутки мають препарати: Децис Ф-люкс к.е. (0,4-0,6 л / га),
Люфокс 105 ЕС (1,0 кг / га), Номолт к.с. (0.5 л / га), Сумі-альфа к.е. (0,4-0,6 л / га), Золон 35 к.е. (1,0-2,8л / га), Нупрід 200 (0,2 л / га), Цезар к.е. (0,2 л / га), Енжіо (0,18 л / га) та ін. Слід зазначити, що ця ж обробка регулюватиме розвиток інших видів шкідників (бавовняної совки, пестрянки, філоксери, цикад, трипсів, листових кліщів та ін.), при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні близькому економічному порогу шкідливості.
З шкідників були зафіксовані павутинні кліщі, листові кліщі, зудень, поодинокі галли філоксери, при розкопках – різні види совок.
В кінці травня, випали, хоча і не рясні опади у вигляді дощу і рясні ранкові роси, створили умови для розвитку грибних хвороб винограду, особливо мілдью, сірої гнилі, чорної плямистості та чорної гнилі. Так само слід очікувати інтенсивний розвиток оїдіуму, так як конідії гриба проростають при всіх ступенях вологості та оптимальній температурі повітря +25 … + 30 ˚С.
Дуже великої шкоди в умовах теплої та вологої погоди під час цвітіння винограду може нанести і сіра гниль, яка вражає суцвіття. На уражених квітках з’являється сірий наліт спороношення гриба, вони засихають і опадають. Хвороба розвивається при температурі від + 5 … + 30 ˚С і високої вологості, найбільш інтенсивно при вологості вище 70%.
Фітосанітарними обстеженнями виноградних насаджень було виявлено на пагонах, листках і суцвіттях в середньому ступені розвиток чорної плямистості, зустрічалися поодинокі листя з ушкодженнями краснухи і антракнозу. У лабораторних умовах у вологій камері на відібраних листках протягом 2-3 днів проростав міцелій зі спороношенням альтернаріозу.
Виходячи з ситуації фітосанітарної обстановки на кожному конкретному масиві, до початку масового цвітіння з метою профілактичного захисту слід провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Танос 50 в.г. + Талендо 20 к.е .; Акробат мц, ВДГ + Колліс, к.с .; Мелоді Дуо 66, 75 в.г. + Фалькон 360 ЄС, к.е .; Ридоміл Голд мц, ВДГ + Топаз, к.е .; Фольпан 80, в.г. + Топсин М 70, з.п. та ін.
Дані комбінації пестицидів забезпечать ефективний захист від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі з додатковою дією на ефективний захист виноградних кущів від таких хвороб, як чорна плямистість, антракноз, краснуха та ін., що в свою чергу дозволить отримати високий рівень врожаю гарантованої якості.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |