Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 листопада 2022 року
Published: 01.11.2022 y., 10:05 | Author: Кузьменко Артем
У жовтні на території півдня України спостерігалася доволі тепла з невеликими опадами погода. За даними спостережень метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середньомісячна температура повітря склала 12,3⁰С, що на 1,3⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря на початку місяця досягала 27⁰С, а мінімальна знижувалася до 2⁰С тепла. Перший приморозок на поверхні ґрунту (-3,5⁰С) та у повітрі (-0,6⁰С) відмічено 1 листопада. Сума температур повітря, стійко вище +10⁰С на 31 жовтня становила 3860 ⁰С, що вище середніх багаторічних значень на 610 ⁰С. Кількість опадів за місяць склала 9 мм або 36% від норми.
На початок листопада виноградні кущі перебувають у фазі листопаду. У цей час листопадні рослини підготовлюються до зимівлі. Польові обстеження дослідних ділянок виявили на більшості основних районованих сортів задовільне визрівання однорічних пагонів. Водночас на ділянках пізніх сортів, перевантажених урожаєм, а також на насадженнях винограду, які в період вегетації були сильно пошкоджені хворобами та шкідниками, визрівання пагонів набагато гірше, ніж у минулі роки. Слабке визрівання однорічного приросту на таких ділянках створює загрозу пошкодження рослин низькими температурами зимового періоду.
В осінній період догляд за виноградниками доцільно спрямувати на зниження негативного впливу низьких температур. Так, на плодоносних насадженнях перед початком обрізування необхідно визначити ступінь визрівання однорічного приросту та на сортах і ділянках з низьким (менше 50%) ступенем визрівання пагонів, обрізку слід проводити в останню чергу – навесні.
На молодих (1-2 літніх) виноградниках, з метою попередження пошкоджень основи майбутніх штамбів і особливо місця спайки морозами, обов’язковим має бути підгортання кущів на зиму шаром ґрунту 20-30 см.
Не чекаючи морозів, слід провести чизелювання ґрунту на глибину 18-22 см. Для відновлення плантажу рекомендується періодичне (раз на три роки) безвідвальне пошарове розпушування на глибину 55-60 см по середині міжряддя, за допомогою ґрунтообробної скоби РВ-3. Така обробка сприяє накопиченню вологи у ґрунті в осінньо-зимовий період. Погодні умови цього сезону сприяли значному накопиченню різних хвороб, в першу чергу оїдіуму, альтернаріозу, сірої гнилі, які на виноградниках мали інтенсивний розвиток. Сприятливими були умови цього вегетаційного сезону і для шкідників винограду. Обстеження насаджень показали, що заселеність кущів зимуючими лялечками гронової листокрутки становить від 13,6 до 85,4% при щільності заселення від 2-3 до 16-24 лялечок на кущ. Навіть, якщо близько 15-20% зимуючих лялечок на протязі зими загине та буде пошкоджено гіперпаразитами і ентомофторовими грибами, чисельність листокрутки залишиться досить високою. Зимуючий запас кліщів теж є високим. У бруньках виявлені живі особини павутинних і чотириногих кліщів (родини Tetranychidae та Eriophyidae), чисельність яких складає 0,76-1,18 особин/бруньку на 15-28% бруньок, оглянутих методом мікроскопування.
Щоб уникнути подальшого накопичення та збереження інфекції слід обробити лозу в осінній період 3% розчином мідного купоросу (МК) у баковій суміші з азотними добривами (сечовина). МК є контактним препаратом широкої дії, який викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію та виявляє акарицидну дію. Спільне застосування МК з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних залишків та обмеження розвитку та збереження зимуючих стадій шкідників і хвороб в ґрунті та на рослинних рештках. Остання обробка є викорінюючою, препарати використовують у високих концентраціях (3-5%), тому потрібно дочекатися, поки все листя обпаде природним чином і провести обробку після листопаду, по закритих бруньках, інакше вони можуть отримати опік і загинути.
Обробку необхідно проводити дуже ретельно, щоб розчин розподілявся тонким шаром, не стікав (приблизно 1-2 л на кущ) та додатково бажано обробляти і прилеглий ґрунт у пристовбурному колі (витрачаючи 2-3 л/м2), у якому так само зберігається зимуючий запас збудників хвороб і шкідників.