Пам’яті вченої Нагорної Олени Павлівни
Published: 15.05.2023 y., 11:11 | Author: Кузьменко Артем
Олена Павлівна Нагорна (у дівоцтві Кучма) народилася 15 травня 1923 р. у Донецькій області на руднику «Ветка». У 1941 р. закінчила середню школу, поступила на курси бухгалтерів але подальшому навчанню завадила війна. У 1946 році вступає до Одеського сільськогосподарського інституту, який закінчує з відзнакою у 1951 році та прямує на роботу молодшим науковим співробітником ботанічного саду Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. У ботанічному саду виконує роботи з розширення та утримання піддослідних насаджень лабораторії плодівництва, зокрема, веде відбір кращих сортів волоського горіха для південного степу України.
У 1957 році переходить працювати в Український НДІ виноградарства та виноробства ім. В.Є. Таїрова молодшим науковим співробітником лабораторії фізіології. Тут вона включається в роботу з вивчення продуктивності листя різного віку, розробки раціональних прийомів догляду за виноградним кущем. Починає проводити дослідження з різних питань виноградного розсадництва: вивчає вплив гідразиду малеїнової кислоти на затримку розвитку коренів виноградного щеплення, зміна деяких фізіологічних показників компонентів щеплення в процесі консервації, дослідження з удосконалення технології вирощування щеплених і кореневласних виноградних саджанців, а також винограду, що ростуть на південному березі Криму, з американськими підщепами. З цієї теми підготувала, і у 1969 р. успішно захистила в раді Академії наук Молдови, кандидатську дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук.
З 1970 року Олена Павлівна працює у відділі розсадництва старшим науковим співробітником. Продовжує дослідження питань технології вирощування щеплених саджанців у Криму: проводить обстеження ґрунтів Криму для закладання маточників підщепи, рекомендує певні підщепи для щеплення винограду в Криму, вивчає адаптацію підщеп в умовах Криму, продовжує закладати дослідні ділянки тощо. У ці роки виноградарство Криму переходило на щеплену основу і такі дослідження мали велике практичне значення для розвитку галузі в регіоні. Також певний час вона виконує обов’язки завідувача відділу розсадництва, продовжує розробку прийомів технології вирощування саджанців.
1976 року їй присуджено вчене звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «фізіологія рослин». О.П. Нагорна надає велику методичну допомогу розсадникам-виробникам з питань технології щепленої культури винограду, проводить семінари на місцях та консультує.
Олена Павлівна Нагорна завжди дуже серйозно і відповідально підходила до виконання досліджень: для закладення дослідів ретельно вибирався матеріал підщепи та щепи, всі технологічні етапи виконувались у найсуворішій відповідності до вимог, при найменшому порушенні досліди бракувалися, а винні піддавалися покаранню. Про це знали всі – від керівника до робітника дослідного господарства. Звісно, отримані результати були вагомими. Такий самий підхід Олена Павлівна здійснювала, як куратор, і у питаннях практичної діяльності дослідного господарства, і у питаннях вирощування маточників підщепи, і під час вирощування виноградної шкілки.
Нагорна О.П. – це дослідник «старої» школи: відповідальний підхід до будь-якого питання, скрупульозність, точність у кожному експерименті, нетерпимість до недбалої роботи, надзвичайна витримка та працездатність, вона завжди відстоювала та аргументувала свою точку зору.
Результати досліджень кандидата біологічних наук О.П. Нагорної, опубліковано більш ніж у 40 наукових статтях та рекомендаціях.
У 1988 році Олена Павлівна вийшла на пенсію, а у квітні 2013 року завершився земний шлях вченої.