Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 серпня 2023 року
Published: 01.08.2023 y., 10:11 | Author: Кузьменко Артем
На території півдня України впродовж липня спостерігалася доволі жарка, а подекуди спекотна погода. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середня температура повітря перших двох декад місяця становила 24.8 ⁰С, що вище норми на 1,9 ⁰С та 1,8 ⁰С, а у третій декаді – 23,6⁰С тепла, що відповідає середнім багаторічним значенням. Максимальна температура повітря досягала 36⁰С у першій декаді, а мінімальна температура повітря знижувалась до 14,4 ⁰С у третій декаді. Сума температур повітря стійко вище +10 ⁰С на 31 липня становила 2095 ⁰С, що вище норми на 145 ⁰С. Кількість опадів за липень склала 16 мм (31 % норми).
На поточну дату вегетаційного періоду виноградні кущі в умовах Південного Степу перебувають у фазах росту та достигання ягід залежно від біологічних особливостей сортів.
На виноградниках плодоносного віку, на яких відсутні ознаки пошкодження листків хворобами, в першій декаді серпня необхідно провести чеканку пагонів. Однак треба враховувати, що добрі результати чеканки проявляються на сильнорослих сортах, закладених на родючих ґрунтах та на зрошуваних ділянках. Не рекомендовано проводити чеканку на слаборослих сортах, на молодих неплодоносних або уражених грибними хворобами кущах.
У поточний період, окрім заходів контролю гронової листокрутки, слід звертати увагу на наявність ушкоджень вегетативної маси кущів сисними шкідниками, в основному виноградним трипсом.
У цей період потрібно застосовувати інсектициди з коротким терміном очікування, наприклад Проклейм, р. г. (0,4 кг/га) у якого тривалість захисної дії становить понад три тижні, чого цілком достатньо для останньої інсектицидної обробки та надійного і повного контролю різних фітофагів, в тому числі й сисних.
Слід продовжувати спостереження за хворобами, особливо за оїдіумом та гнилями, які є найбільш небезпечними хворобами у серпні місяці і не нехтувати захисними заходами..
Максимально ефективно знизити ймовірність масового зараження ягід винограду гнилями можливо при застосуванні таких препаратів, як Світч 62,5WG, в.г. (1,0 кг/га), Хорус 75WG, в.г. (0,5-0,7 кг/га), Тельдор, в.г. (1,5 кг/га), Топсін М 500, КС (1,0-1,5 л/га), Бесткур, РК (1,0-1,5 л/га), Натіво, в.г. (0,16-0,18 кг/га), Скала, к.с. (1,2-2,4 л/га), Квадріс (0,8 л/га) та ін.
Для отримання екологічно безпечної продукції необхідно дотримуватись регламентів застосування препаратів та залежно від рівня їх токсичної дії, та використаного препарату, останню обробку на виноградниках слід провести не пізніше, ніж за 7–14 та 25–30 діб до збору врожаю.