Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 березня 2024 року
Published: 01.03.2024 y., 07:45 | Author: Кузьменко Артем
Впродовж січня на півдні України утримувалась нестійка, але доволі тепла, як для цієї пори року, погода, у лютому було аномально тепло. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середньомісячна температура повітря у січні перевищувала норму на 3°С, у лютому – на 6°С, а середньомісячні температури становили +1,9°С й +5,8°С відповідно. Мінімальні температури у повітрі у першій декаді січня знижувалися до 13°С морозу, у лютому цей показник становив 2°С морозу. Максимальні температури повітря у січні у на початку місяця досягали +15°С, а у лютому впродовж декілька днів першої декади температури підвищувались до +15…+18°С. Кількість опадів за січень склала 44 мм (121% норми), за лютий – 4 мм (13% норми). Стійкого снігового покриву впродовж січня і лютого не спостерігалося.
На Півдні Одещини на виноградниках спостерігається початок фенологічної фази розвитку винограду – сокорух. В цей час приморозки при температурі -3, -4°С можуть пошкоджувати вічка, які вже набубнявіли.
Для нормального розвитку фази сокоруху винограду необхідна достатня вологість ґрунту на рівні 100-95% НВ.
Визначення польової вологості ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить про задовільне вологозабезпечення рослин на початок вегетації. Так, вологість ґрунту в шарі 0-20 см на рівні 70%НВ, на глибині від 20 до 100 см – 81-84%НВ.
Атмосферні опади осіннього та зимового періодів покращили значення запасу ґрунтової вологи на виноградниках. Запас продуктивної вологі в метровому шарі важкосуглинкового чорнозему на кінець лютого дорівнює 92 мм, що відповідає середньо-багаторічним значенням.
Поточний стан зимуючих вічок винограду задовільний, пошкодження основних бруньок не перевищують рівні, які можуть зменшувати урожайність насаджень. На сьогодні господарства продовжують обрізку виноградників, згрібання обрізків, деякі з них приступили до ремонту шпалери та “сухого” підв’язування лози.
Ембріональна плодоносність бруньок винограду достатня для отримання доброго врожаю у 2024 році. Потенційні рівні врожайності залежатимуть від подальших погодних умов, а також агротехнічного догляду за насадженнями.
У поточному сезоні обрізку кущів рекомендується проводити на звичайну плодову ланку без зміни норми навантаження. Для плодоношення вибирати добре визрілі пагони з товщиною 7-12 мм.
На кордонних формах кущів плодові стрілки обрізувати на довжину:
3-4 вічка на сортах Голубок, Подарунок Магарача, Регент, Пифос, Одеський чорний, Іллічівській чорний ранній, Мускат одеський, Восторг, Августин;
3-5 вічок – Аліготе, Фетяска, Загрей, Ароматний, Одеський сувенір, Ланка, Дністровський розовий, Молдова;
4-6 вічок – Первенець магарача, Антей магарачський, Рубін таїровський, Біанка, Шардоне, Кардишах, Мускат жемчужний, Аркадія, Флора, Кишмиш лучистий, Шасла біла, Аттила, Оригінал, Сурученський білий;
5-7 вічок – Каберне Совіньон, Бастардо магарачський, Мерло, Сільванер, Тельті курук, Мускат гамбурзький;
5-8 вічок – Сухолиманський білий, Піно чорне, Піно сіре, Сенсо;
6-8 вічок – Виорика, Сапераві, Ркацителі, Совіньон зелений, Рислінг рейнський, Трамінер розовий, Мускат оттонель, Іршаї олівер, Карабурну, Італія, Мечта, Агадай.
Рекомендуються агротехнічні заходи зі збереження вологи у ґрунті, для чого потрібно виконати ранньовесняне боронування міжрядь, при «дозріванні ґрунту». Слід передбачити боротьбу з бур’янами, в тому числі у спосіб обробітку гербіцидами.
Дані експедиційних обстежень виноградних насаджень та лабораторні аналізи відібраного біологічного матеріалу (зразків лози, ґрунту, рослинних залишків та ін.) свідчать про збереженість досить високого інфекційного зимуючого запасу збудників хвороб та шкідників винограду на всій обліковій площі насаджень.
Таким чином, у поточному сезоні слід очікувати розвитку всіх головних шкідників і хвороб винограду, в особливості – рослиноїдних кліщів, гронової листокрутки, сисних шкідників, мілдью, оїдіуму, чорної плямистості, антракнозу, альтернаріозу, комплексу гнилей (переважно білої та сірої).
З урахуванням цього необхідно скласти систему захисних заходів для кожного окремого масиву насаджень.
Наразі необхідно звернути увагу на захист винограду від рослиноїдних кліщів, які починають активізуватися вже при температурі +7…+8°С. При переході середньодобової температури повітря через 10°С слід провести профілактичну обробку, використовуючи масляні емульсії – зокрема, препарат 30Д з 2,5% концентрацією робочого розчину, або Еко Ойл Спрей (1,5–2,0 л/га), які дозволять сформувати тонку рівномірну захисну плівку препарату та утримуються на рослині понад три тижні, що забезпечить надійний захист проти зимуючих стадій різних шкідників, в т. ч. проти щитівок, які в останні роки починають поступово заселяти виноградники. Препарати мають скоріше профілактичну, а не викорінюючу дію, тому їх слід застосовувати до розпускання, або в період набубнявіння бруньок.
Не пізніше першої декади квітня слід провести обробку («обмивку») кущів мідьвмісними препаратами, що буде гарною профілактичною основою захисту виноградних насаджень від багатьох хвороб, таких як мілдью, антракноз, чорна плямистість, інфекційне засихання кущів та ін.
Наступну обробку слід проводити в період розпускання 2–3-х листочків, застосовуючи бакову суміш препаратів, виходячи із фітосанітарного стану насаджень. Перш за все суміш повинна містити контактний фунгіцид комплексної дії проти хвороб (Антракол (1,5 кг/га), Шавіт (2,0 кг/га), Фольпан (2,0 кг/га), Мерпан (2,0 кг/га), Делан (0,5-1,0 кг/га), Полірам (1,2 кг/га) та ін.) та сірковмісний препарат (Тіовіт Джет, в. г. (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс, в. г. (4,0-6,0 кг/га), який має профілактичну дію проти оїдіуму та рослиноїдних кліщів. При наявності перших ознак розвитку кліщів необхідно додати до суміші специфічний акарицид, який негативно впливає на яйця кліщів (Аполло, к. с. (0,24-0,36 л/га), Масай, с. п. (0,4-0,6 л/га), Ніссоран, с. п. (0,24-0,36 кг/га), Санмайт, с. п. (0,5-0,75 кг/га), Енвідор, к. с. (0,4 л/га) та ін.), або інсекто-акарицид: Талстар, к. е. (0,2 л/га), Конфідор, в. р. к. (0,15-0,2 л/га), Карате Зеон, мк. с. (0,2 л/га), Воліам Флексі, к. с. (0,5 л/га), Енжіо, к. с. (0,18 л/га) та ін.
Особливу увагу на виноградниках необхідно приділяти боротьбі з бур’янами, які ускладнюють фітосанітарний стан насаджень та є резервуаром розвитку і живлення для багатьох шкідників (особливо сисних).
Для захисту виноградників від бур’янів у ранньовесняний період рекомендуємо застосовувати гербіцид ґрунтової дії для до сходового і після сходового контролю бур’янів – Люмакс 537,5 SE, с. е. (3,5–4,0 л/га), який має пролонговану дію та ефективно контролює ріст бур’янів протягом 10–12 тижнів навіть у нестабільних кліматичних умовах.