(Українська) ДО УВАГИ ВИНОГРАДАРІВ! ОЛЕНКА ВОЛОХАТА НА ВИНОГРАДНИКАХ СТОЛОВИХ СОРТІВ!
Published: 10.04.2016 y., 10:00 | Author: Кузьменко Артем
Оленка волохата – чорний жук, густо вкритий сірими волосками з білими плямами на надкрилах, довжиною 10-12 мм. Все тіло жука, особливо з нижньої сторони, вкрите жовтувато-сірими густими волосками.
Ранні строки виліту жуків зумовлені метеорологічними умовами, які склалися навесні 2016 року. За даними метеорологічного поста при ННЦ “ІВіВ ім. В.Є. Таїрова” дата переходу середніх добових температур повітря за 10 ºС (біологічний нуль для винограду) випереджає середнє багаторічне значення на два тижні. З початком активної вегетації відбувається прискорене розпускання вічок, особливо на ранніх сортах столових сортів. Було встановлено, що на цих сортах винограду (Восторг, Іршаі Олівер, Аркадія, Таврія) молоді пагони досягають довжини 3-5 см. На насадженнях технічних сортів (Каберне-Совіньйон, Одеський чорний та ін.) спостерігається тільки початок розпускання вічок.
Для винограду на початок фази росту пагонів Оленка волохата наносить великої шкоди, обгризаючи молоді суцвіття. Один жук може пошкодити декілька суцвіть, що суттєво вплине на врожай ягід, особливо столових сортів винограду з великою масою грона.
В практиці виноградарства, як правило, немає необхідності в додатковому захисті насаджень від Оленки волохатої у зв’язку з тим, що строки реактивації дорослих жуків настають раніше ніж початок росту пагонів рослин. Шкідник в цей час харчується суцвіттями і квітками плодових культур (зерняткових та кісточкових), у яких цвітіння настає в період виходу жуків із зимівлі.
Однак в умовах недостатньої кормової бази для шкідника при співпадінні строків реактивації жуків та раннього початку вегетації винограду, економічно доцільним є додатковий захист від цього шкідника насаджень столових сортів винограду з раннім дозріванням ягід при загрозі масової заселеності. На сьогодні в «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» не зареєстровано ні одного інсектициду для боротьби з Оленкою волохатою на винограді. Практика показує, що на виноградниках у боротьбі зі шкідником можливим є застосування інсектицидів, що дозволено використовувати у плодових насадженнях. Слід врахувати і те, що жуки Оленки волохатої постійно переміщуються, тому щоб на оброблених виноградниках загинули шкідники, вони повинні харчуватися на обприснутих інсектицидами частинах рослин.
В практиці застосовують і оригінальний спосіб боротьби зі шкідником – жуків механічно струшують з рослин, збирають і знищують. Такий метод боротьби з Оленкою волохатою доцільно застосовувати на ділянках невеликих за розмірами.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |