(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2019 року
Published: 01.10.2019 y., 07:58 | Author: Кузьменко Артем
Вересень у виноградарський зоні України відзначався доволі сухою і теплою погодою. Середньомісячна температура повітря становила у Запоріжжі +17°С, у Херсоні та Миколаєві +18°С, в Одесі+ 19°С, а в Ужгороді 16,5°С. Максимальні температури повітря підвищувались до 32-33°С (в Одесі до 28,5°С) Мінімальні температури знижувались до 3-4, а у Миколаєві, Одесі – до 6-7°С. За даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вище 10°С на 30 вересня становила 3488°С, що на 351°С вище багаторічних значень. Кількість опадів за місяць склала у Запоріжжі – 21 мм, у Херсоні – 13 мм, в Ужгороді – 33 мм, у Миколаєві та Одесі опади впродовж вересня були неістотними.
Відсутність ефективних опадів, значні витрати вологи на евапотранспірацію зумовили скорочення вологозапасів ґрунту до критичних значень (50-60% НВ), що у деяких випадках призвело до пригнічення росту та розвитку кущів, особливо тих, що розташовані на схилах, піщаних ґрунтах, на забур’янених площах, а також перевантажених пагонами та врожаєм. Рослини, що вегетували в таких умовах, знаходяться в пригніченому стані, мають недостатній вміст вологи в тканинах пагонів та незадовільну швидкість їх визрівання.
Високий температурний режим впродовж всієї вегетації прискорив достигання врожаю ягід в середньому на 10-12 діб та суттєво змістив строки збирання врожаю винограду як столових, так і технічних сортів. В цілому в усіх виноградарських господарствах закінчується збирання столових сортів та технічних сортів винограду
На незрошуваних насадженнях для забезпечення накопичення в грунті атмосферних опадів в осінньо-зимовий період після збирання врожаю треба провести чизелювання міжрядь на глибину 20-20 см посередині і по ущільненій технологічній колії на глибину 15-20 см.
Значний недобір атмосферних опадів і дефіцит атмосферної вологи зумовили посушливі агрометеорологічні умови вегетаційного періоду, які в свою чергу вплинули на високий ступінь розвитку шкідників і хвороб на виноградниках. У сезоні серед шкідників інтенсивно розвивалися кліщі (виноградний повстяний і звичайний павутинний), цикадки і трипси. Гронова листокрутка і бавовняна совка так само мали високу ступінь розвитку, чисельність яких була великою, однак, шкідливість їх в цьому році була на середньому рівні, чому сприяли сухі та спекотні погодні умови при яких гусениці не дуже активні. Заселеність зимуючими лялечками гронової листокрутки, в залежності від сорту і виноградників, становить 25-65% кущів, при середній щільності заселення 2,5-3,5 лялечок на обліковий кущ. Сисні шкідники припиняють харчування та мігрують в місця зимівлі.
Відносно хвороб, погодні умови сприяли активному розвитку і високому ступені ураження виноградних рослин оїдіумом, білою гниллю, усиханням гребенів, ескою, альтернаріозом та фітоплазмою, оскільки ці термофільні хвороби найбільш інтенсивно розвиваються і проявляють свою шкідливість при аномально спекотних умовах. Особливо критична ситуація складається щодо ураження рослин винограду ескою та фітоплазмою, так як уражені хворобами кущі відзначалися на всіх насадженнях, як на старих, так і на молодих віком 5-10 років. Крім вказаних хвороб, лабораторний аналіз відібраної лози вказав на високий рівень зимуючого запасу чорної плямистості, антракнозу та хвороб інфекційного усихання (еутіпозу і чорного раку).
Виходячи з метеорологічних умов поточного року та особливостей розвитку шкідливих організмів, відбулося значне накопичення чисельності шкідників та інфекційного запасу хвороб, що негативно може позначиться на фітосанітарному стані виноградників в наступному році.
Щоб уникнути подальшого накопичення і збереження інфекційного запасу патогенних організмів на виноградниках і захистити лозу в осінній період, необхідно забезпечити видалення з кущів уражених хворобами грон і до опадання листя, провести обробку 3-5% розчином мідьвмісним препаратом (Косайд 2000, в.г.; Пергадо, в.г.; Блу Бордо, в.г.; Купросіл, к.с; Купроксат, к.с.; Чемпіон, з.п.; Чемп, в.г.; Чемп Ультра, в.г.; Бордо Ізагро, з.п. та ін.), або провести обробку 3% розчином мідного купоросу в баковій суміші з азотними добривами (сечовина).
Мідний купорос є контактним препаратом широкої дії, викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію і проявляє акарицидну дію. Спільне застосування мідного купоросу з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних рештків і обмеженню розвитку і збереженню зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |