(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 серпня 2016 року
Published: 01.08.2016 y., 07:41 | Author: Кузьменко Артем
Липень на півдні України відзначався спекотною погодою, середньомісячні температури повітря утримувались на рівні 24-25 ºС, за виключенням Закарпаття, де цей показник становив 22 ºС. Максимальні температури повітря у Запоріжжі та Херсоні досягали 38 ºС, на решті території – 32-33 ºС. Мінімальні температури знижувались до 13-15 ºС, у Закарпатті – до 9 ºС тепла. За даними метеоспостережень на території ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума активних температур на 31 липня становила 2219 ºС, що на 265 ºС вище норми. Опади впродовж липня у виноградарській зоні України розподілялися нерівномірно, як по території, так і за часом – найбільша кількість опадів спостерігалася в Ужгороді – 80 мм, у Херсоні – 47 мм, у Запоріжжі – 12 мм і в Одесі – 3 мм.
На початку фази росту ягід (червень) зволоження ґрунту було на оптимальному рівні 70-80% НВ, на кінець липня воно знизилося до нижньої межі оптимальних значень 60-65% НВ. Поточні визначення запасів продуктивної вологи в ґрунті показують, що вони дуже низькі.
На сьогоднішній день в умовах богари на деяких столових сортах середнього та пізнього термінів дозрівання спостерігаються ознаки опіку ягід, що є результатом дії недостатньої кількості ґрунтової вологи і високої температурної напруги.
У зв’язку із загибеллю частини центральних бруньок взимку 2015-2016 рр, близько 19-22% пагонів розвинулись із замісних бруньок і, в більшості випадків, виявилися безплідними. За результатами проведених обліків врожайність насаджень очікується від 40-60 ц / га (при помірній агротехніці) до 80-100 ц / га (при високому агротехнічному фоні). У той же час, фітосанітарна ситуація на виноградниках всіх господарств залишається досить напруженою, що викликано розвитком хвороб, переважно мілдью і оїдіуму та несвоєчасною обробкою насаджень пестицидами. На насадженнях ранніх столових сортів, а також технічних спостерігається розм’якшення ягід, та початок достигання. Виходячи із метеоситуації у виноградарських регіонах України, збирання врожаю ягід може бути розпочато раніше багаторічних термінів на 12-15 діб.
На даний час фіксується виліт метеликів III покоління гронової листокрутки, який проходить в більш стислі терміни, ніж першого та другого поколінь. Спостерігається низька чисельність шкідника, в середньому у 3,6 рази нижче, ніж у I генерації, та в 2,7 рази – ніж у II генерації. Пік масового льоту прогнозується 5-7 серпня. На даний час в пастку потрапляє 1-2 самців на добу.
Відмічається присутність сисних шкідників – трипсів, цикадових та кліщів. Також спостерігається наявність ушкоджень вегетативної маси листогризучими шкідниками (скосарями, п’ядунами, пістрянкою, совками та ін.), але їх чисельність не перевищую економічного порогу шкідливості.
Спостерігається інтенсивний розвиток оїдіуму, який у деяких господарствах розвивається за типом епіфітотії. Для захисту від даної хвороби рекомендуємо застосовувати наступні фунгіциди: Колліс, Талендо, Діналі, Топаз, Нативо, Оріус та ін. Для більшого ефекту бажано використовувати бакову суміш з контактними препаратами на основі сірки: Кумулюс, Тіовіт Джет та ін.
Мілдью на даний час знаходиться у депресивній стадії. Але профілактичні обробки проти даної хвороби треба продовжувати й у серпні. В даний час ефективні наступні фунгіциди: Делан, Акробат, Бенелус, Дітан М-45, Квадріс, Сфінкс Екстра, Фольпан та ін.
В умовах літа цього року відмічається осередково розвиток бактеріозу ягід винограду, що викликано високими температурами, а також перепадами температур. При ідентифікації даного патогену слід застосовувати бакову суміш Казумін + Медян Екстра (чи інший мідьвмісний препарат).
Сонячні опіки та рясні вранішні роси, провокують появу та розвиток комплексу гнилей ягід винограду. Для ефективного захисту від цих хвороб рекомендуємо застосовувати фунгіциди: Світч, Хорус, Скала, Тельдор та ін.
Слід зауважити, що для отримання екологічно безпечної продукції, останню обробку на виноградниках необхідно провести не пізніше, ніж за 25-30 діб до збору врожаю.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |