(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 квітня 2016 року
Published: 01.04.2016 y., 08:15 | Author: Кузьменко Артем
У виноградарський зоні півдня України перша декада березня поточного року відзначалася порівняно теплою з опадами погодою. Середньо-декадна температура повітря підвищилась до 6-7 ºС тепла. Мінімальні температури у повітрі не знижувались нижче 0 і становили 0…+3 ºС, а максимальна досягала 15-16 ºС (по Одесі +12 ºС). У другій декаді опади припинились і стало прохолодніше – середньо-декадні температури повітря знизились до 2-5 ºС тепла, мінімальні температури опускалися до 3-7 ºС морозу, а максимальні не перевищували 12-15 ºС. Третя декада березня відзначалася середніми температурами повітря на рівні 5-7ºС тепла, мінімальні температури опускались до -1…-3 ºС, а максимальні в останні дні місяця досягали 15-20 ºС. Кількість опадів у першій декаді березня у Запоріжжі, Херсоні і Миколаєві склала 8-14 мм, по Одесі і Ужгороді – відповідно, 23 і 39 мм.
У другій декаді ефективних опадів не спостерігалося, окрім Ужгорода, де кількість опадів склала 7 мм. У третій декаді цей показник по території змінювався від 3 мм (в Ужгороді) до 18 мм (у Запоріжжі).
На виноградних насадженнях, розміщених на півдні України, почалася фаза сокоруху. В господарствах на сьогодні майже закінчене зимне обрізування кущів. Слідом за підрізуванням буде проведено ремонт шпалери та підв’язування рукавів і плодових пагонів. Після вивезення лози з міжрядь слід провести розпушування ґрунту в міжряддях. Наступні обробки (боронування і культивації) необхідно проводити при появі ґрунтової кірки і бур’янів для збереження запасів вологи.
На молодих виноградниках де влітку не виконана катаровка, в обов’язковому порядку її слід проводити при першому ручному розпушені ґрунту. Для цього сапою розкривають виноградний кущ на 15-20 см нижче місця щеплення і секатором видаляють всі поверхневі корені і, при наявності підщепну поросль, причому відкритою частину підземного штамбу залишають на 2-3 дні.
Порівняно тепла зима добре сприяла перезимівлі збудників хвороб винограду. Наявний інфекційний запас достатній для повсюдного та сильного розвитку, як мілдью так і оїдіуму в поточному році. Епіфітотійного характеру вони набудуть за сприятливих для свого розвитку погодних умов. Для мілдью – температура 14-25 ºС, дощі та роси, для розвитку оїдіуму – умови сухого й жаркого літа. Поширення сірої гнилі ймовірне в період дозрівання ягід за наявності вологи.
На даний час для встановлення інфекційного запасу збудників хвороб та щільності популяції шкідників необхідно провести в кожному господарстві фітосанітарні обстеження для оптимального вибору стратегії захисних заходів навесні поточного року.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |