Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 квітня 2022 року
Published: 01.04.2022 y., 09:57 | Author: Кузьменко Артем
Впродовж перших двох декад березня на півдні України утримувалася нестійка і досить прохолодна погода, мінімальні температури повітря у цей період знижувались до 6–9ºС морозу. У третій декаді потеплішало – в окремі дні максимальна температура повітря досягала 18–21ºС тепла. В середньому на території виноградарської зони температури повітря у березні становили 2,6–4,9ºС.
На виноградниках півдня України наприкінці березня спостерігався початок фази сокоруху, що характеризується витіканням соку через обрізані частини куща – «плач винограду». Ця фенофаза може тривати до кінця квітня, тобто до початку розпукування вічок. За цей час, щоб зберегти вічка від механічних пошкоджень, потрібно завершити зимову обрізку виноградників та здійснити такі основні роботи як ремонт шпалери, згрібання обрізаної лози, сухе підв’язування кущів. Більшість виноградарських господарств завершують обрізування насаджень і приступають до згрібання лози, проводять відкривання, обрізку та ремонт молодих 1–2 річних насаджень. В поточних умовах на виноградниках, де з осені ґрунтообробка не проводилась, для розпушування ґрунту міжрядь слід застосовувати чизелі або плоскорізи. Для вирівнювання поверхні ґрунту після осінньої обробки краще застосовувати культивацію або боронування. Враховуючи добру збереженість та плодоносність вічок, подальший розвиток виноградної лози залежатиме від метеорологічних факторів, а їх продуктивність – від рівня агротехнічних та захисних заходів на виноградниках.
У зв’язку з епіфітотією мілдью у минулому 2021 році, на виноградниках накопичено величезний інфекційний запас, який зберігається ооспорами на рослинних рештках у ґрунті, тому необхідно обов’язково провести «обмивку» кущів мідьвмісними фунгіцидами: Косайд 2000 (1,5-2,0 кг/га), Блу Бордо (5,0 кг/га), Купросіл (5,0 л/га), Купроксат (3,0-5,0 л/га), Патроль (3,0 кг/га), Чемпіон (3,0 кг/га), Чемп Ультра (2,5-3,0) та ін. Обробки слід розпочинати за середньодобової температури повітря не нижче +7…+8ºС. За дощової весни, до цвітіння, проти мілдью необхідно проводити 2–3 обприскування. Початок проведення заходів із захисту від мілдью залежить від термінів зараження та появи первинної інфекції. Тут можна скористатися «правилом десяток» – ймовірність зараження є дуже великою, якщо за середньодобової температурі повітря більше 10ºС (opt – 15–18ºС) рівень опадів на протязі 2–3 днів перевищує 8–10 мм, при діаметрі листя не менше 2–3 см та довжині приросту пагонів 10 см. При цьому обов’язковими є наявність крапельно-рідкої вологи на поверхні листя та відносна вологість повітря протягом ночі 80–85%. За таких умов перше профілактичне обприскування проводять безпосередньо перед ймовірним зараженням (на 10–12 день після опадів). В даному випадку достатньо застосування контактних фунгіцидів профілактичної дії, а саме Манзат (1,6-2,4 кг/га), Пенкоцеб (2,4-3,0 кг/га), Дітан М-45 (2,0-3,0 кг/га), Антракол (1,5 кг/га), Шавіт (2,0 кг/га), Фольпан (2,0 кг/га), Мерпан (2,0 кг/га), Делан (0,5-1,0 кг/га), Полірам (1,2 кг/га) та ін.), які мають додатково широкий спектр у дії проти багатьох збудників хвороб (антракнозу, чорної плямистості, краснухи та ін.).
У подальшому, за наявності ознак розвитку хвороби у вигляді поодиноких жовтих плям на листях, необхідно застосувати фунгіциди, які мають контактно-системну дію (Агробат МЦ (2,0 кг/га, Валіс М (2,0 кг/га, Кабріо Топ (2,0 кг/га), Курзат М (2,0 кг/га), Мелоді Дуо (2,5 кг/га), Ридоміл Голд (2,5 кг/га) Сфінкс Екстра (2,0 кг/га) та ін.).
Відносно оїдіуму, враховуючи значний розвиток хвороби у минулому році, а також теплу і м’яку зиму, на виноградній лозі накопичено великий інфекційний запас хвороби (міцелій на лозі та у вічках, та клейстотеції на рослинних рештках). Аскоспори в клейстотеціях починають розвиватися за наявності крапельно-рідкої вологи та температури повітря +10…11ºС. Для розвитку міцелію в бруньках волога не потрібна. Конідіальне спороношення відбувається через 7–8 днів при +20…25ºС (оптимум), через 12 днів за +16ºС, через 17 днів за +12ºС та через 25 днів при +8ºС. Після первинного зараження розвиток збудника хвороби продовжується протягом усього сезону. При температурі понад +35ºС спороношення припиняється, поверхневий міцелій гине за +37…40ºС.
З метою профілактичної обробки навесні проти оїдіуму у період набубнявіння та розпукування бруньок необхідно обробити кущі сірковмісними фунгіцидами (Тіовіт Джет, в. г. (5,0-8,0 кг/га), Кумулюс, в. г. (4,0-6,0 кг/га). Ця обробка буде ефективною і проти рослиноїдних кліщів.
Крім вчасних профілактичних обробок, багато залежить і від стійкості сорту винограду до оїдіуму. Обробку стійких до цієї хвороби сортів можливо обмежити 3–4 обприскуваннями сірковмісними препаратами, біологічними засобами захисту рослин і базовими агротехнічними прийомами. Варто зазначити, що сірка в усьому світі зареєстрована як препарат для органічного землеробства. Для нестійких до оїдіуму сортів або сортів середньої стійкості необхідно проводити комплексну систему захисту із застосуванням хімічних засобів захисту рослин.
Для профілактичного захисту проти різних шкідників, які зимують на кущах, при переході середньодобової температури повітря через 10ºС слід провести профілактичну обробку масляними емульсіями – Препарат 30Д з 2,5% концентрацією робочого розчину, або Еко Ойл Спрей (1,5-2,0 л/га), які формують тонку рівномірну захисну плівку та забезпечують надійний захист проти зимуючих стадій різних шкідників.
На ділянках, заселених кліщами, у період розпукування бруньок на 2–3 листки, найбільш ефективним є використання специфічних акарицидів, які мають овіцидну дію (Аполло, к.с. (0,24-0,36 л/га), Масай, с.п. (0,4-0,6 л/га), Ніссоран, с.п. (0,24-0,36 кг/га), Санмайт, с.п. (0,5-0,75 кг/га), Енвідор, к.с. (0,4 л/га) та ін.), або будь якого інсектициду з акарицидною дією: Талстар, к.е. (0,2 л/га), Конфідор, в. р. к. (0,15-0,2 л/га), Карате Зеон, мк.с. (0,2 л/га), Воліам Флексі, к.с. (0,5 л/га), Енжіо, к.с. (0,18 л/га) та ін.).
Цього року, на виноградниках необхідно приділяти особливу увагу боротьбі з бур’янами, тому що минулий рік був дуже сприятливим для високого ступеня забур’яненості виноградних насаджень, що призвело до накопичення насіннєвого запасу бур’янів у ґрунті.
Для захисту виноградників від бур’янів у ранньовесняний період рекомендуємо застосовувати гербіцид ґрунтової дії для до сходового і після сходового контролю бур’янів – Люмакс 537,5 SE, с.е. (3,5-4,0 л/га), який забезпечує пролонгований контроль бур’янів протягом 10–12 тижнів та ефективно діє в нестабільних кліматичних умовах.