Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2023 року
Published: 11.07.2023 y., 16:23 | Author: Кузьменко Артем
Червень на території півдня України відзначався в основному помірно теплою зі зливами погодою. Перша і друга декади були теплішими за норму близько на 1⁰С, а середньодекадна температура повітря становила відповідно 18,6⁰С та 21,8⁰С. У третій декаді цей показник підвищився до 22,7⁰С, що на 2⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря досягала 31⁰С, а мінімальна знижувалась у першій декаді до 10,5⁰С. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 30 червня становила 1340⁰С, що вище норми на 105⁰С. Опади, які спостерігалися у червні, у більшості носили зливовий характер, їхня кількість склала 44 мм або 91 % від норми.
Розвиток виноградних кущів у насадженнях Півдня України задовільний, проходить фаза росту ягід. При системі обробітку ґрунту за типом чорного пару його вологість на кінець червня варіює у 1 м шару від 59% (0-20 см) до 74% НВ (80-100 см). Запас продуктивної вологи метрового шагу ґрунту складає 55 мм.
На зрошуваних виноградниках необхідно провести вегетаційний полив у нормі 100-120 м3/га на ділянках краплинного зрошення. Норму поливу слід коригувати із таким розрахунком, щоб забезпечити оптимальну вологість ґрунту для поточної фази розвитку винограду на рівні 70-85% НВ.
У культурі винограду без зрошення особливу увагу слід приділити операціям з зеленими частинами кущів, зокрема з видалення підщепної порослі та з підв’язування пагонів. На столових сортах ефективним є також прийом пасинкування пагонів.
На молодих виноградниках слід виконати комплекс операцій із зеленими частинами кущів зі створення формувань, обов’язково здійснити катарування та полив насаджень.
У кінці червня розпочався літ метеликів другого покоління гронової листокрутки, пік льоту припав на 25 червня.
Проти шкідника необхідно застосовувати комплексні високоефективні препарати, які мають найдовший період захисної дії серед інших інсектицидів. Такими є інсектицид Воліам Флексі (0,3-0,5 л/га), Кораген (0,2 л/га), Проклейм (0,4 кг/га) та ін., тривалість захисної дії яких складає – до 20–25 днів. Слід зазначити, що ця обробка буде регулювати розвиток інших видів шкідників (бавовняну совку, різні види цикад і трипсів та ін.), при їх низькій чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості.
Спостерігається розвиток комплексу сисних шкідників – кліщів, цикад та трипсів.
Фітосанітарний моніторинг стану виноградних насаджень вказує на початок розвитку оїдіуму. Період розвитку винограду «дрібна горошина» – інтенсивний ріст ягід є найбільш небезпечним для зараження ягід оїдіумом. Хвороба зустрічається переважно осередками, але погодні умови у вигляді високих вологості та температури повітря є сприятливими для подальшого інтенсивного розвитку оїдіуму на виноградниках, тому слід вчасно проводити обробки насаджень. Мілдью на даний час знаходиться у депресивній стадії, але профілактичні обробки проти даної хвороби треба продовжувати.
Протягом липня місяця, в умовах чергування спекотної посушливої погоди з дощовими періодами, можна очікувати повсюдного поширення білої гнилі із рівнем розвитку від слабкого до помірного. З цього приводу необхідно передбачити застосування фунгіцидів, які мають побічну дію на гнилі винограду. Гарну ефективність мають системно-трансламінарні фунгіциди, такі як Луна Сенсейшн (0,25-0,35 л/га), Натіво (0,16-0,18 кг/га), Квадріс (0,8 л/га) та ін. Сіра гниль набуде осередкового поширення за умови жаркої погоди в поєднанні з опадами в період дозрівання ягід винограду, при температурі повітря +24…30⁰С та відносної вологості повітря – 80–100%, а також на винограді, пошкодженому гроновою листокруткою та різними хворобами, в першу чергу мілдью та оїдіумом.
Таким чином, впродовж першої декади липня, в період інтенсивного росту ягід до їх змикання у гроні, необхідно провести обробку, застосовуючи бакову суміш з наступних препаратів: Акробат МЦ (2,0 кг/га) + Колліс (0,4 л/га), Малвін (1,8-2,5 кг/га) + Оріус (0,4-0,6 л/га), Мілдікат 25, КС (3,0 л/га), або Сакура (2,5-3,0 л/га) + Топсін-М (1,0-1,5 л/га), Танос 50, в.г. (0,4 кг/га) + Талендо (0,2 л/га), Фалькон (0,3 л/га) + Флінт Стар (0,5 л/га), Ридоміл Голд (2,5 кг/га) + Топаз (0,2 л/га), Пергадо (4,0-5,0 кг/га) + Діналі (0,6-0,7 л/га), Сфінкс Екстра (1,8-2,2) + Імпакт (0,1 л/га) та ін.
Дані комбінації фунгіцидів забезпечать ефективний захист від мілдью і оїдіуму та виявлять побічну додаткову дію проти різних гнилей та плямистості.