Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 липня 2024 року
Published: 05.07.2024 y., 11:10 | Author: Кузьменко Артем
Перша половина червня у виноградарській зоні України характеризувалася теплою, дощовою погодою, друга половина червня була більш жаркою і сухою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» перша і третя декади були теплішими за звичайне на 4,2-4,3⁰С, а друга декада – на 2,3⁰С. В середньому температура повітря у червні склала 23,6⁰С, що на 3,7⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря у другій декаді досягала 34⁰С тепла, а мінімальна температура повітря у третій знижувалась до 14⁰С. Сума температур повітря стійко вищих за +10⁰С на 30 червня становила 1670⁰С, що вище норми на 430⁰С. Кількість опадів за червень склала 43 мм (87 % норми), причому у третій декаді ефективних опадів не спостерігалося.
На Півдні Одещини на виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – ріст ягід. В цей час ріст пагонів уповільнюється. Температура повітря понад 40 °С негативно впливає на розвиток рослин та ріст ягід.
Поточне визначення польової вологості метрового шару ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить про задовільне вологозабезпечення на поточну фазу розвитку рослин. Вологість кореневого шару важкосуглинкового ґрунту в середньому дорівнює 74 %НВ. Запас продуктивної вологи 72 мм.
В період росту ягід слід ретельно проводити боротьбу з бур’янами механічним або хімічним методом. Рихлення ґрунту потрібно проводити на глибину 8-10 см, після опадів або за потреби. Бажано застосовувати гербіциди контактної дії.
За наявності краплинного зрошення на виноградниках в цей час рекомендується проведення вегетаційного поливу в нормі 120-130 м3/га при щільності садіння кущів 3×1,5 м.
На молодих виноградниках вегетаційний полив проводити гідробуром з одночасним підживленням рослин.
Спостерігається літ метеликів гронової листокрутки ІІ покоління. Обробку проти другої генерації шкідника потрібно планувати тільки на тих ділянках, де гусенями першого покоління було уражено більше ніж 3 – 5% суцвіть.
Також на виноградних насадженнях відмічена поява та розвиток сисних шкідників – трипсів, цикад, кліщів. Захисні обробки відповідними інсектицидами чи інсектоакарицидами слід проводити, спираючись на результати фітосанітарного моніторингу, на тих масивах, де чисельність перевищує порогову.
Фітосанітарними спостереженнями виноградних насаджень виявлено появу вторинної інфекції мілдью. Для захисту в цей період рекомендується застосовувати фунгіциди: Ридоміл Голд мц, ВДГ, Пергадо 270 в.г., Квадріс 250 к.с., Танос 50 в.г., Акробат мц, ВДГ, Мелоді Дуо 66, 75 в.г. та інші.
У деяких господарсвтах півдня України спостерігається значний розвиток оїдіуму. Для ефективного захисту від цієї хвороби рекомендується обробка фунгіцидами: Талендо 20, к.е., Діналі 90, к.д, Нативо 75, в.г., Топаз 100, к.е. та ін. При появі ознак хвороби (сірого спороношення) слід використовувати контактні препарати: Тіовіт Джет 80 в.г., Кумулюс ДФ, в.г. та інші.
Існує також загроза ураження сірою гниллю (особливо на ділянках із значними ушкодженнями гронової листокрутки), яка розвивається при температурі від + 5 … + 30 ˚С і високій вологості, найбільш інтенсивно при вологості вище 70%. Для захисту від цих хвороб слід застосовувати препарати із побічною дією на гнилі.
Фітосанітарні спостереження виявили також на деяких ділянках розвиток антракнозу та альтернаріозу.
Для досягнення високого ефекту захисту та забезпечення більш довготривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів у кожну обробку слід застосовувати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи, відомої як «суперприлипачі», наприклад Сільвет Голд чи Скаба з нормою витрати 0,2 л на 1000 л розчину на 1 га.
В останній час застосування біостимуляторів росту у системі інтегрованого захисту насаджень винограду є найефективнішим заходом підвищення урожайності та покращення якості готової продукції. З цією метою рекомендуємо застосовувати Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га) – препарати, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях нашого інституту.
На виноградниках можливе застосування й інших препаратів, рекомендованих «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні…» за умови виконання регламентів їх застосування та рекомендацій спеціалістів.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.