(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 вересня 2018 року
Published: 01.09.2018 y., 14:00 | Author: Кузьменко Артем
Серпень на півдні України був спекотним і сухим. Середньомісячні температури повітря спостерігалися на рівні 24,5-25,4 °С, окрім Закарпаття, де цей показник становив 23 °С. Максимальна напруга температур відзначилася у другій декаді серпня – середньодекадні температури повітря досягали 25-26 °С, а максимальні температури підвищувались до 33 °С (Одеса) – 37 °С (Херсон). Мінімальні температури повітря знижувались до 12-14 °С, по Одесі до 18 °С. Темпи накопичення тепла впродовж вегетаційного періоду значно випереджають багаторічні значення. За даними агрометеорологічного посту при інституті сума температур повітря вище 10 °С на кінець серпня склала 3155 °С, що на 510 °С більше за норму. Опади протягом серпня були неефективні на всій території виноградарської зони України. Їхня кількість дорівнювала 0-1 мм, за винятком Закарпаття, де сума опадів за серпень склала 27 мм, що менше норми.
На поточну дату йде збирання винограду з раннім та середнім строком достигання. На Одещині та Миколаївщині продуктивність кущів середня; на кордонних формуваннях при стандартній системі ведення середній врожай з 1 куща на рівні 2…5 кг в залежності від стану насаджень. При запізненні зі строками збирання винограду особливо групи ранніх сортів спостерігається зав’ялювання ягід, що зменшує валові значення врожайності.
На Херсонщині врожайність виноградників неоднакова по районах. У Білозерському, Бериславському районах врожайність винограду коливається в межах 6,5-8,0 т/га. У господарствах Лівобережної зони області, у зв’язку з гострим, тривалим дефіцитом вологи в ґрунті, урожайність не перевищує 4,7-6,0 т/га. Остаточно про фактичну врожайність можна говорити після закінчення збирання ягід. На 30 серпня в області зібрано врожай з 35-43% площ, в той же час АПФ «Таврія» збирання винограду завершує. Середній вміст цукру в ягодах винограду (по даним АПФ «Таврія» та ДП ім. Солодухіна м. Н. Каховка) коливається в межах 19-23%. Відзначається низька кислотність соку ягід в межах 5,8-6,3 г/л абсолютної більшості сортів винограду які культивуються в господарствах.
На виноградниках в богарних умовах на окремих сортах з ознаками пошкодження листя хворобами відзначаються ознаки всихання листя внаслідок дії посухи. Прогнозується більш раннє збирання врожаю сортів з середнім та пізнім строками достигання в порівнянні з середніми багаторічними датами. На зрошуваних виноградниках при дотриманні оптимальних зрошувальних режимів врожайність в поточному році може досягати високих значень. Цьому буде сприяти добра закладка і розвиток суцвіть.
Неефективність опадів протягом серпня на фоні підвищеного температурного режиму знижують інтенсивність істинного фотосинтезу та збільшує витрати вологи на транспірацію. На окремих сортах дефіцит вологи в ґрунті призупиняє процес цукро-накопичення в ягодах. Дія посухи на рослини сприятиме недобору врожаю винограду прогнозовано на рівні 10-15% на всій території виноградарської зони України.
На даний період найбільшою загрозою для винограду є різні види гнилей, особливо розвитку сірої гнилі. Перш за все, слід провести моніторинг на тих ділянках, де раніше було виявлено пошкодження ягід винограду гроновою листокруткою і бавовняною совкою.
У період розм’якшення ягід, захисні обробки пестицидами (за 25-30 днів до збирання врожаю) необхідно припинити. Але, в разі необхідності на сортах пізнього строку дозрівання проводять захисні заходи, чітко дотримуючись регламентів застосування пестицидів з урахуванням їх періоду очікування. Наприклад, препаратами: Тельдор (1,0 кг/га), період очікування якого становить 15 днів; Еупарен (2,0 кг/га) і Натіво (0,16-0,18 кг/га) з періодом очікування 20 днів; Скала (1,2-2,4 л/га) і Топсін-М (1,0-1,5 л/га) з періодом очікування 30 днів.
Для забезпечення надійного зберігання грон столових сортів винограду та захисту від комплексу гнилей, в першу чергу від сірої гнилі, на початку дозрівання ягід або перед закладкою винограду на зберігання необхідно провести обробку одним з фунгіцидів контактно-проникаючої дії Світч (0,75-1,0 кг/га) або Хорус (0,5-0,7 кг / га), період очікування яких становить 7 днів.
Триває розвиток вторинної інфекції мілдью на молодому прирості, хвороба охоплює практично всі обстежені насадження. Інтенсивно розвивається оїдіум і альтернаріоз на листках. Місцями проявляється антракноз і еска винограду.
В даний час триває літ метеликів гронової листокрутки третього покоління. Літ нечисленний, у феромонну пастку за добу потрапляє 1-2 самця. Також триває літ метеликів і розвиток гусениць 3-го покоління бавовняної совки, які продовжують пошкоджувати ягоди і так само, як гусениці гронової листокрутки, провокують розвиток гнилей. Відзначено активний розвиток сисних шкідників, в основному це павутинні кліщі, зудень, філоксера і різні види цикадок.
Поточний рік сприятливий для розвитку американського білого метелика на виноградниках. Шкідник інтенсивно поширюється на виноградниках, чим може завдати шкоди. Для запобігання подальшому поширенню метелика слід на заселених кущах вирізати пагони з гніздами шкідника та утилізувати їх за межами поля, або застосовувати біологічні препарати з інсектицидною дією, наприклад Актофіт (2,0-3,0 л/га), Бітоксибацилін (3,0 л/га), Лепідоцид (2,0 л/га) та ін.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |