Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 вересня 2024 року
Published: 02.09.2024 y., 09:25 | Author: Кузьменко Артем
На півдні України впродовж серпня спостерігалася жарка і суха погода. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» у першій декаді середня температура повітря становила +24,1⁰С і перевищувала норму на 0,7⁰С, у другій – +25,5⁰С , що вище норми на 3,1⁰С, а у третій декаді – +25,3⁰С, що на 4,3⁰С вище за норму. Максимальні температури повітря досягали 33-34⁰С, а мінімальні знижувались до 16⁰С. Сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 31 серпня становила 3295⁰С, що вище норми на 650⁰С. Кількість опадів за серпень склала 15 мм (43 % норми), причому у другій декаді ефективних опадів не спостерігалося.
На виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – достигання ягід. В виноградарських господарствах уже зібрано або закінчується збирання столових сортів надраннього і раннього строків дозрівання, триває збір раннього винограду технічних сортів на переробку. Почалось достигання ягід сортів технічного винограду середнього строку достигання.
Фактичний стан насаджень та прогноз на вересень дозволяє припустити, що терміни дозрівання основних сортів винограду в поточному році дещо випереджають середньо багаторічні строки. Відповідно із попереднім прогнозом, у разі теплої сонячної погоди для повного формування комплексу «цукор – кислота» основним технічним сортам знадобиться 8–20 днів, до третьої декади вересня усі сорти винограду досягнуть необхідних для переробки кондицій.
Відсутність ефективних опадів, значні витрати вологи на евапотранспірацію зумовили скорочення вологозапасів ґрунту до критичних значень (50-60% НВ), що у деяких випадках призвело до пригнічення росту та розвитку кущів, особливо тих, що розташовані на схилах, піщаних ґрунтах, на забур’янених площах, а також перевантажених пагонами та врожаєм. Вологість метрового шару важкосуглинкового ґрунту в середньому дорівнює 55 %НВ. Запас продуктивної вологи складає 14 мм.
Слід зазначити, що виноградні рослини мають глибоку, міцну, добре розгалужену кореневу систему, яка навіть в посушливі роки забезпечує добрий ріст кущів і одержання врожаю. Споживання вологи здійснюється з глибини 1-1,5 м, а накопичена волога за попередні роки глибше активного вологообороту слугує своєрідним резервуаром, який використовується в посушливі періоди.
Виходячи з стану насаджень та з метою підвищення зимостійкості кущів на плодоносних виноградниках збір врожаю для покращення умов визрівання однорічних пагонів необхідно проводити в стислі строки.
На 1 вересня на виноградниках триває розвиток третього покоління гронової листокрутки, яке протягом вересня заселятиме насадження та завдаватиме шкоди, провокуючи розвиток гнилей. На окремих масивах відзначено розвиток сисних шкідників (кліщів, трипсів, різних видів цикадок), відзначено третій пік їх активного розвитку.
В разі необхідності для запобігання розвитку шкідників в даний період необхідно застосовувати несистемні біологічні інсектициди контактно-кишкової дії, які зареєстровані під торговою маркою Проклейм (0,3–0,4 кг/га) та ін., або використовувати біологічні препарати з інсектицидною дією, наприклад, Актофіт (2,0–3,0 л/га), Бітоксибацилін (3,0 л/га), Лепідоцид (2,0 л/га) та ін., термін захисної дії яких становить 15–20 днів, а період очікування – 7 днів.
В умовах жаркої та посушливої погоди триває розвиток оїдіуму, як на листі, так і на гронах винограду, із значним ступенем ураження, подекуди спостерігається розвиток хвороби на зелених пагонах.
Інші хвороби поширені тільки локально: мілдью переважно на молодому прирості; на листках та пагонах розвивається чорна плямистість; зустрічається також прояв краснухи та антракнозу, альтернаріозу. Відмічається поширення і розвиток сірої гнилі.
В разі необхідності на сортах пізнього строку дозрівання проводять захисні заходи, чітко дотримуючись регламентів застосування пестицидів з урахуванням їх періоду очікування, наприклад: Тельдор (1,0 кг/га), період очікування 15 днів; Еупарен (2,0 кг/га) і Натіво (0,16–0,18 кг/га), період очікування 20 днів; Скала (1,2–2,4 л/га) і Топсін-М (1,0–1,5 л/га), період очікування 30 днів, Світч (0,75–1,0 кг/га) або Хорус (0,5–0,7 кг / га), період очікування 7 днів.
Враховуючи фітосанітарний стан виноградників, після збору урожаю, необхідно знижувати накопичення зимуючого запасу шкідливих об’єктів шляхом застосування профілактичних засобів захисту та агротехнічних заходів. За збирання винограду не слід залишати на кущах уражені грона винограду, які будуть служити місцем збереження зимуючого запасу хвороб і гронової листокрутки. Доцільно також проводити профілактичну обробку насаджень відповідними препаратами контактної дії.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.