(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2018 року
Published: 01.10.2018 y., 08:19 | Author: Кузьменко Артем
У вересні на півдні України спостерігалася нестійка і дощова погода. У перших числах місяця максимальна температура повітря досягала 32-35 ºС. А вже з 5 вересня розпочалися рясні зливові дощі і температура повітря знизилася на декілька градусів. Найнижча температура повітря, яка спостерігалася у кінці місяця, становила всього 3-4 ºС. У середньому за вересень цей показник склав 17-18 ºС. Сума активних температур повітря на кінець вересня склала 3551 ºС, що на 325 ºС вище за норму. Кількість опадів за вересень склала: у Запоріжжі– 45 мм, у Херсоні – 44 мм, у Миколаєві – 78 мм, в Одесі – 60 мм, в Ужгороді – 22 мм.
Підвищений температурний режим впродовж всієї вегетації прискорив достигання врожаю ягід в середньому на 10-12 діб та суттєво змістив строки збирання винограду. На сьогодні продовжується масовий збір врожаю технічних, а також столових сортів винограду пізнього терміну достигання. В цілому врожай винограду технічних сортів пізнього терміну достигання у зонах виноградарства України більший за минулорічний приблизно на 10%.
Але необхідно відмітити, що через значне перевищення норми опадів у вересні після спекотного періоду спостерігається погіршення якості врожаю винограду (повільне накопичення цукру в ягодах, розтріскування ягід і як результат ––повсюдний розвиток гнилі).
Фітосанітарний стан виноградних насаджень на даний період задовільний. Щодо шкідників: триває літ метеликів гронової листокрутки, за даними біофенологічного календаря шкідника відзначається розвиток четвертого покоління, який є факультативним; виходячи з погодних умов, літ метеликів закінчиться у другій декаді жовтня. Заселеність зимуючими лялечками гронової листокрутки, в залежності від сорту і ділянки, становить 25-75% кущів, при середній щільності заселення 2,5-5,5 лялечок на обліковий кущ. Особливо критична ситуація складається щодо сисних шкідників – відзначається їх інтенсивний розвиток і харчування на виноградних кущах, в більшій мірі це цикадові й вогнища філоксери. Павутинні кліщі знаходяться в стадії кризи (припинення харчування, міграція в місця зимівлі).
Щодо хвороб винограду: триває розвиток і накопичення інфекційного запасу таких хвороб, як оїдіум, мільдью та більшою мірою сірої гнилі. На всіх насадженнях відзначаються кущі з розвитком мікоплазми та ески, як на старих кущах, так і на молодих віком 5-10 років. Лабораторний аналіз відібраної лози підтвердив високий рівень розвитку чорної плямистості, антракнозу, альтернаріозу та інфекційного усихання (еутіпозу і чорного раку).
Щоб уникнути накопичення і збереження інфекційного запасу патогенних організмів на виноградниках слід забезпечити видалення з кущів уражених хворобами грон і провести обробку 3,0% мідьвмісним препаратом (Косайд 2000, в.г.; Пергадо, в.г.; Блу Бордо, в.г.; Купросіл, к.с; Купроксат, к.с.; Чемпіон, з.п.; Чемп, в.г.; Чемп Ультра, в.г.; Бордо Ізагро, з.п. та ін.).
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |