(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 13 лютого 2014 року
Published: 13.02.2014 y., 16:54 | Author: Кузьменко Артем
На території півдня України за період з 7 по 13 лютого 2014 року мінімальні температури повітря знижувалися до мінус 8°С у Запорозький та Херсонській областях, до мінус 6°С – Миколаївський, і у Закарпатський області – до плюс 2°С. Максимальні температури у повітрі досягали у Закарпатті і Криму (Джанкой) +15…+16°С, у Херсонський – до +14°С, у Запорозький і Миколаївський областях до +10°С. Кількість опадів за попередній тиждень становила 11 мм у Закарпатті, 7 мм на Миколаївщині і 3 мм у Криму та Запоріжжі. Висота снігового покриву спостерігалася від 5 см (Запоріжжя, Херсон) до 2 см у Джанкої, на Закарпатті на даний час сніговий покрив відсутній.
На півдні Одеської області мінімальні температури повітря за попередній тиждень знижувалися до мінус 8°С у Ізмаїлі і до мінус 1°С по Одесі. Максимальні температури повітря підвищувалися від +9°С у Сараті до + 6°С у Болграді. Кількість опадів коливалася в межах 0-2 мм. Висота снігового покриву становила від 15 см у Ізмаїлі і до 2 см по Одесі.
Визначення ступеню пошкодження бруньок у зимуючих вічках винограду станом на 12 лютого показало, що у південно-західних районах Одещини (Ізмаїл, Болград, Татарбунари), де мінімум температур був у межах мінус 18-19°С, пошкодження центральних бруньок, навіть у найбільш неморозостійких столових сортів, не перевищує 25%. І, якщо в подальшому не будуть спостерігатись критично низькі для культури температури, при обрізуванні винограду слід буде застосовувати притаманну для конкретного сорту систему обрізування. Така ж сама ситуація із перезимівлею кущів винограду і у центральних районах області.
З просуванням на схід ситуація дещо змінюється. Так, у ПАТ «Коблеве» Миколаївської області загибель центральних бруньок коливається від 8% (Одеський чорний) до 44% (Бастардо магарачський).
На невкривних виноградниках Запоріжжя ситуація ще гірша, у деяких сортів (Кодрянка, Кеша, Ланка) загибель бруньок значна і навіть критична, тому на таких виноградниках, слід буде застосовувати спеціальні прийоми обрізування кущів.
На виноградниках Закарпаття критичних для культури температур не спостерігалось, тому поки кущі тут зимують комфортно.
За даними чергових фітосанітарних обстежень зміни погодних умов за період з 7 по 13 лютого не вплинули суттєво на фітосанітарний стан виноградних насаджень. Лабораторні аналізи відібраних зразків лози, рослинних залишків свідчать про збереженість високого інфекційного запасу зимуючих ооспор мілдью (збудник Plasmopara viticola Berl. et Toni), в вічках зберігається запас міцелію оїдіума (збудник Uncinula necator Schwein., Burril, конідіальна стадія Oidium turckeri Berkl.).
Мікробіологічними посівами на тверде агаризоване середовище, як і в біологічних зразках, відібраних при попередніх фітосанітарних обстеженнях виділені збудники (перитеції) чорної гнилі Guignardia Bidwellii (Ell.) Vial. Et Rav), пікніди та склероції білої гнилі (збудник Coniothyrium diplodiella (Speg.)),міцелій сірої гнилі (Botrytis cinerea Pers.). Методом пророщування спор ідентифіковано збудників антракнозу (Gloeosporium ampelophagum (Pass.) Sass.) та альтернаріозу (Alternaria vitis Cav).
Лялечки гронової листокрутки, які виявлені при візуальному обстеженні кущів в підв’язковому матеріалі, під відсталою корою та в розщелинах штамбів знаходяться в стадії спокою. Під лусочками вічок виявлені живі особини павутинних та чотириногих кліщів (родини Tetranychidae і Eriophyidae).
Для встановлення інфекційного запасу збудників хвороб та щільності популяції шкідників залишаються в силі попередні рекомендації про необхідність проведення в кожному господарстві фітосанітарних обстежень для правильного вибору стратегії захисних заходів навесні 2014 року.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |