(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 15 лютого 2017 року
Published: 15.02.2017 y., 07:00 | Author: Кузьменко Артем
Грудень на півдні України відрізнявся нестійкою погодою з випаданням опадів. Середньомісячна температура повітря в цей період склала – 1…-3 °С, по Одесі – 0 °С. Кількість опадів за грудень по території виноградарської зони змінювалася від 8-10 мм в Миколаєві, Одесі, до 24-27 мм Запоріжжі, Херсоні, в Ужгороді – 38 мм.
У січні середня температура опустилася в Запоріжжі, Херсоні до -5 °С, в Миколаєві, Ужгороді до -7°С, а по Одесі – до -3°С. Мінімальні температури у повітрі по Херсону, Миколаєву досягали -16…-17°С морозу, по Запоріжжю, Ужгороду -19…-20°С морозу і по Одесі -14°С морозу. Опади в січні спостерігалися в основному у вигляді снігу, їх кількість склала 40-46 мм в Запоріжжі, Ужгороді, 29-34 мм в Херсоні, Одесі і в Миколаєві – усього 1мм. Висота снігового покриву в середньому була від 4 до 10 см, а максимальна висота досягала 18 см.
У першій декаді лютого дещо потепліло, але відносно тепле і вологе повітря у поєднанні з дощем і від’ємною температурою привели до утворення ожеледі. Середньодекадні температури повітря склали в Херсоні, Миколаєві
-3…-4 °С, в Одесі -2 °С, в Запоріжжі навпаки стало холодніше -7 °С, а в Ужгороді відмічені в середньому плюсові температури до 2 °С тепла. Кількість опадів за першу декаду лютого варіювала по території від 2 до 14 мм. Висота снігового покриву знизилася до 0-5 см по Одесі, Херсону, Ужгороду, по Запоріжжю висота снігу збільшилася до 21 см, а по Миколаєву снігового покриву не спостерігалося.
Спеціалістами Інституту проведені дослідження зразків пагонів винограду технічних і столових сортів, які були відібрані з виноградників основних виноградарських господарств Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Встановлено, що загибель центральних бруньок у основних районованих технічних сортів винограду не перевищує 10-20%, столових – 20-30%. Однак пошкодження вічок в сильному ступені варіюють в залежності від якості захисних заходів 2016 року. На окремих ділянках, на яких лоза слабо визріла у зв’язку з сильним розвитком оїдіуму і чорної плямистості, ступінь пошкодження вічок значно більший.
У поточному році на виноградниках, які закладені без урахування оптимальних екологічних параметрів (в нижніх частинах схилів, особливо північної експозиції, а також в балках) спостерігаються пошкодження вічок в
2-3 рази вище. Тому при обрізуванні винограду необхідно обстежити насадження і розрахувати оптимальну норму навантаження вічками для отримання запланованого врожаю.
При обрізуванні кущів, в кожному конкретному випадку, виноградарям слід керуватися даними ембріональної плодоносності, збереження вічок і розрахованими на їх підставі нормами навантаження. Як правило, на виноградниках, розміщених в умовах Північного Причорномор’я, після обрізування, з залишеного навантаження кущів вічками, близько 30% на технічних і 40% на столових сортах вічок не розпускаються. Таке явище пов’язане як із загибеллю вічок, так і з сортовими особливостями. Тому при загибелі центральних бруньок у зазначених інтервалах для окремих груп сортів в розрахункове навантаження кущів поправки не вносять.
Дані попередніх обстежень виноградних насаджень та обліків збудників хвороб свідчать про високий запас зимуючих ооспор мілдью в опалому листі та уражених ягодах. У вічках зберігається запас міцелію оїдіума. На кущах візуально діагностуються спори чорної плямистості винограду.
Мікробіологічними аналізами з відібраних зразків виділені перітеції чорної гнилі ягід, пікніди і склероції білої гнилі, міцелій сірої гнилі. Крім того, у відібраних зразках на лозі виявлений збудник антракнозу.
При огляді штамбів в ущелинах штамбів виявлені лялечки гронової листовійки. У вічках, в розщелинах лози та під корою виявлені живі особини павутинних і чотириногих кліщів.
У зв’язку з тим, за минулий вегетаційний сезон утворилося накопичення чисельності шкідників та збудників хвороб, актуальними в кожному господарстві залишаються фітосанітарні обстеження насаджень, і при необхідності, передбачити ранньовесняні обприскування виноградників проти зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |