(Українська) Довідка про стан виноградних насаджень України на 5 березня 2018 року
Published: 05.03.2018 y., 17:27 | Author: Кузьменко Артем
Впродовж лютого на території виноградарської зони України утримувалась нестійка й доволі тепла погода, але наприкінці лютого відбулося різке погіршення погодних умов зі зниженням температури повітря, випадінням снігу і заметіллю. Середньомісячні температури повітря коливалися від 0.2…0,3°С тепла (Ужгород, Одеса) до 0,3…1,7 °С морозу. Максимальні температури у повітрі підвищувалися до 7-10 °С тепла. Мінімальні температури повітря, які спостерігалися в останніх числах місяця, знижувалися до 12…17°С морозу, що також є абсолютним мінімумом температури повітря за зиму. Кількість опадів у вигляді дощу та снігу у Запоріжжі, Херсоні склала 33-34 мм, Миколаєві, Ужгороді – 41-46 мм, по Одесі – 72 мм. Сніговий покрив утворився на всій території півдня України від 2 до 15 см, а його максимальна висота досягала 18 см.
Погодні умови зими та особливо мінімальні температури наприкінці лютого не мали негативного впливу на збереженість вічок винограду. Загибель центральних бруньок на початок березня у переважній більшості технічних і столових сортів винограду не перевищує 20%. В значній мірі постраждали від морозу лише вічка слабоморозостійких сортів винограду (Італія, Карабурну, Королева виноградників та ін.), до 50%.
Враховуючи той факт, що основні масиви найбільш морозостійких сортів у більшості спеціалізованих господарств уже підрізані, основну увагу слід звернути для встановлення оптимальної системи обрізування кущів менш морозостійких сортів. Для цього необхідно провести аналізи збереженості бруньок по кожній бригаді, ділянці, сорту. У випадках, коли загибель центральних бруньок складає до 30% на технічних і 40% на столових сортах обрізування кущів слід виконувати на звичайну плодову ланку із рекомендованою довжиною стрілок. Якщо пошкодження вічок перевищує зазначені інтервали для окремих груп сортів в розрахункове навантаження кущів вносять поправки на відсоток загибелі центральних бруньок, а обрізування кущів виконують на посилену плодову ланку.
При обрізуванні кущів, в кожному конкретному випадку, виноградарям слід керуватися даними ембріональної плодоносності, збереження вічок і розрахованими на їх підставі нормами навантаження. За нашими розрахунками для технічних сортів винограду при обрізуванні треба залишати близько 90-120 тис. здорових вічок на гектар, на столових з невеликим розміром грон (Кардишах, Мускат жемчужний та ін.) – 85-95 тис., а для сортів з великими гронами (Молдова, Загадка, Таїр та ін.) – 70-75 тис. вічок на гектар насаджень.
Черговим обстеженням виноградників було встановлено, що зміна погодних умов у лютому істотно не вплинула на фітосанітарну обстановку насаджень. Лабораторні мікроскопічні аналізи та візуальна діагностика відібраного біоматеріалу (зразків лози, рослинних часток, ґрунту та опалого листя) свідчать про збереження запасу зимуючих стадій спор і видозмінного міцелію всіх найбільш поширених і шкідливих хвороб винограду: перітеції чорної гнилі (збудник хвороби Guignardia Bidwellii (Ell.) Vial. et Rav), пікніди і склероції білої гнилі (збудник Coniothyrium diplodiella (Speg.)), на лозі виявлено товстостінний міцелій сірої гнилі (збудник Botrytis cinerea Pers.) та збудник антракнозу Gloeosporium ampelophagum (Pass.) й на плодових стрілках освітлення кори та чисельні пікниди чорної плямистості (збудник Phomopsis viticola Sacc.), на рослинних рештках – велику кількість ооспор мілдью (збудник Plasmopara viticola Berl. et Toni), в вічках – збереження міцелію оїдіуму (збудник Uncinula necator Schwein., Burril, (конідіальна стадія Oidium turckeri Berkl.). Тобто на виноградниках України маємо високий природний інфекційний запас збудників хвороб, який на високому рівні зберігається до початку вегетації.
Запас зимуючих лялечок гронової листовійки в середньому складає 3,5 особин на кущ, що є високим інфекційним запасом шкідника. У вічках виявлено особини павутинних і чотириногих кліщів (сімейства Tetranychidae і Eriophyidae), в середньому кількість їх є на рівні 0,3-0,7 особин на вічко.
У зв’язку зі сформованою ситуацією в кожному господарстві необхідно передбачити ранньовесняну обмивку кущів винограду мідьвмісними препаратами у фазу набухання бруньок винограду, календарно це ні пізніше другої декади квітня і за погодних умов не нижче +8 ºС. Слід застосовувати препарати на основі сульфату міді (Купросил, к.с., Купроксат, к.с. та ін.), які в своєму складі мають прилипаючи сполуки, які забезпечать рослинам надійний захист навіть при несприятливих погодних умовах і ад’юванти, які дозволять сформувати тонку рівномірну захисну плівку з препарату, що забезпечить надійний захист від збудників хвороб більш ніж на три тижні.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |