(Українська) Науково-практична конференція: «Актуальні питання та сучасні тенденції розвитку виноградарсько-виноробної галузі Одеської області»
Published: 22.03.2018 y., 18:10 | Author: Кузьменко Артем
22 березня 2018 р. на базі ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» за участю Національної академії аграрних наук України, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради відбулась науково-практична конференція «Актуальні питання та сучасні тенденції розвитку виноградарсько-виноробної галузі Одеської області». В роботі конференції взяли участь представники влади, освіти, науки, бізнесу та експерти Проекту Європейського союзу «Сприяння розвитку системи географічних зазначень в Україні». Були представлені виноградарсько-виноробні підприємства Овідіопольського, Болградського, Ренійського, Саратського, Тарутинського, Білгород-Дністровського районів Одеської області.
Метою заходу було окреслення основних проблем виноградарсько-виноробної галузі Одеської області та розробка науково-практичних, організаційно-економічних та правових заходів їх вирішення.
Роботу конференції відкрив директор ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», академік НААН В.В. Власов. З вітальним словом від Одеської обласної державної адміністрації виступив перший заступник голови Одеської обласної державної адміністрації О.Д. Терещук. Він відмітив певний підйом у галузі виноградарства та виноробства протягом останнього року та висловив сподівання на подальші успіхи. Від Одеської обласної ради виступив голова комісії з питань АПК Г.Г. Чиклікчи, який наголосив на існуванні ряду проблем виноградарства та виноробства у регіоні. З вітальним словом виступив також начальник Управління аграрної політики Одеської обласної державної адміністрації І.М. Петрів, який визначив необхідність подальшого розвитку галузі.
Доповіді конференції були різноплановими та яскравими. Проблематику галузі та наукові підходи до їх вирішення було висвітлено директором ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», академіком НААН В.В. Власовим у доповіді «Актуальні проблеми виноградарсько-виноробної галузі Одеського регіону та науковий підхід до їх вирішення». Начальником Управління аграрної політики Одеської обласної державної адміністрації І.М. Петрівим у доповіді «Про стан та перспективи розвитку виноградарсько-виноробної галузі Одещини» було наведено конкретні показники розвитку галузі виноградарства та виноробства в Одеському регіоні та відмічене покращення бюджетної підтримки у 2017 р. порівняно із 2014 – 2016 рр. Експерт Європейського союзу Дарко Якшич (Сербія) виступив із доповіддю «GI system in wine sector and relevant EU Regulations», в якій зупинився на законодавчих основах та перспективах введення географічних зазначень в Україні.
У подальших виступах учасники конференції зупинялися на конкретних проблемах галузі, серед яких найчастіше згадувалося демпінгування цін на виноград як фактор занепаду виноградарства, складнощі ліцензування тощо. До виступів долучилися Ю.В. Величко – генеральний директор ПРАТ «Вікторія» Овідіопольського району, М.Г. Вареник – голова СФГ «Вареник» Білгород-Дністровського району, Е.І. Хреновськов – д.с.-г.н., професор Одеського державного аграрного університету, Т.А. Шмаглюченко – засновник ПВКП «ВІНС» Білгород-Дністровського району та провідні науковці ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» І.А. Ковальова – к.с-г.н., зав. відділом селекції, генетики та ампелографії, Н.М. Зеленянська – д.с.-г.н., заступник директора з науково-інноваційної діяльності, А.О. Кувшинов – к.т.н., зав. відділом механізації.
Заслухавши та обговоривши доповіді представників влади, бізнесу та науковців, учасники конференції прийняли рішення звернутися до керівництва Одеської області з проханням вийти на Президента України, Кабінет Міністрів України, Міністерство аграрної політики та продовольства України і ініціювати ряд заходів стосовно законодавчо-нормативних основ галузі, створення системи контролю якості, заснування, за прикладом Молдови і Грузії, Бюро винограду та вина для формування стратегії маркетингу галузі і просування бренду «Українське вино» на міжнародному ринку та ряд інших питань.
Особлива увага влади та бізнесу була приділена активізації дій щодо вступу України до Міжнародної організації винограду та вина (МОВВ). Було вирішено, що Одеська область, як найбільший виноградарсько-виноробний регіон України, має виступити ініціатором вирішення цього питання.
Була зазначена доцільність всіляко сприяти популяризації бренду «Українське вино» та розвитку енотуризму. В рамках цієї задачі учасники конференції визнали за необхідне офіційно призначити дату щорічного проведення Дня винограду і вина в Україні.
На основі дискусії та пропозицій учасників конференції підготовлено рішення щодо підвищення ефективності виноградарсько-виноробної галузі Одеського регіону.
Після завершення заходу учасники та запрошені ознайомилися з інноваційними науково-технічними розробками ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», відвідали наукові відділи та лабораторії Інституту.