До 100-річчя з дня народження вченої з питань агротехніки виноградарства Нікіфорової Л.Т.
Пам’яті Лянного Олександра Дмитровича. До 85-річчя від дня народження.
Published: 19.04.2022 y., 08:07 | Author: Кузьменко Артем
Олександр Дмитрович Лянний народився 19 квітня 1937 р. в с. Березнеговате Миколаївської області в сім`ї сільських інтелігентів. У 1959 р. він закінчив агрономічний факультет Херсонського сільськогосподарського інституту ім. О.Д. Цюрупи і почав працювати на посаді агронома-виноградаря винокомбінату «Перемога наймитів» (зараз ВАТ «Таврія»). Того ж року був переведений на посаду молодшого, а в 1964 р. – старшого наукового співробітника Основського опорного пункту зрошуваного виноградарства УкрНДІ виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова. З цього часу і до останніх днів Олександр Дмитрович самовіддано займався розкриттям таємниць росту та розвитку винограду. Коло його інтересів було надзвичайно широким, проте найбільше зусиль та уваги він приділяв питанням агротехніки зрошуваних насаджень винограду. Цілком логічним є те, що багаторічні дані наукових спостережень лягли в основу його дисертаційних робіт. Глибокі знання особливостей ведення культури в умовах зрошення, багаторазово перевірені матеріали, чітке, лаконічне викладання основних тез та висновків дозволили успішно захистити роботи на здобуття наукових ступенів кандидата сільськогосподарських наук (1974 р.) та доктора сільськогосподарських наук (1993 р.) зі спеціальності «виноградарство».
Обов’язки Олександра Дмитровича та його вплив на розвиток виноградарства значно збільшилися з того часу, коли він був призначений на посаду заступника директора з наукової роботи Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова (1979 р.). Багатогранна теоретична підготовка, досвід, систематична робота з величезним обсягом періодичної літератури дозволили Олександру Дмитровичу постійно бути генератором нових ідей, які знаходили своє провідне місце в тематичних планах наукових досліджень інституту.
Присвятивши своє життя всебічному вивченню та удосконаленню технології вирощування виноградної лози, Олександр Дмитрович одним з перших обґрунтував та впровадив високоштамбове формування кущів в Херсонській області, розробив та впровадив у практику зрошуваного виноградарства раціональні режими та прогресивні засоби зрошення насаджень. Значну увагу Олександр Дмитрович приділяв удосконаленню методів наукових досліджень у виноградарстві, для чого обґрунтував та детально розробив методи вивчення кореневої системи кущів, визначення строків чергових поливів виноградників.
Результати багаторічних наукових досліджень Олександра Дмитровича добре відомі і в Україні, і за кордоном; вони увійшли в підручники, довідники, рекомендації, нормативні документи з будівництва зрошуваних систем і широко впроваджені у виробництво.
О.Д. Лянний є автором 197 друкованих робіт наукового, науково-практичного та методичного змісту, серед яких 6 авторських свідоцтв на винаходи. Ним опубліковано у співавторстві 14 книг та перший в Україні підручник з виноградарства для вищих навчальних закладів «Виноградарство».
За сумлінну творчу багаторічну працю О.Д. Лянний нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ-го ступеню, медалями «За трудову відзнаку», «Ветеран праці», нагрудним знаком «Відмінник Мінхарчопрому СРСР», медалями ВДНГ СРСР та УРСР, почесними грамотами Кабінету Міністрів України та Української академії аграрних наук.
Серед вчених-виноградарів України не було рівних Олександру Дмитровичу в справі пропаганди основ фермерського та присадибного виноградарства.
Своїми знаннями культури винограду, набутими за довгі роки творчої праці, Олександр Дмитрович щедро ділився як з науковцями та аспірантами ІВіВ ім. В.Є. Таїрова, так і зі студентами Одеського державного сільськогосподарського інституту, де він працював за сумісництвом професором кафедри виноградарства і виноробства та кафедри землевпорядного проектування.
Олександр Дмитрович вважав дуже важливим підготовку кандидатів та докторів наук, багаторазово був офіційним опонентом та науковим консультантом по дисертаціях, тривалий час був членом експертної ради ВАК. Під керівництвом Олександра Дмитровича 11 вчених підготували й захистили кандидатські та докторські дисертації.
Надруковані за десятиріччя праці О.Д. Лянного є золотим фондом, скарбницею наукових знань, виробничого досвіду, думок і почуттів вченого, вони служать і, без сумніву, надалі успішно служитимуть подальшому розвитку виноградарства.