(Українська) Виїзні Загальні збори Відділення рослинництва НААН в Національному науковому центрі «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» НААН
Published: 04.09.2018 y., 21:13 | Author: Кузьменко Артем
4 вересня 2018 р. відбулись виїзні Загальні збори Відділення рослинництва НААН на базі ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН за тематикою «Генетичні ресурси винограду: аспекти збереження, дослідження та використання у селекційних програмах».
У роботі зборів під головуванням академіка-секретаря Відділення, академіка НААН Кондратенко П.В. взяли участь: президент Національної академії аграрних наук України, академік НААН Гадзало Я.М., представники Одеської обласної державної адміністрації та Одеської обласної ради, члени та співробітники Відділення, представники науково-дослідних установ Відділення, президент Всеукраїнської Асоціації продукції виноградарства і виноробства Петров В.П., керівники державних підприємств дослідних господарств ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН, науковці ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» та викладачі Одеського державного аграрного університету, всього 60 осіб.
У першій частині заходу учасники Загальних зборів ознайомилися з інноваційною діяльністю та оглянули селекційно-дослідні ділянки ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН.
Подальше спілкування з учасниками заходу було продовжено в конференц-залі під час проведення Загальних зборів відділення рослинництва НААН.
Зі вступним словом до учасників зібрання звернулися президент Національної академії аграрних наук України, академік НААН Гадзало Я.М., заступник начальника управління аграрної політики – начальник відділу економічного аналізу, інвестування та розвитку сільських територій Одеської обласної державної адміністрації Мельник Ю.П., заступник начальника відділу з питань природокористування Одеської обласної ради Гордієнко О.О., директор ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН, академік НААН, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Власов В.В. Наприкінці свого виступу Власов В.В. презентував видання ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН – монографію «Виноград». Він відмітив, що над виданням працювало понад 40 авторів, насамперед, науковців ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», а також вчених установ системи НАМН та МОН України (Інститут стоматології та щелепно-лицевої хірургії НАМН і Одеської національної академії харчових технологій) і Гомельського медичного університету (Республіка Білорусь). Академік В.В. Власов відмітив, що подібне видання в Україні виходить вперше та узагальнює історичні, ампелоекологічні, селекційно-генетичні і технологічні аспекти культури винограду і вина.
Під час зборів присутні заслухали три доповіді: «ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» НААН – минуле, сучасне, майбутнє» (доповідач – заступник директора ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН з науково-інноваційної діяльності, д-р с.-г. наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Зеленянська Н.М.); «Дослідження генетичних ресурсів винограду Vitis vinifera L.: світовий досвід та українські реалії» (доповідач – заступник директора ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН з наукової роботи, д-р с.-г. наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Мулюкіна Н.А.); «Світові тенденції селекції винограду» (доповідач – зав. відділу селекції, генетики та ампелографії ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН, канд с.-г. наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Ковальова І.А.).
Надалі учасникам заходу було представлено три повідомлення:
- «Сорт винограду як основа органічного виноградарства», Президент Всеукраїнської Асоціації продукції садівництва і виноградарства Петров В.П.
- «Науково-дослідна робота студентів Одеського державного аграрного університету на напрямку дослідження сортів винограду: стан та перспективи», канд. с.-г. наук, доцент кафедри садівництва, виноградарства, біології та хімії Одеського державного аграрного університету Петренко С.О.;
- «Хід підготовки насіння до посіву і реалізації установами Відділення рослинництва у 2018 р.», академік-секретар Відділення рослинництва НААН, академік НААН Кондратенко П.В.
Після обговорення доповідей та повідомлень бажаючі відвідали хіміко-аналітичну лабораторію відділу виноробства і лабораторію вірусології та мікробіології, що здійснює контроль фітопатогенів та виявлення ГМО в продуктах і рослинній сировині, акредитовані в системі ISO 17-025, Музей історії виноградарства і виноробства, ознайомилися із фондом раритетної літератури Інституту.
В рамках зборів було проведено презентації інновацій відділу селекції, генетики та ампелографії та нових марок виноробної продукції із сортів винограду селекції «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН.
За підсумками Загальних зборів Відділення рослинництва НААН було прийнято проект рішення, яким роботу ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» стосовно наукового забезпечення дослідження, збереження генетичних ресурсів винограду та використання їх у селекційних програмах було визнано задовільною.
Проект рішення Загальних зборів визначив також основні напрямки покращення та розширення напрямків наукових досліджень генетичних ресурсів винограду та заходи щодо покращення фінансування зазначених досліджень.