Круглий стіл «Проблемні питання виноградно-виноробної галузі України та шляхи їх вирішення»
Опубліковано: 09.08.2013 р., 08:34 | Автор: Кузьменко Артем
08.08.2013 р. в Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулося засідання «круглого столу» на тему «Проблемні питання виноградно-виноробної галузі України та шляхи їх вирішення», яке вів заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Давиденко В.М.
Із доповідями, які висвітлювали різні аспекти проблем галузі виступили: директор Департаменту землеробства Мінагропроду України Демидов О.А., генеральний директор корпорації «Укрвинпром» Кучеренко В.М., заступник директора ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» з наукової роботи, д.с.-г.н. Мулюкіна Н.А., керівники виноробних підприємств – директор ВАТ «Коблево» Козлівська В. М., генеральний директор ДК НВАО «Масандра» Бойко М. К., директор ПрАТ «Таврія» Кошелєв В. О., перший заступник генерального директора ТОВ ПТК «Шабо» Шелєхов Ю. М. та інші.
Серед проблем, які викликали жваву дискусію учасників, було, зокрема, питання доцільності вирощування сорту Ізабела в Україні. Свою обґрунтовану позицію з цього приводу ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» надає нижче.
Щодо доцільності вирощування сортів ізабельної групи в Україні.
Стосовно використання сортів ізабельної групи (Ізабелла, Лідія тощо) виноробстві повідомляємо наступне.
Означені сорти винограду мають вміст пектинів більше ніж класичні європейські сорти роду Vitis Vinifera, з яких під час ферментації утворюється метиловий спирт, шляхом ензиматичного гідролізу їх метооксилової групи. Летальна доза метилового спирту дорівнює 350 мг / кг.
Слід відмітити, що на кінцеву масову концентрацію метилового спирту у винах з будь-якого сорту винограду не менш, ніж сорт, впливає технологія переробки винограду. Багато досліджень, проведених з цього питання в різних виноробних регіонах, свідчать про різний вміст метанолу у винах. За одними даними, у ізабельних винах утворюється 70-120 мг/л метанолу в порівнянні з 30-40 мг/л у європейських сортів, перероблених «по білому способу». За іншими даними, вміст метанолу в білих винах знаходиться в діапазонах від 20 до 100 мг/л, а в червоних – від 80 до 350 мг/л.
Таким чином, на кінцеву концентрацію метанолу значно впливає тривалість мацерації. Також підвищує вміст метанолу використання пектолітичних ферментних препаратів під час переробки винограду.
Приймаючи до уваги, що на кінцеву концентрацію метанолу впливає багато чинників (сорт винограду, тривалість мацерації, використання ферментів) для об‘єктивної інформації стосовно концентрації метанолу у винах із сортів ізабельної групи доцільним є вивчення цього показника відповідно до умов виробництва вин з ізабельних сортів в Україні.
В той же час Директивами Європейського Союзу (ЄС № 1493/1999, Стаття 19) встановлено, що для виробництва вин може використовуватися виноград виду Vitis vinifera або отриманий за допомогою схрещування між цим та іншими видами Vitis (за виключенням ізабельних сортів). Враховуючи що Україна йде шляхом інтеграції з Євросоюзом, а також наявність в ННЦ «ІВіВ ім. В.Є.Таірова» цілої низькі сортів нової селекції (п’яте – шосте покоління схрещування, з часткою генотипу Vitis vinifera до 80 – 90% – отже, придатні для виробництва високоякісних вин, з високим рівнем стійкості до хвороб, які потребують не більше 3-х – 4-х обробок за період вегетації), отриманих схрещуванням між Vitis vinifera, та іншими видами Vitis (за винятком ізабельних сортів), а саме Загрей, Ароматний, Ярило та ін., що відповідає нормам ЄС, вважаємо за доцільне стимулювати поширення використання цих сортів в Україні для виробництва різноманітних вин за своїми ароматичними та смаковими якостями для масового споживання.
Зараз площі промислових насаджень сортів ізабельної групи (переважно сорт Ізабелла) в Україні складає близько 2300 га, вони зосереджені головним чином в Закарпатті (понад 1600 га), а також в Миколаївській області (понад 600 га). Практично не залишилось промислових насаджень цієї групи сортів в Одеській та Херсонській областях.
Виходячи з зазначеного вище, ми не вважаємо за доцільне пропагування повернення до культивування сорту Ізабела в Україні. Проте він може культивуватися у фермерських та приватних насадженнях регіонів, де його присутність в сортименті обумовлена історично або смаковими уподобаннями споживача.