«Бібліотека – це той храм, де завжди народжується і зберігається духовність. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека душі», – сказав великий український учитель Василь Сухомлинський. Для кожної людини бібліотека – це не лише незмінний осередок пам’яті, мудрості й духовних надбань, але й постійний рух до саморозвитку й самопізнання…
Днем народження наукової бібліотеки – унікальної спеціалізованої довідково-інформаційної бази по виноградарству і виноробству та прикладним наукам, можна вважати 5 лютого 1905 року, коли В.Є. Таїров на урочистому відкритті Виноробної станції російських виноградарів і виноробів підніс в подарунок станції видання «Вісник виноробств», який почав друкуватися з 1892 року. Надалі великий внесок у фонд бібліотеки внесли: В.Є. Таїров, В.О. Гернет, О.А. Кипен, А.А. Ячевський, Г.А. Барберон та інші. До 1912 року бібліотека знаходилась у місті Одесі на Новому базарі де книжки були у відкритому доступі. На той час фонд бібліотеки налічував близько 1000 одиниць.
У 1914 році бібліотеку перевели в нову будівлю станції на березі Сухого лиману, в спеціальне приміщення під бібліотеку, що складалося з двох кімнат – читальні та книгосховища. В цей час найстаріший відомий дослідник винороб-письменник Михайло Костянтинович Баллас подарував бібліотеці станції біля 300 томів фахових видань на російській та іноземній мові і взяв на себе облаштування частини бібліотеки меблями.
До 1917 року бібліотека поповнювалася за рахунок пожертвувань приватних осіб. Тільки в 20-ті роки молода держава почала планомірно виділяти на придбання спеціальної літератури кошти, які в ці важкі для молодої країни роки були вельми обмежені, але до 1925 року наукова бібліотека налічувала в своїх фондах 3000 екземплярів. У «Віснику виноробства» повідомляється, що фонд бібліотеки станції з питань виноградарства і виноробства вважався одним з найцінніших скарбниць Європи. Сам Георгій Арсенійович Барберон в 1916 році заповідав станції свою відому на весь світ цінну, спеціальну бібліотеку у кількості 500 примірників.
В 1930 році вперше було запрошено бібліотекаря, до цього всю бібліотечну роботу вів один з наукових співробітників станції. Була складена картотека статей журналу «Вісник виноробства» та інших журналів. Ці часи функціонування бібліотеки збіглися з часами НЕПу та колективізації, тому працівникам бібліотеки вдалося досягти певних успіхів у справі розповсюдження знань по виноградарству і виноробству серед селян, які вирощували виноград, а також в наданні методичної допомоги вченим і бібліотечним працівникам дослідних станцій інституту у розв’язанні поставлених перед ними завдань за допомогою книг та бібліографічної інформації.
У 1941 році фонд бібліотеки зріс до 15 тис. примірників. Прізвища співробітників, які опікали бібліотеку в довоєнний період, в архівних матеріалах, на жаль, не збереглися.
Найважчими і досить трагічними часами випробувань, якщо порівнювати із революційними подіями 1917-1920 років, став для інституту період Великої Вітчизняної війни з 1941 по 1944 роки. На жаль, інститут не був евакуйований, як і не були евакуйовані інші наукові установи. Під час Великої Вітчизняної війни для бібліотеки настали скрутні часи, вона була майже повністю розкрадена і вивезена румунами під час відступлення, тільки невелику частину працівникам бібліотеки вдалося сховати, але було повністю знищено інвентарні книги і всі картотеки.
Після визволення міста Одеси, з відновленням інституту почалося відродження і наукової бібліотеки. У 1944 році в бібліотеку прийшла працювати дуже відповідальна людина – Попова Тетяна Михайлівна, яка почала самовіддано збирати книги у місцевих жителів, їздити по області і звертатися до різних закладів, писати листи у Посольство Румунії у Москві та Києві. Вдалося повернути з Румунії деякі вивезені окупантами книги в кількості 100 томів, а також частину книг, розкрадених на місці.
У 1946 році фонд бібліотеки налічував 16 тис. примірників. Знову був складений предметний каталог і картотека на статті з журналів.
До 1957 року у бібліотеці налічувалося понад 32 тис. примірників, якими постійно користувалося близько 100 читачів. Кошти стали виділятися планово.
У 1963 році бібліотека приступила до більш детального складання предметно-системного та алфавітного каталогів, тематичних картотек, які постійно поповнюються й оновлюються.
Значні зміни в житті бібліотеки відбулися в 1965 році з введенням в дію нового головного адміністративно-лабораторного корпусу інституту. Бібліотека зі старої будівлі переїхала в нове. Площа бібліотеки розширилася до 270 м2, були заказані нові бібліотечні меблі, які експлуатують і зараз. Штат працівників збільшився до чотирьох чоловік. Бібліотека складалася з книгосховища, абонементної зали і читального залу на 30 читацьких місць.
У перші повоєнні роки бібліотеку очолювала Т.М. Іванова. Поруч з нею на посаді бібліографа в різні роки працювали: І.А. Бузина-Єфімова, Є.І. Подражанська, О.А. Мартьянова, В.С. Дзюбинський, Г.Ю. Істоміна, М.С. Андріанова. З 1960 року бібліотеку очолювала Г.Ю. Істоміна, яка керувала бібліотекою до 1979 року. Це був період інтенсивного розвитку інституту та зміцнення матеріальної бази бібліотеки. З 1979 року бібліотекою керувала Л.О. Осіння. Активну допомогу в роботі їй надавали старші бібліографи – Т.Д. Гридасова, В.М. Суховілова; бібліотекарі: А.П. Аблязова, М.В. Матюшенко; перекладачі – О. Тихоміров, О. Розанова. З 2004-2007 роки завідуючою науковою бібліотекою була О.З. Тивровська. В 1993-2004 роки і з 2007 року по теперішній час бібліотеку очолює В.М. Суховілова. В останні роки в бібліотеці працюють провідними фахівцями М.Д. Дада з 1993 року і Г.В. Проданова з 2008 року.
Еволюціонуючи, установа пройшла складний шлях у становленні та розвитку, неодноразово змінювалися її назва й підпорядкування.
Зараз наукова бібліотека ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» знаходиться в структурі відділу Наукових досліджень з питань інтелектуальної власності та маркетингу інновацій. Здійснює свою діяльність за наступними основними напрямками: бібліотечне обслуговування користувачів, видача та прийом літератури, комплектування фонду, формування та опис нових видань, що надійшли до бібліотеки, поповнення каталогів та картотек, надання консультацій різного характеру, оформлення тематичних, методичних виставок та виставок до ювілеїв вчених, виставок нових надходжень, переглядів літератури, залучення нових читачів, перереєстрацію читачів, роботу з боржниками, облік і звітність бібліотеки, бібліографічні списки нових надходжень та біобібліографічні покажчики наукових праць вчених інституту, працівники бібліотеки беруть активну участь в проведенні міжнародних та всеукраїнських конференціях, симпозіумах, семінарах інституту.
На сьогодні фонд наукової бібліотеки ННЦ “ІВіВ ім. В.Є. Таїрова” налічує 106 тис. примірників. Бібліотека має в своєму розпорядженні унікальний фонд наукової галузевої літератури (з них близько 30 тис. примірників профільної літератури); фонд періодичних видань налічує близько 58313 примірників, обмінний фонд складає близько 12305 примірнииків. Основа фонду – книги по виноградарству і виноробству, зберігається також література по рослинництву, садівництву, овочівництву, захисту рослин, механізації, економіки, з точних наук. Значне місце займають праці НДІ, довідкова література, вітчизняні та іноземні енциклопедії, довідники, словники.
На абонементі наукової бібліотеки регулярно оновлюються постійно-діючі виставки нових надходжень з періодичних видань, наукових та науково-популярних видань, тематичні, літературні виставки. У фойє інституту знаходиться виставка друкарських видань інституту, яка постійно поповнюється новими виданнями інституту. Працівники бібліотеки регулярно проводять дні науково-технічної інформації, дні науки, дні працівників сільського господарства. Довідково-бібліографічний апарат складається з комплексу каталогів і картотек (систематичного, алфавітного, головної довідкової картотеки, картотеки наукових публікацій співробітників інституту).
У 2014 році відбулося урочисте відкриття фонду раритетних видань. У обладнаному окремому приміщенні цінні книги зберігаються в старовинних реставрованих шафах під склом, зроблених ще понад сто років тому. Фонд раритетної літератури складає понад 1,5 тис. видань. Самою давньою книгою є «Керівництво по поталого-хімічному аналізу по Гоппе» на німецькій мові 1858 року видання. Серед раритетних цінних та рідкисних видань є: «Вісник виноробства» (1892-1917, 1926-1929, 1931-1933 роки); Енциклопедичний словник Ф.А. Брокгауза, І.А. Ефрона в 82 томах; М.К. Баллас «Виноробство в Росії» з I по VI томи (1895-1900); М. Ховренко «Загальне виноробство» (1909); «Статистичний літопис Російської імперії»; Н.Е. Цабель «Керівництво по виноградарству с атласом малюнків» (1873); К.І. Тардан «Виноградарство і виноробство з пояснювальними малюнками» (1874); Г. Фоэкс «Полный курс виноградарства» (1904); Г.А. Барберон «Виноградарство» (1912); К. Дарвин «Навчання про походження видів в царстві рослин і тварин» (1864); М.П. Животовський «Ботанічний атлас» (1883) та інші рідкісні книжки. Співробітники наукової бібліотеки проводять цікаві, пізнавальні екскурсії в раритетний фонд бібліотеки для співробітників і гостей інституту.
Зусиллями багатьох поколінь людей була створена наукова бібліотека інституту. Вона зібрала солідний фонд наукової галузевої літератури, через 114 років з дня заснування, і зараз продовжує виконувати свою просвітницьку місію, накопичує і активно використовує свій інформаційний ресурс.
За доступом до бази даних Web of Science звертатися до наукової бібліотеки.
Бібліотека працює:
З понеділка по п’ятницю з 9:00 до 16:00
Довідки за телефоном: +38 (048) 740-36-76;
E-mail: nb_nnc_iviv@ukr.net;
Веб-сайт: https://www.tairov.org.ua;
Адреса: вул. 40-річчя Перемоги, 27; смт. Таїрове; Одеська область; Україна; 65496