Основні положення Програми кандидата на посаду директора ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН України доктора сільськогосподарських наук, академіка Власова Вячеслава Всеволодовича
Опубліковано: 31.05.2017 р., 08:22 | Автор: Кузьменко Артем
Моя програма розвитку Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» є продовженням загальної Програми розвитку установи, розробленої в 2008 році та істотно доповненої у 2014 під час оцінки Президією НААН підсумків діяльності ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» та основних завдань установи на перспективу. Водночас вона бере до уваги складні реалії економічної ситуації в Україні, що склалися протягом останніх 3 років.
Виходячи з цього, головними напрямами фундаментальних досліджень вважаю за доцільне визначити стратегії таких відомих організацій як Міжнародна організація винограду та вина (МОВВ або OIV – the International organization of Vine and Wine), програма Горизонт – 2020 та її відгалуження – Cost Actions – організації з Європейської кооперації в науці та технології.
Дослідження у рамках цих установ та програм, укріплення міжнародних наукових зв’язків дасть можливість скоротити витрати на обладнання та реагенти. Серед пріоритетних напрямків, визначених цими організаціями є – дослідження глобальних змін клімату та їх впливу на сільське господарство, селекційні програми, які також орієнтовані на зміну клімату та отримання посухостійких сортів, що мають проводитися із використанням біо- та ДНК-технологій.
Виходячи з необхідності залучення додаткових коштів вважаю перспективним активізацію можливостей участі у роботі за міжнародними грантами. Серед напрямків наукових досліджень ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», які є актуальними у цьому напрямку слід виділити: дослідження та збереження генетичних ресурсів Vitis vinifera, як джерел резистентності до біотичних та абіотичних чинників довкілля, дослідження генетичного різноманіття фітопатогенів (молекулярно-генетичний аналіз взаємовідносин між штамами з різних країн та регіонів), альтернативних відновлювальних джерел енергії. Сьогодні увага європейських дослідників прикута до пошуку нових засобів рекультивації та освоєння ґрунтів, непридатних для сільського господарства, що робить необхідним диверсифікацію у напрямку роботи не тільки з виноградом, а й з деякими іншими культурами ( швидкозростаючі породи дерев та ін.).
Вважаю, що основою галузі виноградарства та виноробства мусять бути дрібні товаровиробники – фермери, тож відповідно діяльність з наукового супроводу виноградарства та виноробства ННЦ «ІВіВ ім.. В.Є. Таїрова» місить бути спрямованою саме на них. Зазначена діяльність містить в собі як наукові, так і комерційні аспекти, що важливо для нашої установи.
Ще одним напрямком, важливим в діяльності ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» , є контроль за якістю та автентичністю винопродукції. В основі цього напрямку лежить створений науковцями інституту Кадастр виноградників України, який дозволяє здійснювати контроль продукції від куща до пляшки. Одним з кінцевих продуктів завдяки тому, що Кадастр створено з урахуванням екологічних умов, є так звані вина КНП, що сьогодні є світовим трендом та потребує виділення екологічних ніш для винограду, чим саме й займаються науковці інституту.
При цьому необхідно мати на увазі, що впровадження культури споживання сухих столових вин як запоруки підвищення соціальних стандартів та збереження здоров’я нації, запобігання алкоголізму, викликаному міцними спиртними напоями (як обґрунтовано вважав ще В.Є. Таїров), мусить бути однім з пріоритетних завдань такої установи як ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» та потребує загальнодержавної програми і спільних зусиль науковців, представників влади та бізнесу з її реалізації.
Виходячи з необхідності пошуку додаткових фінансових джерел не тільки для функціонування установи, але й для покращення добробуту науковців вважаю перспективним і буду всіляко заохочувати та підтримувати будь-які ініціативи з боку колективу, направлені на комерціалізацію результатів наукових досліджень та інших економічно доцільних проектів.
Вважаю, що вдосконалення законодавства в галузі виноградарства та виноробства потрібно продовжувати в напрямку подальшого розвитку Закону «Про виноград та виноградне вино», особливо в частині простежуваності якості продукції та діяльності винної інспекції (або іншого органу з аналогічними функціями).
Таким чином, пріоритетні напрямки діяльності ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», на мій погляд, лежать у площині поєднання законодавчої (регуляторної), наукової, та комерційної діяльності установи, а запорукою успіху є скоординовані зусилля представників влади, бізнесу та науки.