Рекомендації щодо проведення комплексу весняних робіт на виноградниках в умовах поточного року
Опубліковано: 13.04.2020 р., 08:20 | Автор: Кузьменко Артем
Аналіз стану виноградників України після зими 2019–2020 рр. підтвердив попередні дані щодо того, що пошкодження зимуючих вічок знаходяться у межах норми. Наразі більшість спеціалізованих господарств закінчили обрізування кущів і згрібання лози, приступили до ремонту шпалер та “сухого” підв’язування рукавів і плодових пагонів.
За результатами визначення польової вологості ґрунту на початок квітня необхідно відзначити, що запаси продуктивної вологи в 1-му метрі шару варіюють на насадженнях області від 80 до 90 мм, що нижче середніх багаторічних значень. Дефіцит вологи 120-130 мм. Вологість ґрунту від 45 до 60 відсотків від гранично-польової вологоємності (ГПВ), залежно від типу та гранулометричного складу, при тому, що для більшості різновидів ґрунтів оптимум вологості знаходиться в межах 100-80% ГПВ.
Негативний вплив посушливих умов на продуктивність виноградних кущів можна зменшити не тільки поливами, але й помірною кількістю пагонів на кущ за рахунок зменшення навантаження вічками (на 20–30%). Необхідно ретельно вести боротьбу з бур’янами, підщепною порослю, грибними хворобами винограду.
Обробіток ґрунту повинен бути спрямований на мінімальне випаровування води. На виноградниках плодоносного віку у першій-другій декаді квітня слід передбачити застосування відповідних гербіцидів на стадії інтенсивного росту бур’янів; у другій-третій декаді квітня доцільно провести першу культивацію на глибину 6–8 см. На молодих виноградниках замість внесення гербіцидів треба проводити ручне розпушування ґрунту в рядах.
Завідувач відділу виноградарства ННЦ «ІВіВ імені В.Є. Таїрова», кандидат біологічних наук | Штірбу А. В. |