Багаторічний досвід щеплення винограду показав доцільність використання лезових робочих органів, які забезпечують мінімальне травмування тканин щеплюваних компонентів, що є одним із вагомих чинників подальшого якісного зрошування прищепи з підщепою. Найбільш вдалим робочим органом щеплювального пристрою для виноградної лози є омегоподібний ніж, який забезпечує, за умови необхідної гостроти леза, мінімальне травмування тканин, а омегоподібна форма сприяє достатній щільності з’єднання прищепи з підщепою.
Обґрунтовано форми і розміри елементів з’єднання прищепи з підщепою. Обґрунтовані основні параметри робочих органів пристрою. Визначено основні конструктивні параметри дослідного зразка та розроблено комп’ютерну модель універсального пристрою для щеплення винограду і волоського горіху та інших плодових культур. Виготовлено діючий зразок пристрою для щеплення та проведені лабораторні та виробничі випробування.
Особливості конструкції цих пристроїв забезпечують автоматичне з’єднання щеплюваних компонентів, що сприяє підвищенню якості виробляємих щеп.
Роботоспроможність експериментального зразка щеплювального пристрою перевірялась у виробничих умовах ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» у 2019-2020 рр. при виробництві виноградних щеп відділом розсадництва та розмноження винограду.
Виробничі випробування експериментального зразка на виробництві плодових щеп волоського горіху проводилися в умовах ПП «Науково-дослідного виробничного бізнес-центру «Еко-органік» (м. Чернівці) в 2020 р.
Виробнича перевірка експериментального зразка показала доцільність його використання для виробництва щеп винограду та волоського горіху з продуктивністю за семигодинну зміну 1500-1800 щеп винограду та 500-750 щеп волоського горіху з одночасним їх обв’язуванням гумовою стрічкою.
Універсальний пристрій здатний проводити операції з щеплення різних культур таких як виноград, волоський горіх та інші плодові культури. Вартість цієї конструкції в 1,5 рази менша за зарубіжні аналоги.
Установа-виконавець: Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» (ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»).
Автор(и): Кувшинов А.О., Сапожніков А.М., Савін М.О.