Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 листопада 2020 року
Опубліковано: 01.11.2020 р., 07:08 | Автор: Кузьменко Артем
Протягом жовтня на території виноградарської зони України спостерігалася доволі тепла погода. Середньомісячні температури повітря становили 12-17ºС. Максимальні температури повітря підвищувались до 24-25ºС у першій декаді жовтня, а мінімальні знижувались до 2-6 градусів тепла на початку третьої декади. Кількість опадів за жовтень склала у Запоріжжі – 39 мм, у Херсоні – 22 мм, у Миколаєві – 34 мм, в Одесі – 10 мм, в Ужгороді – 98 мм.
Екстремальні умови вегетації 2020 року позначилися на рості, розвитку та врожайності винограду. Дію екстремальних умов посухи посилювали висока забур’яненість насаджень, перевантаження рослин пагонами та урожаєм, дефіцит живлення, незадовільний захист та інші фактори. Рослини, що вегетували у таких умовах, мають недостатній обсяг приросту пагонів, що складає близько 40-50% від норми, залежно від сорту і агротехнічного стану насаджень. Різним є рівень визрівання однорічних пагонів, найменший він у столових сортів винограду.
Наявні запаси вологи у ґрунті недостатні для проходження нормальної перезимівлі кущів винограду. У зв’язку з цим на всіх зрошуваних ділянках необхідно провести вологозарядкові поливи нормою 250-300 м3/га при краплинному зрошенні, 500-700 м3/га – при дощуванні, 700-900 м3/га – при поверхневому способі поливу.
З метою забезпечення кращих умов для накопичення вологи в осінньо-зимовий період на плодоносних виноградниках та 2-4-х річних насадженнях треба провести чизелювання міжрядь на глибину 25-30 см, в зоні технологічної колії на – 15-20 см.
Укриття ґрунтом молодих кущів слід проводити лише після опадання листя, при цьому обов’язково слід закрити місце щеплення на 1-2 вузли однорічного приросту пагонів. Після збору врожаю необхідно внести у ґрунт поживні елементи, які рослина витратила протягом сезону. Підживлення винограду восени найкраще здійснювати у два етапи: у ґрунт спочатку вносять органіку (перепрілий компост, перегній та ін.), а потім комплексне мінеральне добриво.
Добрива для осіннього підживлення винограду обов’язково повинні містити фосфор і калій, добре, якщо вони також будуть містити магній та цинк. Усі ці елементи зміцнюють імунітет рослини та допомагають витримати холоди та морози. Гранульовані добрива розсипають по поверхні землі, після чого проводять глибоке перекопування і полив. Фосфорні та калійні добрива для винограду добре поєднуються, тому нерідко їх застосовують одночасно. Наприклад, у 10 л води розводять 20-25 г суперфосфату і 10 г калійної солі або 25 г сірчанокислого калію, до якого можна додати 1 г борної кислоти та 2 г сірчанокислого цинку. Одержаний розчин застосовують із розрахунку на 1 м2 виноградника. При цьому слід враховувати, що на рихлому родючому ґрунті досить робити це раз на 3 роки, на супіщаних ґрунтах добрива вносять кожні 2 роки, а якщо виноградник розташований на піску, то такі осінні підживлення рослин проводять щорічно.