Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 червня 2016 року
Опубліковано: 01.06.2016 р., 10:15 | Автор: Кузьменко Артем
Травень на півдні України відзначався помірною теплою і дощовою погодою. Середньомісячні температури повітря знаходились на рівні 16–17 ºС тепла, що дещо нижче звичайного, мінімальні температури знижувались до 5-8 ºС, а максимальні досягали 26-28 ºС. За даними метеорологічного посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» на кінець травня сума середньодобових температур повітря вище 10 ºС становила 790 ºС , що на 154 ºС вище середніх багаторічних значень. Кількість опадів за травень майже по всій виноградарській зоні перевищувала норму і становила у Запоріжжі, Херсоні, Миколаїві 73-85 мм, у Одесі, Ужгороді 43-49 мм та в Ізмаїлі 92 мм.
На виноградних насадженнях, розміщених на півдні України, на кінець травня на окремих ділянках спостерігається початок фази цвітіння. В поточному році масове цвітіння винограду культурних сортів, європейсько-азіатського виду, очікується в першій декаді червня.
Станом на 30 травня вологість кореневмісного шару ґрунту варіює в межах 75-80% НВ (85-100 мм). У зв’язку з високим вологозабезпеченням ґрунту, основні заходи по догляду за насадженнями протягом літа повинні бути спрямовані на збереження і раціональне використання вологи. В першу чергу це недопущення забур’яненості виноградників та підтримування верхнього шару ґрунту у пухкому стані, для чого при потребі проводять неглибокі (7-10 см) культивації з одночасною обробкою ґрунту в рядах. Слід зазначити, що у поточному році бур’яни на виноградниках можуть створити конкуренцію за вологу, сприяти сильному розвитку сезонних хвороб, запізненню фази достигання ягід та незадовільному визріванню пагонів.
На насадженнях, де в минулі роки догляду за кущами приділялась належна увага і пошкодження кущів було незначним, виноград добре розвивається, і тут очікується висока врожайність, але поряд із цим є окремі ділянки, які мають значні зимові ушкодження. Навантаження кущів тут по технічних сортах не перевищує 60-80% норми, а на столових – 40-60%. Приріст розвивається також нерівномірно, більша частина пагонів мають довжину 40-60 см.
Загалом, враховуючи добру розвиненість та оптимальну плодоносність зелених пагонів на основній площі виноградників, особливе значення в заходах по раціональному використанню ґрунтової вологи займає обламування зайвих пагонів, видалення підщепної порослі та інше. На плодоносних кущах спочатку обламують слабкі пагони, а також ті, що розвинулись на багаторічній деревині і непотрібні для формування окремих плодових сегментів, або їх відновлення.
Оптимальне навантаження пагонами на гектар насаджень при культурі винограду на високих штамбах повинно складати у столових сортів з великими гронами – 45-55 тисяч, з середніми і невеликими гронами – 60-70 тисяч пагонів. На насадженнях технічних сортів винограду після обламування залишають 90-110 тисяч пагонів на гектар насаджень.
На молодих (2-4 річних) насадженнях проводять зелені операції (обламування, прищипування, пасинкування), спрямовані на створення запланованого формування кущів винограду.
Найбільш ефективним прийомом одержання високого врожаю винограду ягід є зрошення. Тому у всіх господарствах, де є зрошення, треба підготувати технічні засоби і обладнання, щоб одразу після цвітіння провести полив. Поливна норма при краплинному зрошенні повинна складати – 100-120 м3 /га.
При відсутності ефективних опадів протягом червня на молодих (1-2 річних) виноградниках обов’язково слід провести 1-2 поливи кущів за допомогою гідробурів.
На 1 червня на виноградних насадженнях закінчується літ метеликів першого покоління гронової листокрутки, який розпочався з 11 квітня. У зв’язку з погодними умовами весни було зафіксовано два піка самців шкідника (18 квітня та 15 травня). Відродження гусениць відбувалося не одночасно і було розтягнуто до місяця і більше. Згідно з середніми багаторічними даними початок льоту метеликів другого покоління слід очікувати 10-12 червня.
Проводити обробку потрібно виходячи з даних феромонного моніторингу та при наявності великої кількості шкідника (більш ніж 25 метеликів на добу у пастці) слід планувати інсектицидну обробку проти другого покоління шкідника, а саме через 10 днів після дати масового льоту метеликів.
Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листовійки в цей період мають препарати: Номолт (0,5 л/га), Проклейм (0,4 кг/га), Воліам Флексі (0,5 л/га), Люфокс (1,0 кг/га), Матч (1,0 л/га), Кораген (0,2 л/га) та ін. Слід зазначити, що ця обробка буде регулювати розвиток інших видів лускокрилих шкідників (різні види совок, пестрянка виноградна та ін.), при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні близькому економічному порогу шкідливості.
Повсюдно зустрічаються ураження винограду сисними шкідниками, це різні види кліщів (повстяний, листовий, виноградний бруньковий), пагонів та гребень суцвіть трипсами, галли листкової філоксери.
Найбільш ефективний захист від сисних шкідників винограду є ранньовесняна обробка під час виходу їх з місць зимівлі, що відповідає фазам розпускання бруньок і 2-3 листків, в цей період необхідно використовувати специфічні акарициди, які володіють овіцидною дією (Масай (0,6 кг/га), Ортус (0,9 л/га) та ін.) або фосфорорганічні препарати системної дії (Дурсбан (2 л/га), Бі-58 Новий (2 л/га) та ін.), друга обробка влітку в момент масової міграції літніх поколінь, терміни яких визначаються за результатами фітосанітарного обстеження насаджень. Сьогодні найбільш ефективний в захисті винограду від трипсів являється інсектицид Воліас Флексі (0,5 л/га).
Фітосанітарні обстеження виноградних насаджень показали розвиток у середньому ступені чорної плямистості, альтернаріозу. Появу плям мілдью зі спороношенням фіксували 25 травня.
Опади, що випали в кінці травня у вигляді дощу, і рясні ранкові роси створили умови для розвитку грибних хвороб винограду, особливо мілдью, сірої гнилі, чорної плямистості і чорної гнилі. Так само слід очікувати і інтенсивне ураження оїдіумом, так як конідії гриба проростають при всіх ступенях вологості, при температурі повітря +25…+30 ºС.
Дуже великої шкоди в умовах теплої і вологої погоди під час цвітіння винограду може нанести і сіра гниль, яка вражає маточки і тичинки. На уражених квітках з’являється сірий наліт спороношення грибу, вони засихають і опадають. Хвороба розвивається при температурі від +5…+30 ºС і високої вологості, найбільш інтенсивно при вологості вище 70%.
Виходячи із ситуації, після цвітіння (13-15 червня) з метою профілактичного захисту необхідно провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Орвего + Вивандо; Танос 50 в.г. + Талендо 20 к.е; Акробат + Колліс; Антракол + Флінт Стар; Мелоді Дуо + Фалькон; Ридоміл Голд + Топаз; Пергадо + Динали; Фольпан + Топсин, Сфінкс Екстра + Ардент та ін.
Дані комбінації фунгіцидів забезпечать ефективний захист від мілдью, оїдіуму та сірої гнилі з побічною додатковою дією проти чорної плямистості, антракнозу, краснухи та ін., та дозволять отримати добрі урожаї винограду в поточному році.
Директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», академік НААН України | Власов В. В. |