Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 червня 2024 року
Опубліковано: 03.06.2024 р., 06:54 | Автор: Кузьменко Артем
Травень на півдні України характеризувався нестійкою погодою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» перша і третя декади були теплішими за звичайне на 2,2-2,5⁰С, а друга декада була прохолоднішою на 2,3⁰С. В середньому температура повітря у травні склала 16,4⁰С, що на 0,7⁰С вище середніх багаторічних значень. Максимальна температура повітря у третій декаді досягала 29⁰С тепла, а мінімальна температура повітря у другій декаді знижувалась до +4⁰С. Сума температур повітря стійко вище +10⁰С на 31 травня становила 960⁰С, що вище норми на 320⁰С. Кількість опадів за травень склала 18 мм (49 % норми).
На виноградниках Півдня Одещини спостерігається початок фенологічної фази розвитку – цвітіння винограду. В цей час волога холодна або суха жарка погода може викликати посилене обсипання зав’язі.
Визначення польової вологості ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить про задовільне вологозабезпечення на поточну фазу розвитку рослин. Так, вологість ґрунту в шарі 0-100 см в середньому дорівнює 86% НВ.
Атмосферні опади весняного періоду покращили значення запасу ґрунтової вологи на виноградниках. Запас продуктивної вологі в метровому шарі важкосуглинкового чорнозему на кінець травня дорівнює 107 мм, що відповідає середньо-багаторічним значенням.
Водночас слід приділити особливу увагу агроприйомам зі збереження у ґрунті вологи, а також своєчасному проведенню зелених операцій, особливо на виноградниках без зрошення.
По-перше, це недопущення забур’яненості виноградників та підтримування верхнього шару ґрунту у пухкому стані, для чого при потребі проводити неглибокі (7-10 см) культивації з одночасною обробкою ґрунту в рядах.
По-друге, обов’язково слід проводити обламування зайвих пагонів та видалення підщепної порослі. На шпалерно-рядових виноградниках встановлювати норму навантаження 60-80 тисяч пагонів на гектар насаджень при культивуванні винограду без зрошення.
На 1 червня на виноградних насадженнях Півдня України спостерігається закінчення льоту метеликів гронової листокрутки І покоління. У зв’язку з погодними умовами весни літ листокрутки тривалий та переривчастий, проте дуже численний. Відродження гусениць відбувалося не одночасно і було розтягнуто до місяця і більше. Згідно з середніми багаторічними даними початок льоту метеликів другого покоління слід очікувати з середини червня.
Проводити обробку потрібно виходячи з даних феромонного моніторингу та при наявності великої кількості шкідника (більш ніж 25 метеликів на добу у пастці) слід планувати інсектицидну обробку проти другого покоління шкідника, а саме через 10 днів після дати масового льоту метеликів.
Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листовійки в цей період мають препарати: Номолт (0,5 л/га), Проклейм (0,4 кг/га), Воліам Флексі (0,5 л/га), Люфокс (1,0 кг/га), Матч (1,0 л/га), Кораген (0,2 л/га) та ін. Слід зазначити, що ця обробка буде регулювати розвиток інших видів лускокрилих шкідників (різні види совок, пестрянка виноградна та ін.), при низькій їх чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні близькому економічному порогу шкідливості.
Повсюдно зустрічаються ураження винограду сисними шкідниками, це різні види кліщів (повстяний, листовий, виноградний бруньковий), пагонів та гребень суцвіть трипсами, галли листкової філоксери.
Активно розвиваються і поширюються чотириногі кліщі (Eriophyidae) – це виноградний повстяний кліщ, або виноградний зудень (Eriophyes vitis Рgst.) та виноградний листовий кліщ (Calepitrimerus vitis Nal.). Відмічається повсюдне розселення рослиноїдними трипсами, які представлені трьома видами: трипс виноградний (Drepanothrips reuteri Uzel.), трипс звичайний (Frankliniella intosa Trybom) та трипс тютюновий (Thrips tabaci Lindemann). Найбільш вразливим періодом для пошкоджень трипсами є весняний період активного росту пагонів та період цвітіння.
Опади, що випали в кінці травня у вигляді дощу, і рясні ранкові роси створили умови для розвитку грибних хвороб винограду, особливо мілдью, сірої гнилі, чорної плямистості і чорної гнилі. Так само слід очікувати і інтенсивне ураження оїдіумом, так як конідії гриба проростають при всіх ступенях вологості, при температурі повітря +25…+30ºС.
Поточний рік є сприятливим для розвитку мілдью (збудник Plasmopara vitícola Berl. et de Toni). Дощова погода перед цвітінням винограду і наявність крапельно-рідинної вологи, при помірній середньодобовій температурі повітря, сприяють розвитку мілдью, як на листі, так і на суцвіттях.
Дуже великої шкоди в умовах теплої і вологої погоди під час цвітіння винограду може нанести і сіра гниль, яка вражає маточки і тичинки. На уражених квітках з’являється сірий наліт спороношення грибу, вони засихають і опадають. Хвороба розвивається при температурі від +5…+30ºС і високої вологості, найбільш інтенсивно при вологості вище 70%.
Серед хвороб багаторічної деревини збільшився розвиток чорної плямистості, антракнозу і ески. Даними хворобами найбільш сильно пошкоджені виноградні масиви, де не проводяться ранньовесняні фунгіцидні обробки та відсутні в системі захисних заходів мідьвмісні препарати. До того ж відзначається зростання шкідливості чорної гнилі (збудник Guignardia baccae Viala et Ravas) і альтернаріозу ( збудники: Alternaria vitis, A. alternata, A. tenuissima і ін.), розвиток хвороб розпочнеться з кінця червня на початку липня.
Виходячи із ситуації, після цвітіння (13-15 червня) з метою профілактичного захисту необхідно провести обробку насаджень баковими сумішами фунгіцидів: Орвего + Вивандо; Танос 50 в.г. + Талендо 20 к.е; Акробат + Колліс; Антракол + Флінт Стар; Мелоді Дуо + Фалькон; Ридоміл Голд + Топаз; Пергадо + Динали; Фольпан + Топсин, Сфінкс Екстра + Ардент та ін.
Для забезпечення довготривалого захисту до бакової суміші інсектицидів і фунгіцидів слід застосовувати поверхнево-активні речовини нового покоління, що належать до органо-силіконової групи ад’ювантів, відомої як «суперприлипачі», наприклад Сільвет Голд (0,05-0,1% раб. р-р), Скаба (0,05-0,1% раб. р-р), біологічний прилипач Адьюгрейн, 10% (1,5% раб. р-р) та ін.
В останній час застосування біостимуляторів росту та мікродобрив біологічного походження у системі інтегрованого захисту інтенсивних виноградних насаджень є найефективнішим заходом підвищення врожайності та покращення якості готової продукції.
Рекомендуємо застосовувати Атонік Плюс (0,2 л/га), Ізабіон (3,0 л/га) та Амалгерол (3,0 л/га), Sunny Mix «універсал» (0,1 л/га), Sunny Mix «бор» (1,5 л/га), Оксігумат (1,0 л/га) – препарати, які пройшли виробничу перевірку і показали високу ефективність застосування на селекційних насадженнях нашого Інституту.
Довідку склали:
Мулюкіна Н.А. заст. директора з наукової роботи, д.с-г.н.;
Мельнік Е.Б. зав. сектору агрокліматології, к.с-г.н.;
Штірбу А.В. зав. відділу виноградарства, доктор філософії;
Лещенко А.О. наук. співроб. відділу фітопатології та захисту рослин.