Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 лютого 2022 року
Опубліковано: 08.02.2022 р., 20:20 | Автор: Кузьменко Артем
Січень на території виноградарської зони України відзначався нестійкою і, в цілому, доволі теплою погодою. Середні температури повітря за місяць коливались у межах 0…-2 ºС, мінімальні температури повітря знижувались до 11 – 14 ºС морозу (місцями до -18 ºС), а максимальні підвищувались до 7 – 12 ºС тепла. Кількість опадів у вигляді снігу і дощу за січень становила: в Ужгороді – 49 мм, в Одесі – 26 мм, у Миколаєві – 15 мм, у Херсоні – 10 мм і у Запоріжжі – 14 мм. Стійкого снігового покриву на півдні України протягом січня не утворилося, а його висота становила 1 – 7 см. (https://rp5.ua/).
Аналіз стану вічок винограду показує, що за минулий зимовий період не було критично низьких для винограду морозів, і загибель центральних бруньок у вічках основних районованих сортів винограду не перевищувала 10 – 20%. Пошкодження зимуючих вічок винограду в основному мають механічний характер (спричинені під час догляду за насадженнями та збору врожаю) або такі, що виникли внаслідок ураження чорною плямистістю, личинками ложнощитівки тощо.
Пошкодження вічок низькими температурами залежало головним чином від надійності захисту винограду проти мілдью у 2021 році. Так, на окремих ділянках, де близько 80% однорічного приросту було уражено хворобою і не визріло, загибель бруньок була більшою.
При обрізуванні кущів у кожному конкретному випадку для отримання запланованого урожаю, виноградарям слід керуватися даними ембріональної плодоносності, збереженості вічок і розрахованими на їх підставі нормами навантаження.
За результатами аналізу зимуючих вічок винограду встановлено, що ембріональна плодоносність центральних бруньок під урожай 2022 року значно варіює по сортах та ділянках. Так, в сорті Аліготе на одну бруньку припадає від 1,25 до 1,64 суцвіть; Каберне Совіньйон – 1,29–1,54; Мерло – 1,24–1,52; Рислінг рейнський – 1,15–1,47; Совіньон – 1,14–1,34; Тельті курук – 0,99–1,47; Шардоне – 1,33–1,42.
Такі відмінності між ділянкам одного й того ж сорту пояснюються неоднорідністю ґрунтових, мікрокліматичних умов, рельєфу та експозиції. На плодоносність зимуючих вічок винограду можуть впливати такі фактори як напрямок рядів, форма та площа живлення куща, ведення приросту, операції з зеленими частинами рослин. У будь-якому випадку збільшення затінення рослин веде до зменшення плодоносності.
Слід також пам’ятати, що загроза зниження зимових температур до критичних для винограду значень зберігається майже до кінця лютого, тому при обрізуванні кущів взимку навантаження їх вічками слід збільшувати на 20 – 25%. Враховувати слід і те, що багато сортів (Аліготе, Рислінг рейнський, Одеський чорний та ін.) при загибелі центральної бруньки можуть забезпечити достатній урожай із замісних бруньок, а деякі навіть із сплячих. Особливо це проявляється у разі вологої, тривалої, помірно теплої весни.
Поточні погодні умови зимового періоду з відсутністю морозів -20˚С і більше були сприятливими для перезимівлі шкідників та збудників хвороб, тому інфекційний запас на виноградних насадженнях, продовжує залишатися на високому рівні. Через це у поточному році потенціал загрози розвитку та поширення шкідників і хвороб залишається високим. За результатами обстежень виявлено заселення лялечками гронової листокрутки в середньому 23,5% кущів за середньої чисельності 1,9 екз. лялечок на заселений кущ, максимально зустрічалось до 12 екз./кущ, що вимагає обов’язкового проведення захисних заходів у період вегетації. Також на обстежених виноградних насадженнях виявлено значний зимуючий запас кліщів, переважно чотириногих: зудня, брунькового та листового, які є екологічно пластичними видами й дуже добре пристосовуються до екстремальних погодних умов. Їх чисельність складає – 0,3–2,5 екз. на 10–15% заселених бруньок, тому за сприятливих умов, особливо за умов холодної і затяжної весни, коли виноградні рослини ослаблені зимовими і весняними заморозками, шкідливість цих кліщів на виноградниках може бути високою.
На кущах наявний достатній інфекційний запас чорної плямистості (проявляється у вигляді чорних крапок – пікнід збудника хвороби), уражені практично всі виноградні насадження зі ступенем розвитку 11–25% поверхні однолітньої лози. За прохолодної та дощової весни з частими туманами, відносною вологістю повітря 80–100% та температури повітря в межах від +10 до +26 ºС, слід очікувати поширення чорної плямистості із розвитком ураження молодих листків та пагонів від помірногодо сильного.
Мілдью може набути поширення за умови температури повітря +17…+25 ºС, частих опадів, вологості повітря понад 76–80%, тому у разі переважання дощової погоди та наявності рос, можливий масовий розвиток хвороби на всіх промислових виноградних насадженнях та насадженнях приватного сектору.
Інфекційний запас оїдіуму в уражених бруньках достатньо високий, тому у поточному році при переважанні теплої сухої погоди із короткочасними опадами в літній період, оїдіум може набути інтенсивного розвитку. Оптимальними умовами для ураження рослин оїдіумом є відносна вологість 70–95 % в діапазоні температур +16…+27 °С.
Розвиток та поширення сірої гнилі залежатиме насамперед від погодних умов під час дозрівання ягід. Інтенсивному ураженню грон сприятиме помірно тепла погода з різкою зміною посушливих та дощових періодів, що призводить до розтріскування ягід. Розвиток хвороби значно послаблюється при ретельній боротьбі з іншими хворобами та шкідниками, які створюють умови для розвитку збудника сірої гнилі.
Таким чином, у поточному 2022 році, зважаючи на наявний інфекційний зимуючий запас і за умов подальшої доброї перезимівлі, важливим в обмеженні розвитку шкідників і поширення хвороб є суворе дотримання системи захисту насаджень протягом всього періоду вегетації та приділення особливої уваги весняним обробкам і агротехнічним заходам, що значно зменшить їх шкідливість у подальшому.