Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2021 року
Опубліковано: 01.10.2021 р., 07:59 | Автор: Кузьменко Артем
На території виноградарської зони України перша декада вересня була помірно теплою з температурою повітря 16-18℃, у другій декаді середньодекадна температури повітря підвищилась до 18-20℃, у третій декаді стало прохолодніше, а температура повітря в середньому за декаду знизилась до 11-13℃. Максимальні температури повітря досягали 27-29℃, а мінімальні-знижувались до 4-6℃. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сума температур повітря стійко вища +10 на 30 вересня становила 3160℃, що на 20℃ вище середніх багаторічних значень. Опади впродовж серпня на більшості території були менше норми і склали: в Ужгороді-31 мм, в Одесі-14 мм, у Миколаєві 35 мм, у Херсоні-13 мм, у Запоріжжі-20 мм (https://rp5.ua/).
В цілому в усіх виноградарських господарствах уже зібрані столові та технічні сорти винограду пізнього терміну достигання, або їх збір закінчується.
Попереднє обстеження насаджень винограду показало, що у більшості районованих сортів визрівання пагонів проходить повільніше порівняно з попередніми роками.
На неполивних насадженнях для забезпечення умов накопичення в грунті атмосферних опадів в осінньо-зимовий період, після збору урожаю треба провести чизелювання міжрядь на глибину 20-25 см, а по ущільненій технологічній колії-на глибину 15-20 см.
На молодих (1-2 річних) виноградниках, з метою попередження пошкоджень майбутніх штамбів і особливо місця щеплення морозом, обов’язковим має бути підгортання кущів шаром ґрунту 20-30 см.
Для знезараження кущів з метою знищення зимуючих стадій комах і спор патогенних грибів, восени необхідно провести 2 комплексні обробки насаджень, особливо за умов їх інтенсивного розвитку в період вегетації, що спостерігалося у поточному році.
Першу обробку проводять по листу (після збору урожаю), другу-після опадання листя, але не раніше 14 днів після останньої обробки. Важливо правильно підібрати препарати, тому що кожний препарат працює при певній температурі, і не всі їх можна змішувати.
Обробку по листу необхідно проводити в суху погоду при температурі не нижче +10℃. В цей період ефективно використовувати бакову суміш із карбаміду та залізного купоросу (3-5%), яка має декілька переваг у захисті рослин. Перш за все ця суміш знезаражує листя від збудників хвороб і має акарицидну дію, ефективно працює, як дезінфектор проти лишайників і мохів, як добриво у боротьби з хлорозом та сприяє кращому закладанню бруньок майбутнього врожаю.
Залізний купорос є контактним препаратом широкої дії, викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію і проявляє акарицидну дію. Спільне застосування залізного купоросу з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних рештків, обмеженню розвитку і збереженню зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Після опадання листя (при середньої температурі повітря не нижче +4℃), рекомендуємо використовувати універсальні препарати на основі концентрату рослинно-масляної емульсії 30-В, 76%, або 30-Д, 83%. Препарати, рівномірно покриваючи кущі масляною плівкою, створюють захисний бар’єр на поверхні рослин, який буде утримуватися протягом усього зимового періоду та перешкоджати проникненню кисню, що призводить до загибелі яєць і личинок комах і спор патогенів та захищати виноградні кущі від коливань температури у зимовий період. Обробку треба провести за місяць до мінусових температур, не пізніше другої декади листопада, застосовуючи 3-4% концентрацію препаратів (15-40 л/га), для невеликих обсягів застосування норма витрат складає 300-400 мл/10 л води.