Довідка про стан виноградних насаджень України на 1 жовтня 2022 року
Опубліковано: 07.10.2022 р., 16:39 | Автор: Кузьменко Артем
На початку осені на території півдня України утримувалась помірно тепла, з опадами, погода. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» в середньому температура повітря у вересні становила 18℃, максимальна температура повітря досягала 29℃, у кінці другої та на початку третьої декади спостерігалося відносне похолодання – мінімальні температури вночі опускалися до 6℃, а на поверхні ґрунту – до 3℃. Сума температур повітря стійко вище +10℃ на 30 вересня становила 3480℃, що вище середніх багаторічних значень на 345℃. Кількість опадів за місяць склала 64 мм або 165% від норми.
На поточну дату вегетаційного періоду виноградні кущі в умовах Південного Степу перебувають у стадії визрівання пагонів та підготовки до зимівлі. Ягоди пізніх сортів винограду за кондиціями придатні для збирання та переробки.
Опади, які спостерігались у період фенологічної фази достигання ягід, збільшили середню масу грон та в цілому підвищили врожайність насаджень під технічними сортами. Однак на столових сортах опади сприяли розтріскуванню ягід, що призвело до часткової втрати урожаю окремих сортів.
Вологозапаси на суглинистих ґрунтах у метровому шарі варіюють від 57 до 63% НВ. Такі значення вологості ґрунту вважаються достатніми для процесу визрівання пагонів та підготовки рослин до зимівлі.
Процес визрівання пагонів відбувається нормально на ділянках, де виноградникам приділяється належна агротехніка. У деяких випадках визрівання пагонів дуже уповільнене, особливо на забур’янених ділянках, перевантажених пагонами та врожаєм, пошкоджених сезонними хворобами та шкідниками, що може спричинити значні пошкодження кущів під час майбутньої зимівлі.
Станом на 30 вересня у виноградарських господарствах півдня України триває збирання врожаю столових та технічних сортів винограду. На виноградниках державних дослідних господарств попередня урожайність насаджень під столовими сортами варіює від 5 до 6 т/га, технічними сортами 6–8 т/га.
На дослідних ділянках високі показники урожайності насаджень у поточному сезоні показують сорти нової селекції. Столові сорти Загадка, Оригінал, Комета та інші показують урожай на рівні 10 і більше тон з гектара, а технічні сорти Ароматний, Загрей, Одеський чорний, Рубін таїровський, Сухолиманський білий та інші – 15 і більше т/га. Цукристість соку ягід у більшості технічних сортів винограду коливається від 170 до 240 г/дм3 при кислотності 5–9 г/л.
Фітосанітарний стан виноградних насаджень на даний період задовільний. Метеорологічні умови поточного року та особливості розвитку шкідливих організмів призвели до значного накопичення чисельності шкідників та інфекційного запасу хвороб, що може негативно позначитися на фітосанітарному стані виноградників в наступному році.
Триває літ метеликів гронової листокрутки, який має закінчитися у другій декаді жовтня. Заселеність зимуючими лялечками гронової листокрутки, в залежності від віку кущів та насаджень, становить 23,5–76,5% кущів, при середній щільності заселення 1,4–6,3 лялечок (максимум 8,2 лялечок) на обліковий кущ. Сисні шкідники знаходяться в стадії кризи – вони припиняють харчування та мігрують в місця зимівлі.
Триває розвиток і накопичення інфекційного запасу оїдіуму та сірої гнилі. Лабораторні аналізи відібраної лози вказують на високий рівень інфекційного запасу чорної плямистості, антракнозу, альтернаріозу та інфекційного усихання (переважно еутіпозу). Щоб уникнути накопичення і збереження патогенних організмів та захистити лозу в осінній період, необхідно забезпечити видалення з кущів уражених хворобами грон і до опадання листя провести обробку 3–5% розчином мідьвмісного препарату (Косайд 2000, в.г.; Пергадо, в.г.; Блу Бордо, в.г.; Купросіл, к.с; Купроксат, к.с.; Чемпіон, з.п.; Чемп, в.г.; Чемп Ультра, в.г.; Бордо Ізагро, з.п. та ін.) або 3% розчином мідного купоросу в баковій суміші з азотними добривами. Мідний купорос є контактним препаратом широкої дії, викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію і проявляє акарицидну дію. Спільне застосування мідного купоросу з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних залишків та обмеженню розвитку і збереженню зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Наразі необхідно провести фітосанітарні обстеження виноградних насаджень для визначення рівня зимуючого запасу збудників хвороб та шкідників з метою складання схем захисних заходів кожного виноградного насадження, що дозволить значно скоротити витрати на захист винограду у 2023 році.