Довідка про стан виноградних насаджень України на 10 травня 2024 року
Опубліковано: 10.05.2024 р., 15:54 | Автор: Кузьменко Артем
Березень і квітень на півдні України характеризувалися теплою і дощовою погодою. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» середньомісячна температура повітря у березні перевищувала середні багаторічні значення на 3°С і становила +6,4°С, у квітні цей показник підвищився до +15,1°С , що перевищило норму на 5.4°С. Максимальні температури у березні і квітні досягала +24…26°С тепла. Мінімальна температура повітря у березні знижувалась до ̶ 5°С, а у квітні – до +4°С. Перехід середньодобової температури повітря через +10°С у бік підвищення відмічено 29 березня – на 23 дні раніше середніх багаторічних строків. Сума температур повітря стійко вище +10°С на 30 квітня становила 450°С, що вище норми на 350°С. Кількість опадів за березень склала 87 мм (320% норми), за квітень випало 54 мм або 178% від норми.
На Півдні Одещини на виноградниках триває фенологічна фаза розвитку винограду – ріст пагонів та суцвіть. Фенофаза, як правило, починається при температурі повітря 8-10°С, яка в поточному році настала майже на два тижні раніше порівняно із середніми багаторічними датами.
Ранній розвиток винограду створив підвищений ризик пошкодження рослин приморозками (пошкодження молодих пагонів та суцвіть ймовірне при температурі -1°С).
Відповідно до проведеного обстеження на поточну дату на технічних сортах почали розвиток близько 80% залишених після обрізування вічок. На столових сортах цей показник нижчий, на рівні 60%.
У більшості випадків, пагони що розвиваються несуть 1 або 2 суцвіття. Приріст пагонів нерівномірний в середньому від 10 см до 50 см, що в першу чергу пов’язано з коливаннями температурного режиму на початку вегетації. У якісному складі переважають пагони слаборозвинені, частка яких досягає 80-85%.
Вибіркове визначення вологості метрового шару ґрунту на виноградниках ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» свідчить, що на кінець квітня вологість кореневого шару ґрунту знаходиться в межах оптимального зволоження і становить 75-85% НВ суглинкових ґрунтів.
На виноградниках в травні місяці особливу увагу слід приділити обламуванню зелених пагонів. У першу чергу слід видалити всі слабкі пагони, що розвинулися на штамбі і рукавах, за винятком потрібних для заміни або відновлення скелетних частин куща. Також потрібно обламувати пагони-двійники, які розвиваються із зимуючих вічок.
Потрібно передбачити боротьбу із бур’янами, які можуть створити серйозну конкуренцію винограду за ресурси живлення, а також погіршити фітосанітарний стан насаджень. Обробку міжрядь доцільно проводити з одночасним обробітком ґрунту в рядах на глибину 10-12 см, або застосовувати гербіциди контактної дії.
Порівняно тепла зима добре сприяла перезимівлі збудників хвороб винограду. Наявний інфекційний запас достатній для повсюдного та сильного розвитку, як мілдью так і оїдіуму в поточному році. Епіфітотійного характеру вони набудуть за сприятливих для свого розвитку погодних умов. Для мілдью – температура 14-25 ºС, дощі та роси, для розвитку оїдіуму – умови сухого й жаркого літа. Поширення сірої гнилі ймовірне в період дозрівання ягід за наявності вологи. Погодні умови зими також були сприятливими для перезимівлі гронової листокрутки, тому очікується висока чисельність шкідника в поточному році.
На даний час для встановлення інфекційного запасу збудників хвороб та щільності популяції шкідників необхідно провести в кожному господарстві фітосанітарні обстеження для оптимального вибору стратегії захисних заходів навесні поточного року.
Дощі у наприкінці квітня та у травні провокують більш інтенсивний розвиток первинної інфекції різних хвороб, яким необхідна краплинно-рідинна волога. Тому у першій-другій декаді травня необхідно передбачити профілактичне обприскування насаджень, бажано у фазі 3-5 листків. Обробка на цьому етапі забезпечує профілактичний захист винограду в першу чергу від чорної плямистості, краснухи та антракнозу, а також знижує інфекційний запас інших грибних хвороб (мілдью, оїдіуму, сірої гнилі та ін.). Перевагу треба надавати контактним препаратам з широким спектром дії – Антракол (1,5 кг/га), Полірам® ДФ (2,5 кг/га) або Делан® (0,5-1,0 кг/га), Малвін (2,0 кг/га), Шавіт® (2,0 кг/га), Дітан М-45 (2,0 кг/га) та інші з додаванням сірковмісного фунгіциду (Кумулюс (5,0 кг/га), Тіовіт Джет (5,0 кг/га), Інферно (5,0 кг/га та ін.), який має побічну дію на кліщів при їх низькій чисельності, стримуючи щільність популяцій на рівні, близькому до економічного порогу шкідливості та забезпечуючи профілактичну дію на оїдіум.
Досить ефективно в цей період використовувати мікробіологічні препарати (Мікосан, Гаупсин, Планриз та ін.), які, крім захисту від розвитку більшості хвороб винограду, сприяють активізації росту рослини. Застосування комплексного захисту виноградних насаджень фунгіцидами та мікробіологічними препаратами дозволить досягти максимального позитивного ефекту.
У поточний період відбувається активізація шкідників після зимової діапаузи. Продовжується літ метеликів гронової листокрутки першого покоління. Літ метеликів обмежується дощовою погодою та прохолодними вечірніми і нічними умовами. Ранньовесняні обстеження кущів на наявність зимуючих коконів гронової листокрутки вказують на досить високий запас шкідника на виноградниках. Тому важливо вчасно провести обробку проти гронової листокрутки. Дату обробки необхідно встановити згідно з результатами феромонного моніторингу, а саме – на 7-10 день після дати масового льоту шкідника
Високу технічну ефективність щодо обмеження чисельності гусениць гронової листокрутки має така схема: до відкладання яєць обробити виноградники одним із інсектицидів: Люфокс® (1,0 л/га), Матч® (1,0 л/га) або Номолт® (0,5 л/га), потім через 10-12 днів після відродження гусениць застосувати Карате Зеон® (0,15-0,2 л/га), Сумі-альфа® (0,4-0,6 л/га), Балазо® (0,2-0,3 л/га), Нупрід® (0,2 л/га), Цезар® (0,2 л/га), Енжіо® (0,18 л/га) та ін.
Особливу увагу на виноградниках необхідно приділяти боротьбі з бур’янами, які ускладнюють фітосанітарний стан насаджень та є резервуаром розвитку і живлення для багатьох шкідників, особливо для цикад та трипсів.